Iako su, kada je počela rekonstrukcija pruge od Niša do Zaječara, najavljivali da će projektovana brzina vozova nakon obnove biti 90 km/h i time se putovanje skratiti, 108 kilometara vozovi i dalje prelaze za oko 4 sata. Iz Železnica objašnjavaju da je rekonstrukcijom podignuta bezbednost na ovoj pruzi gde su česta bila iskliznuća vozova, dok brzina putovanja nije uvećana jer ima mnogo stajališta, krivina, a i jedan deo trase dug 12 km nije obnovljen.
Od Niša do Zaječara se isto vreme putuje vozom i pre i posle rekonstrukcije. Pruga izgrađena 1922. godine dugo je čekala na obnovu, a rekonstrukciju je ubrzao pritisak javnosti nakon što su se 2019. godine za samo mesec dana dogodila četiri iskliznuća cisterni.
Od nedelje, 12. decembra, posle pauze od 2 i po godine, krenuli su tom prugom putnički vozovi, a pojedini građani kažu da su razoračani što se putuje ovako dugo.
Neverovatno, pa sećam se da sam pre 15 godina od Niša do Zaječara putovala vozom za oko 3 sata.
Brze pruge… pa bre biciklom se stigne brže.
Ako uzmemo u obzir da su parne lokomotive u Jugoslaviji jurile od 70 do čak neverovatnih 130 km na sat dolazim do zaključka da ova savremena ima pogon na pedale takozvana ekološka – neki su od komentara.
Iz Infrastruktura Železnica kažu da su rekonstrukcijom postignuti očekivani efekti, odnosno da je podignuta bezbednost železničkog saobraćaja.
Međutim, kada je u pitanju vreme putovanja putničkih vozova između Niša i Zaječara, na to najpre utiče veliki broj službenih mesta u kojima se ovi vozovi zaustavljaju. Naime, na deonici između Niša i Zaječara putnički vozovi se zaustavljaju u čak 21 stanici ili stajalištu – kažu iz Infrastruktura.
Kažu da „usko grlo“ predstavlja i relacija duga 12km kilometara od Crvenog Krsta do Matejevca, koja nije bila obuhvaćena ovom rekonstrukcijom, jer će u potpunosti biti modernizovana prilikom predstojeće izgradnje nove železničke obilaznice oko Niša.
I najzad, zbog konfiguracije terena kroz koji prolazi pruga Niš – Zaječar, posebno kroz Svrljišku klisuru, na deonici od Matejevca do Knjaževca, brzina vozova na ovom delu rekonstruisane pruge moguća je maksimalno do projektovanih 65 km/sat. Ova pruga, kao jedna od najtežih u ovom delu Evrope, karakteristična je i zbog preko 60 krivina, čiji je radijus 240 – 250 metara, zbog čega vozovi smeju da razvijaju samo projektovanu brzinu – objašnjavaju.
Objašnjavaju da ova pruga nije bila rekonstruisana od 1961. godine, zbog čega su vozovi na većem broju deonica išli brzinama od 10 do 30 km/h.
Rekonstrukcija je počela februara 2019. godine, a pre putničkih vozova, remontovanu prugu isprobali su prvo teretni.
Teretni železnički saobraćaj na rekonstruisanoj pruzi uspostavljen je 16. avgusta 2021. godine, a remontovana pruga Niš – Zaječar na taj način predata je u delimičnu eksploataciju. Saobraćaj teretnih vozova na ovoj pruzi obavljao se u prethodnom periodu tokom 12 sati u toku dana i to u periodu od 19 sati uveče do sedam sati ujutru. U periodu kada se nije obavljao teretni železnički saobraćaj, odvijali su se radovi na završetku rekonstrukcije pruge – kažu iz Železnica.
Kada je reč o samim radovima, iz Železnica kažu su radovi na sanaciji pruge od Matejevca do Knjaževca počeli aprila 2019. godine, a da je tehnički prijem obavljen je 2. aprila ove godine.
