Vazduh koji udišu Nišlije u oktobru je bio zagađeniji nego prethodnih meseci, ali je i dalje ispod dozvoljenih vrednosti, pokazali su rezultati Hemijsko-ekološkog centra.
Analize HEC pokazuju povećano prisustvo sumpor-dioksida i azot-dioksida, inače najčešćih zagađivača vazduha. Međutim, u ovoj instituciji kažu da je to bilo i očekivano s obzirom na to da je počela grejna sezona.
– I pored toga što su vrednosti povišene, one su ispod dozvoljenih granica koje su propisane za ova dva zagađivača, pa građani Niša nemaju razloga za brigu – kažu u HEC.
Iz Hemijsko-ekološkog centra ipak podsećaju da sumpor i azot oksidi zajedno sa česticama čađi i prašinom iz vazduha učestvuju u stvaranju gradskog smoga u toku jesenjih i zimskih meseci.
I analize fizičko-hemijskih parametara kvaliteta vode reke Nišave i Kutinske reke kod uliva u Nišavu, prema HEC-ovim ispitivanjima nalaze se u dozvoljenim granicama.
– Prema našim uzorcima, nije zabeleženo prisustvo pesticida u Nišavi. Dobijeni rezultati su ispod maksimalnih dozvoljenih vrednosti i za metale cink i bakar – kažu u HEC.
Rezultati su „zadovoljavajući“ i kada je u pitanju kvalitet zemljišta u baštama pored regionalnih puteva Niš – Niška Banja i Niš – Knjaževac u pogledu sadržaja teških metala, olova i bakra s obzirom da su koncentracije ova dva metala dosta ispod dozvoljenih vrednosti.
Laboratorija HEC-a osnovana je u okviru Programa „Partnerstvo za obrazovanje i razvoj zajednice“ (PECD program) na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu. Laboratorija je zamišljena kao svojevrsni servis građanima Niša.
Inače, i građani mogu kontaktirati tim HEC ukoliko sumnjaju na bilo koji ekološki problem u svom okruženju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Svaka čast Hemijsko-ekološkom centru! Oni jedini vode računa o ekologiji u ovom gradu!
Ako ovo pročitaju oni iz toplane prestaće da nas greju. Naravno, da bi poboljšali kvalitet vazduha.
Jako mi je drago sto neko redovno meri zagadjenost u Nisu i sto su ti podaci dostupni javnosti.
Nadam se da cete nastaviti da svakog meseca objavljujete rezultate njihovih merenja.
i ja se nadam… hec zaslužuje svoju rubriku jednom mesečno!
Brest ili Ulmus montana je vrsta liscarskog drveta koja je na nasim lokalitetima inficirana Entomoloski i Fitopatoloski. klasom Basidiomicteae fitoloski vid poliperus napada srce supstrata i izaziva njegovo nekrotiranje. Ova vrsta tvrdih liscara je Dendroloski materijal a ne zeljasto bilje, Komentar koji sam procitao je toliko tanak i neodrziv da mi je zao predstavnika lokalnog parlamenta i predstavnika spomenutog preduzeca. Staniste i areal Ullmusa kao plemenite vrste tvrdog drveta u ranoj tehnickoj zrelosti za secu ima proizvodnju kiseonika u jednoj vgetacionoj godini onoliko koliko je ptrebno jednom coveku za ceo zivot. JA Vam zelim puno uspeha u podizanju park suma u nasem gradu.Moja opstina Medijana je…..
Kazu da je zagadjenje ispod nivoa dozvoljenih granica. Prava istina je da je nivo zagadjenja daleko iznad nivoa dozvoljenih granica.