Jedan od zaboravljenih heroja Topličkog ustanka poručnik Dimitrije Begović uskoro će dobiti spomen kompleks na Radan planini u selu Vlasovo kod Prolom Banje, na mestu gde je ubijen i gde se nalazi njegov grob. Inicijativa je potekla tokom održavanja Svetopličkog vidovdanskog sabora u Kondželju kod Prokuplja, a podržali su je načelnik Topličkog upravnog okruga Zlatan Miljković, predstavnici svih topličkih opština i privrednici koji žele da pomognu izgradnju.
Ukoliko se najave ispune, jedan od slavnih vođa ustanka, komandant Jablaničkog odreda koji je junački poginuo i za slobodu Toplice i Srbije žrtvovao celu svoju porodicu, ženu i četvoro dece, nakon više od 100 godina dobiće obeležje.
Begović je jedan od najznačajnijih vođa Topličkog ustanka koji je izbio u okupiranoj Srbiji u februaru 1917. Narod Toplice i Jablanice ga smatra herojem, a tome je doprinelo ne samo Begovićevo junaštvo, već i njegovo prinošenje života cele porodice na oltar slobode – rekli su inicijatori izgradnje spomen kompleksa.
O Begoviću je govorio i profesor Političkih nauka u Beogradu, akademik Dragan Simeunović koji je i sam potomak Begovićeva, a o idejnom rešenju i izgradnji spomen kompleksa na Radan planini u čijem sastavu će biti spomen obeležje i kapela govorio je autor i vajar Dragan Radenović.
Čitavo uređenje planira se u četiri faze koje predviđaju da prostor, pored platoa sa sarkofagom nad grobnim mestom sa kamenim klupama za odmor, ima stazu i plato popločan kamenom prečnika 10 metara, kao i skulpturu postavljenu na kamenom postamentu.
Na vrhu brda u blizini budućeg komleksa planirano je da se postavi „Krst pobede'“, a želja inicijatora projekta je da ovo mesto bude trajno svedočanstvo junaštva i slavne istorije Topličkog kraja.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Toplički ustanak je jedna velika greška, 22.000 ubijenih posle sloma, to je cena koju je platila Toplica i okolina. Zašto istoričari ne kažu istinu.
Eve ga još jedan upućeni autošovinista. Toplički ustanak se tako zove jer nastao u Toplici protiv Bugarskog zuluma. Odatle se raširio na ceo istok Srbije do Skoplja i na celo Kosovo. Ustanici su radili destibilizaciju Bugarskih snaga i pripremali logistiku za dolazak naše vojske i kasnije su se pridružili Srpskoj vojsci. Kakav slom ustanka? I da, u ratu ima gubitaka, sloboda nije „jeftina“
Potpisujem svaku reč…živelo se teško..bugari su pravili zulum ali je bilo van pameti povesti goloruki narod da gine protiv odlično naoružanih bugara. Tačno je da je po podacima Crvenog ksrta Austrije streljano preko 20000 topličana. Toplica se i inače posle rata nije nikada oporavila kada je reč o broju stanovnika.
Kosta Pećanac je bio poslat od strane vrhovne komande da organizuje narod u Toplici i da kada krene proboj Solunskog fronta krene na neprijetelja s ledja. Niko nije spominjao ustanak. Izmedju Koste Vojinovića i Pećanca je odmah došlo do sukoba iz čiste sujete što je i pokrenulo vrlo loše organizovan pa i nepotreban ustanak. I to je sve. Zbog njih dvojice streljano je preko 20000 ljudi.