Ako se ne dokaže poreklo, novac koji se kao neprijavljen zapleni na graničnim prelazima, vraća se u budžet Srbije. Od početka godine skoro 190.000 evra koji su oduzeti na Graničnom prelazu Gradina je na ovaj način uplaćeno u budžet.
Ukoliko kod sebe imaju više od 10.000 evra kada napuštaju zemlju, građani moraju carinicima to da prijave da bi izbegli situaciju da im se novac oduzme, a u najvećem broju slučajeva taj novac im se ne vraća, već završi u budžet Srbije.
Tako novac koji se zapleni na Graničnom prelazu Gradina u roku od 2 radna dana predaje se niškoj Filijali Narodne banke, a u postupku koji sprovodi Prekršajni sud u Pirotu donosi se odluka o njegovoj sudbini.
Na osnovu pravosnažne i izvršne presude Prekršajnog suda u Pirotu, Narodna banka Srbije je u obavezi da dinarsku priotivvrednost uplati u budžet Republike Srbije – objašnjavaju u Upravi carina.
Od početka godine na Graničnom prelazu Gradina otkriveno je 8 pokušaja prenosa neprijavljenog novca iznad sume od 10.000 evra od čega je, kako kažu u Upravi carina, prema sudskim odlukama oduzeto ukupno 186.400 evra i 4.150 dolara.
U 2 slučaja je delimično vraćen novac u iznosu od 9.000 evra, dok je u većini slučajeva došlo do oduzimanja celog iznosa jer prekršioci nisu mogli da dokažu poreklo novca – kažu u Upravi.
Kada dođu na granicu, građani popunjavaju obrazac za prijavu prenosa novca i tako na legalan način novac mogu da iznesu iz Srbije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
„a u najvećem broju slučajeva taj novac im se ne vraća, već završi u budžet Srbije“
Lektooreeee, jaaaavi seeee….