U želji da poboljša sliku Srbije u svetu nakon ratova devedesetih, Francuz rodom iz Prokuplja Ivica Jović ušao je u politiku 2008. godine kao deo opozicije u gradiću Epon nadomak Pariza. Šest godina kasnije postao je zamenik gradonačelnika i većnik za omladinu i radi na unapređenju francusko-srpskog prijateljstva.
U Francuskoj je, kaže, rođen, završio školu i fakultet zahvaljujući tome što su njegovi roditelji sedamdesetih godina tu došli “trbuhom za kruhom i, nažalost, bez namere da se vrate u Srbiju”.
Pošto su mu struka administracija i ekonomija, tvrdi da nikada nije planirao da uđe u politiku. U tim vodama se ipak našao “iz želje da ojača prijateljstvo između Srba i Francuza”, ali i da poboljša imidž Srbije narušen ratovima devedesetih.
Posle raspada SFRJ, jugoslovenski klubovi u Francuskoj su propali, sve je bilo manje druženja među našim ljudima, pogoršali su se odnosi između Srba i Francuza. Zato smo 2004. godine sa desetak Srba iz okoline Pariza osnovali klub “Srbija” koji danas ima 352 člana i sa kojim smo se kandidovali na lokalnim izborima 2008. godine – na tečnom srpskom počinje priču Ivica Jović.
Inat i želja da pokaže da naš narod zaslužuje poštovanje, tvrdi on, bili su mu glavni motiv na putu ka uspehu.
Ušavši u opoziciju ovog malog grada od 7.000 stanovnika, udaljenom tridesetak kilometara od Pariza, postao je prvi Srbin u političkom životu Francuske.
Šest dugih godina, koliko u Francuskoj traje mandat, borili smo se kao deo opozicije, da bismo 2014. godine postali deo vlasti, a ja od tada obavljam funkciju zamenika gradonačelnika grada Epon i većnika za omladinu i sport – kaže Jović.
Jović navodi da u okolini Pariza živi dosta Srba koji su iz ekonomskih razloga tu došli da rade i žive. Mnogi od njih, kaže, žele da se druže, upoznaju Francuze sa svojom kulturom i običajima i ojačaju srpsko-francusko prijateljstvo.
Otkako je on sa svojim udruženjem ušao u francuske institucije, mogućnosti za tako nešto su mnogo veće.
Najveći projekat na kome smo radili od 2014. godine bilo je bratimljenje Epona i Prokuplja. Već smo imali razne razmene: Srbi iz Epona su igrali prijateljsku utakmicu u Prokuplju, Prokupčani su dolazili ovde, naša delegacija je u Prokuplju potpisala Povelju o pobratimljenju… Prošle godine je u Eponu održan međunarodni turnir u video-igricama gde su gostovali i mladi Prokupčani – nabraja Jović.
Ove godine se, kaže, u Eponu slavi stogodišnjica Verdenske bitke, što će biti prilika da u ovom gradu nastupi tridesetočlani hor iz Prokuplja, koji će pevati o srpsko-francuskom prijateljstvu, a delegacija iz ove opštine će provesti nekoliko dana na ceremoniji.
Godišnjica Verdenske bitke je naročito bitna ako se, kaže, ima u vidu da su Francuska i Srbija bile veliki prijatelji tokom Prvog svetskog rata.
I dan-danas ne možemo da povratimo taj stepen prijateljstva kakav smo imali. Stariji i dalje osećaju tu snažnu vezu, ali mlađi Francuzi su danas više okrenuti Britaniji, Španiji i zemljama EU. Ali, korak po korak, i ojačaćemo ga – optimističan je Jović.
Njegovo udruženje je, kaže, iniciralo i otvaranje srpske škole u Eponu, gde tridesetak dece srpskog porekla svake nedelje od 9 do 12 sati dolazi u učionicu koju im je grad dao na korišćenje. Tu, navodi on, uče srpski jezik, istoriju i geografiju, čuvajući na ovaj način srpsko nasleđe.
Jović dodaje i da se slika Srba u očima Francuza naročito poboljšala poslednjih nekoliko godina, i to zahvaljujući – Đokoviću.
Kako kaže, čak i oni koji ga ne vole, priznaju da je vrhunski sportista, pa je on sada u očima Francuza “u rangu sa Federerom”.
Inače, Jović je Nišlijama o svojim životnim i profesionalnim iskustvima pričao na Skajp konferenciji koju je, u okviru “Meseca uspešnih Srba u Francuskoj” organizovalo Udruženje “Mladi ambasadori”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
i većnik za omladinu, ovde bi ga zbog te dve funkcije rastrgli. Lepa priča, treba da je proširi na ostale gradove i opštine sa juga. Želim mu puno uspeha i da u sledećem mandatu postane gradonačelnik Epona.
zameniče odrekni se ti tvoje plate i previlegija, pa imaj koliko god hoćeš funkcija ako hoćeš da radiš u interesu naroda, a ne da puniš svoj buđelar.
Postoji Toplicane svaka cast
Jok … „Nišlija“ će bude !
U Niš , može svako da bude gradonačelnik i zamenik istog ali u Francusku …samo odabrani i pametni!