Za 25 godina nestaje 900 sela u Srbiji!

Vlasinski susreti Djura Stevanovic 1
Prof. dr Đura Stevanović otvara naučni skup

VLASOTINCE – U relativno kraktom vremenu, za dve i po decenije, nestaće oko 900 sela u Srbiji – samo je jedna od ocena koja se čula na dvodnevnom XVI međunarodnom naučnom skupu ,,Vlasinski susreti’’.

Na skupu, koji je juče otvoren u Vlasotincu, a danas završen na Vlasinskom jezeru, podneto je više od 80 saopštenja naučnika sa svih univerziteta u Srbiji, a bilo je i radova naučnika iz inostranstva.

Tema ovogodišnjih susreta, u čijem radu je učestvovato oko 200 sociologa, demografa, geografa, etnologa, istoričara, politikologa, agrarnih ekonomista, agronoma, urbanista, sveštenika, socijalnih i zdravstvenih radnika je ’’Samoorganizovanje seoskih zajednica’’.

Ulčesnicima skupa najpre se obratio profesor dr Đura Stevanović, predsednik Programskog odbora susreta, koji je posebno ukazao na značaj ove manifestacije, a zatom je skup u ime domaćina pozdravio Srđan Šušulić, predsednik opštine Vlasotince.

– Sela toliko propadaju da će od njih 4.528, koliko ih ima prema popisu iz 2002. u Srbiji bez Kosova i Metohije, skoro petina relativno brzo, za dve i po decenije, nestati, jer se u 86 odsto beleži smanjenje broja stanovnika. U selima Srbije prema popisu iz 2002. ima 46.814 praznih kuća, a 145.000 domova je privremeno nenastanjene – kaže Stevanović.

O kakvim se razmerama propadanja srpskog sela radi, najbolje svedoči podatak, čulo se na susretima, da u 702 naselja u Srbiji živi manje od stotinu stanovnika, dok je u 350 sela od 100 do 150 žitelja.
Organizator XVI susreta je Zavod za proučavanje sela u saradnji sa Kulturnim centrom u Vlasotincu i uz podršku Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.
 

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.