Ove zime Niš je bio jedan od zagađenijih gradova, a koncentracija štetnih čestica je bila povremeno i 7 puta viša od dozvoljene. Naglašavano je da je jedan od većih problema, pored loženja, i saobraćaj, a odgovore na pitanja hoće li se zbog ovoga uvesti mere, kao što su ekološki autobusi ili podsticanje građana da više koriste gradski prevoz, nisu imali ni Grad ni Direkcija za javni prevoz. Luksemburg se, sa druge strane, protiv zagađenosti bori na veoma inovativan način – besplatnim prevozom za sve.
Zemlja Beneluksa muku muči sa saobraćajem, s obzirom na to da, prema pisanju Original magazina, ima najviše automobila po glavi stanovnika u čitavoj Evropi. Mada prestonica ima oko 110.000 stanovnika, još 4 puta više stranaca svakodnevno dolazi ovde na posao. Tako je prema jednom istraživanju, koje prenosi Gardijan, svaki vozač u Luksembugru prosečno u 2016. godini proveo 33 sata u zastoju u saobraćaju.
Zato je Luksemburg, piše Gardijan, od prošlog leta počeo da napreduje na ovom polju.
Luksemburg sve više pokazuje progresivni stav prema transportu. Letos je Vlada odlučila da prevoz bude besplatan za svako dete i osobu mlađu od 20 godina. Učenici srednjih škola mogu koristiti besplatan prevoz između škole i kuće. Putnici moraju platiti samo 2 evra za putovanja do dva sata, što u zemlji od samo 2.500 kvadratnih kilometara pokriva gotovo sva putovanja – piše Gardijan.
Konačno, za početak sledeće godine najavljeno je potpuno ukidanje karata za sve vrste javnog prevoza. Iako je ovo očito veliki udarac na budžet, postoji i izvesna ušteda na drugim poljima – neće se više plaćati kontrolori, a neće ni štampanje karata.
Na Gradskom forumu o zagađenju vazduha održanom u Nišu naglašeno je da bi gasifikacija, ozelenjavanje urbanih delova grada, smanjenje pušenja, ali i manja upotreba automobila smanjile zagađenost vazduha u gradu.
Potvrda ovoga, nakon dosta čekanja, stigla je i iz institucija. Auspusi i dimnjaci su odgovorni za zagađenje, rekao je direktor Instituta za javno zdravlje Miodrag Stojanović i predložio da autobusi na struju zamene postojeće u niškom javnom prevozu. (/slika1)
Kako ove godine ističu ugovori koje Direkcija za javni prevoz ima sa prevoznicima, novi zahtevi za one koji bi da prevoze Nišlije mogli bi da sadrže i stavku koja se tiče zagađenja koje autobusi uzrokuju. Ipak, hoće li tako i biti – ne zna se.
Gradski većnik Igor Vojinović kaže da će ugovori biti sklopljeni „vodeći računa o minimizaciji negativnih uticaja pružanja usluge na okolinu i očuvanju održivog razvoja“, ali bez preciziranja kako će to biti sprovedeno. Odgovor na ovo pitanje novinari Južnih vesti nisu dobili ni u Direkciji za javni prevoz, gde kažu da će tender proisteći iz analize gradskog prevoza u Nišu, koja je poverena departmanu za saobraćaj novosadskog Fakulteta tehničkih nauka.
Oni treba da odrade buduću strategiju razvoja javnog prevoza u Nišu. Oni rade strateški dokument iz koga će da proizađe kako ćemo da planiramo javni prevoz, a iz toga će da izađu i tenderi – rekli su u Direkciji.
I na pitanje da li bi i Niš mogao da ima besplatan prevoz za sve i tako smanji štetne gasove u vazduhu – nema odgovora.
Inače, sudeći po izveštaju Evropske agencije za životnu sredinu za 2018. godinu, procentualno najviše preranih smrti izazvanih prašinom u vazduhu (PM 2.5) upravo ima na ovim prostorima – na Kosovu, u Makedoniji, Bugarskoj, Srbiji i Mađarskoj.
Među stvarima koje treba promeniti kako bi se poboljšao kvalitet vazduha i smanjilo zagađene u ovom izveštaju navode se i brojne mere koje se tiču saobraćaja. Tu su novi standardi za automobile, ažuriranje cena na putevima, te promovisanje alternativnih vozila, poput električnih automobila.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Treba kontrolisati izduvne gasove na vozilima, ako si skinuo katalizator – ići ćeš peške! Smanjiti akcize na TNG, dati podsticaje za kupovinu hibrida
99% zagađenja u Nišu potiče od individualnih ložišta. Bavite se time a ne saobraćajem. Novi Sad je malo veći grad od Niša i ima duplo više vozila, pa nemaju problem sa zagađenjem.
N.S. nije mnogo veći, ali ima više korisnika koji su priključeni na toplanu, a i nije u kotlini, vetar lakše rastera dim.
A be odakle ste? Luksemburg ima inovativno resenje, pa i ovde je bilo to inovativno resenje,onda se ala otvorila a narod bas briga za sta ga sve glodju
Rešenje je prosto uvesti naplatu ulaska motornim vozilom u širi centar grada. Građani Niša i okoline su nakupovali zapadne krševe i svi bi kolima na posao, na kafu i nešto da završe u centar. Znači promovistati prevozno sredstvo biciklu i obeležiti biciklističke staze. Ko hoće u centar grada kolima lepo dnevna karta 500din + parking pa završavaj šta ti je volja.
