Na svih 14 fakulteta Univerziteta u Nišu ostalo je mesta za septembarski upisni rok, ukupno 1.562, a od toga će o trošku države moći da studira njih 605. Drugi upisni rok traje od 1. do 17. septembra, a najviše mesta ima na Pravnom fakultetu, Pedagoškom fakultetu u Vranju i Fakultetu zaštite na radu, dok je najmanje ostalo na Fakultetu umetnosti.
Najviše slobodnih mesta za drugi upisni rok je na niškom Pravnom fakultetu, čak 240, a od toga 234 na samofinansiranju i 6 na budžetu u okviru afirmativnih mera. Na Pedagoškom fakultetu u Vranju nepopunjena su ostala 192 mesta – 50 na budžetu, 139 na samofinansiranju i 3 kao deo afirmativnih mera.
I na Fakultetu zaštite na radu ostalo je dosta slobodnih mesta za studente koji će studirati o trošku države – 92. Isto toliko slobodnih mesta ostalo je na ovom fakultetu i za samofinansirajuće studente.
Po broju slobodnih mesta sledi Prirodno-matematički fakultet, gde je ostalo ukupno 157 mesta na budžetu. Zatim, Mašinski fakultet sa 117 mesta – 58 na budžetu i 52 na samofinansiranju.
Na budžetu ima dosta mesta i na Medicinskom fakultetu, čak 72, kao i 34 na samofinansiranju. Inače ovo je prvi put posle mnogo godina da je na Medicini ostalo ovoliko slobodnih mesta, pošto se uglavnom sve popuni u prvom roku. Prodekan za nastavu za studije medicine Rade Čukuranović i prorektor niškog Univerziteta Vlastimir Nikolić smatraju da je glavni razlog loše odrađenog prijemnog ispita pandemija zbog koje je, ističu, kvalitet nastave u srednjim školama opao.
Na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja je slobodno jedno mesto za studiranje o trošku države, a 103 na samofinansiranju.
Elektronski fakultet moći će u septembarskom roku da upišu 103 brucoša – 55 na budžetu, 34 na samofinansiranju i 14 u okviru afirmativnih mera. Na Tehnološkom fakultetu su 82 mesta slobodna, a od toga 79 na budžetu i 3 u sklopu afirmativnih mera.
Sledi Poljoprivredni fakultet u Kruševcu sa 79 slobodnih mesta, Građevinsko-arhitektonski sa 60 mesta za samofinansirajuće studente i 6 na budžetu kao deo afirmativnih mera.
Na Ekonomskom je za drugi upisni rok ostalo 65 slobodnih mesta, dok je na Filozofskom ostalo 47 – 44 na samofinansiranju, 2 na budžetu i jedno mesto kao deo afirmativnih mera.
Najmanje slobodnih mesta za septembarski upisni rok ove godine je na Fakultetu umetnosti – 4 mesta na samofinansiranju.
Prema rasporedu objavljenom na sajtu niškog Univerziteta, kandidati se mogu prijaviti od 1. do 3. septembra, polaganje prijemnih ispita biće održano 6, 7. i 8. septembra, dok će upis trajati do 17. septembra.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
sto dalje od pravnog falulteta. nemojte da vas gaze iskompleksirani profesori. da je ok fakultet, ne bi izbacivao reklame na tv. pravni-antipreporuka!
Pravi trenutak da se nastavnici u srednijim i osnovnim skolama zapitaju kakvo/koliko znanje prenose djacima! Deca nisu uspela da poloze prijemne ispite! Bravo za nastavni kadar!
@superhik : … i bravo za „državu“ !
I za nas !
Koliko ja znam (izvinjavam se ako grešim), na većini fakulteta ne postoji minimalni broj bodova, upisaće se svako ko se prijavi i polaže, sve dok ima slobodnih mesta, pitanje je samo da li na budžetu ili na samofinansiranju. Dakle, nije da deca nisu položila prijemni, nego ih nije bilo dovoljno – dovoljno zainteresovanih za studiranje ili dovoljno uopšte. A zašto je tako treba da se zapitamo svi.
Jednu od presudnih uloga u usvajanju znanja ima i motivacija. Ne samo motivacija nastavnika (na niskom nivou i zato što ih sugrađani omalovažavaju i doživljavaju kao neprijatelje, ne kao saborce), već i motivacija učenika. Iz prve ruke vam kažem: deca (čast malobrojnim izuzecima) naprosto – neće da uče. Pitaju: „A što da učim, šta imam od toga?“ A kako je društvo došlo dotle je pitanje i za vas.
За „superhik“,средњошколце смо око 20% видели на часу (због комбинованог похађања наставе по налогу министарства), факултети нису могли да им одрже припремну наставу, велики број ученика није учио. Препоруке министарства о оцењивању рада на даљину омогућавале су да се незнање толерише.Час је био блок од 30 минута ,група је у школи на 2 – 3 седмице. Резултат нису положили пријемни испит.
Pa ne treba svi ni da studiraju. Prijemni i služi da neko položi, a neko ne.
Pravni fakultet…..siguran put ka birou!
NIje mi jasno sta rade ovi sa fakultetima i u srednjim skolama. Svake godine ima nas 50.000 manje u Srbiji, a samim tim ima manje dece za srednje skole i fakultete a ovi povecavaju kvote ucenika za srednje skole i za studente. Ubrzano se prazni SRBIJA, a ovi zele svi da imaju fakultetsko obrazovanje, a nemamo majstore. Ili nam statistika nije istinita ili su rukovostava u obrazovanju van LIBELE
@LJ : Sve si lepo napisao ali ti je početna rečenica … bez veze ! Sve ti je jasno /vidim/ ali pusti osrednjost i mefiokritete ! Ko vredi – položiće prijemni ispit a druga deca neka budu majstori. Pa i „sin Danilo“ nije neko ko će da studira nego ima da bude „maestro“ ili precednik – na tatka !
Upisati ovaj fax, boriti s
Zašto ne kažemo a da se ne lažemo : Ne može svako da studira !Može , ali neće da „okonča“ studije !Znam, znam… u svakome od nas i naše dece „čuči“ N. Tesla, A. Einstein, Mileva, Milanković, Aca Lukas, Željko /Pink/, Ceca, Mile Kitić, itd…
Čuči ali nikako da stane na noge tj. da zaznoji onu stvar i da uzme knjige u ruke i da uključi mozak tj. sivu masu mozga! Ali…deca sa pedigreom – mogu !
Rasvestili su se na vreme, a i imaju mlade roditelje, koji znaju znacenje diplome. Tako da ne sile svoju decu u dalji debakl. Sami fakulteti ce jednong dana zazaliti za ovo kad ostanu bez studenata. Ali to tako mora da ide, nisu krivi prof. Kriv je ceo svet, jer na pogresan nacin ucimo.
A vala je svasta i upisivalo fakultete do sada. Realno 50% od toga i nije za visoko skolovanje, nego visokoskolski kadar alav na novcanice, pa sve prolazilo.