Besplatan prevoz?! Kad na vrbi grožđe rodi! Koji političar bi pre dao narodu nego sebi?
Smanjiti akcizu za tng, pojednostaviti i pojeftiniti ateste i rešili ste 15% problema.
Da nemaju para oni ne bi vozili automobile (gorivo+parking), znači nije im problem da plate karticu od 60 dinara. Znači nije rešenje i u besplatnom prevozu. Rešenje je u poskupljenju parkinga ili ponovnom uvođenju sistema „par-nepar“ u periodu velikog zagađenja vazduha. Možda bi bilo i rešenje uvođenje „poreza na dimnjak“ kao u stara turska vremena.
@Borko UZmi olovku u ruke i izracunaj koliko kosta kilometar koji se predje kolima (cena goriva plus registracija plus cena nekog boljeg polovnjaka recimo). Iznenadices se kada vidis da je jeftinije doci kolima na posao nego da ides autobusom.
Zabraniti ugalj, gasifikovati toplane, ukinite naknadu za uvodjenje gasa. Za pocetak sasvim dovoljno a mnogo ce pomoci
„…analize gradskog prevoza u Nišu, koja je poverena departmanu za saobraćaj novosadskog Fakulteta tehničkih nauka.“
Znači Pavle Gladović! Nije vam dobar Saobraćajni fakultet Beogradskog univerziteta. To znači da će sve biti urađeno u korist „Niš-ekspresa“ i povratak monopola i priče od pre 2006. godine. Navozaće nas za skupe pare.
Novosadski Tehnički fakultet je ubedljivo najbolji u Srbiji.
Strategiju razvoja javnog prevoza u Nišu će raditi Profesor Gladović koji je radio a i dalje za „Nišekspres“ tako da će ići na to da vrati stanje koje je bilo do Saobraćajne studije koju je radio SF Beograd u vreme Smiljka Kostića. Radi podsećanja kartica za jednu vožnju je bila 50 dinara a novi sistem i konkurencija su smanjili cenu na 30 dinara a i danas posle 12 godina kartica košta samo 60 din
Ko zeli da prevozi Nislije, neka digne kredit i neka kupi autobuse na metan ili na struju. U Barseloni su svi autobusi na metan, a u Valensiji na struju! Oba grada imaju i tramvaj! U Nisu najvise zagadjuju domacinstva i javne ustanove koja se greju na ugalj, drva i mazut! Dajte subvencije ljudima da kupe kotao na pelet, dovedite im gas, zabranite lozenje drva i uglja i eto vam cistog vazduha!
Toga kod nas neće biti.Besplatan prevoz nas neće spasiti od zagadjenosti
Samo se pitam: da li je zagađenja bilo dok se narod grejao isključivo na drva? Svako domaćinstvo Smederevac, kaljevu peć, furunu, kube…? Pa nije bilo zagadjenja., pa je glavnog zagađivača – proglašen građanin. A sad, toplane, gasovode, kolektori, peleti… Koga sada progjasiti zagađivačem? Tramvaje?
Najbolje rešenje za pojedince su kućni prečišćivači vazduha,jer dok mi sačekamo da neko drugi reši problem,razbolećemo se.Na početku zime i grejne sezone mi je otac kupio ruski ambilife, jer imam bebu i sad makar u kući dišemo čist vazduh.
gde ima da se nadje taj preciscivac vazduha ambilife? i kolko para
Sramota za Nis. Najjadniji najveci grad Srbije, i u tome samo napreduje. Ako nam je, nek nas uguse i da nas ne bude! Koliko samo umrlih od virusa, pitamo se samo zasto. Blago nama. Ziveli
Skoro da ni jedan auto u srbiji koji je kupljen od preprodavca-uvoznika nema katalizator. To odmah skidaju i prodaju jer uzmu neki dinar. I sta ocekujemo? Cist vazduh? Za pocetak bi drzava mogla da uvede provere izduvnih sistema prilikom tehnickog pregleda a ne da proveravaju koroziju.
Prečišćivači vazduha kako smo krenuli, neće biti stvar izbora već preživljavanja. Prepušteni smo sebi i ako sam pojedinac ne misli na svoje zdravlje niko drugi neće. Mimi da li je taj prečišćivač o kome govorite kupljen preko sajta pro100healthy, jedino tamo sam uspela da izguglam….
Slazem se, kao sto danas svi imamo klime po stanovima, tako cemo da imamo i preciscivace vazduha. Sve je zagadjeno, strasno. I ja sam nasla samo na tom sajtu, vidim da su sada na popustu, a i dobri su protiv alergena, sto mi bas znaci zbog cerkice.
Preciscivac vazduha sam i ja nasao na sajtu pro100healthy. Jos uvek je na popustu i bas nam je stigao u subotu. Stavili ga u funkciju i zaista smo odusevljeni. Ipak je ta ruska tehnologija dobra stvar a moram priznati da su se ovog puta potrudili i oko dizajna.