Od tada do 15. avgusta izvođač radova završio je i radove između Svrljiga i Knjaževca. Istovremeno, u prethodnom periodu, stručne službe „Infrastrukture železnice Srbije“ obnovile su prugu od Knjaževca do Zaječara – navode.
Inače, rekonstrukcija pruge je trebalo najpre da bude završena još avgusta 2020. godine. Kasnije je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislava Momirovića najavio kraj radova za jun 2021. godine. Međutim, rok je produžen, a iz Železnica objašnjavaju da je do usporavanja radova došlo najpre zbog pandmije, a zatim i zbog problema sa nabavkom i dopremom na gradilište količina tucanika potrebnih za završetak radova.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
некад је том пругом саобраћала парњача од Мајданпека за Ниш са кратким задржавањем у Зајечару и Књажевцу и минималним стајањем на успутним станицама.Није ми јасно ко сада и на којим принципима прави ред вожње који ником не одговара тако да из Мајданпека преседате у Зајечару, чекате без разлога да би најзад кренули за Ниш. Тако је и у повратку.Ако не може да се вози брже, ускладите бар ред вожње
У праву су, физика каже да воз оће да се накриви у кривину. Него, ако воз за Зајечар иде 30 на сат а једини путник у њега трчи 100 на сат, која је брзина путника, ај сад!
@Ђраган Дилас – Čega 30 na sat ili 100 na sat? Valjda poznaješ merni sistem, odnosno jedinice u tu fiziku. Nego, objasni ti nama disu 687 miliona evrića?
А, бе, Мрки, јединице се у сленг подразумевау, неје тој незнање. Него, несам си ја онија за ког ме, да простиш, држиш, па ти не могу одговорим, а поготову што тој неје ни доказано, а са шпекулације се не бавим! Него, избегну ти одговор, вероватно неси ни чуо за онога Ана Штајна!
Pa to je bar prosto 30 +100= 130km/h!Kad bi se zezali! Nego ti nama daj odgovor na pitanje, što ti ga postavi čovek a i ja te pitam,gde su tolke pare?
У, извини Дес – пот, теб замало да оставим без одговор. Збунил сам се нештО, мислел сам да ОНОГА кабате за мање еври, ал виш, изгледа му урачунаше и редовну и затезну камату!
Добро је, нема га Мрки, изгледа му све разјаснисмо!
@Ne bih smeo da se kladim !
Pa krivine i stanice su bile i pre vašeg obećanja o brzini. Čist dokaz kakvi amateri vode železnice, a i ovu državu. Šta li će tek biti sa obilaznicom
I šta kažete, ima krivine… Da su prosti ljudi koji su pravili prugu pre 100 godina znali da će to da vam smeta, verovatno bi napravili pravu prugu… kako vas nije sramota da lupate…Ista priča kao sa EPS-om, nestručni, nesposobni i alavi na pare… Rekonstrukcija vam poslužila samo za lopovluk… Da ste ubrzali red vožnje za 10 % pa da imate obraz za neki komentar, ovako ostade obraz đon…
duboki kolotrazi na auto putu, posečen stari hrast, pruga nazovi rekonstruisana, a ostalo isto vreme putovanja uz nebulozna pravdanja, kao da samo srpske pruge imaju stanice i krivine… Ona iz MSGI uskoči u energetiku, na starom mestu ostavi haos i ode da stvra novi haos…a sve to, ako je verovati tračevima, na mišcama ambasadora SAD…toliko o demokratskim izborima i američkoj demokratiji…
Pa deonica od Knjazevca do Zajecara nije rekinstruisana i zato nema skracenja vremena putovanja.
U sustini, obecavali su neki noviji telefon a dali Nokiju 3310. To bi bila ta, neka, analogija…
Najteža deonica na Balkanu i jedna od najtežih u Evropi.Zato je i bilo potrebno 2.5 godine za rekonstrukciju i elektrifikaciju,pardon nije elekrificirana,deonice od 108km,pardon nije 108 nego Niš -Knjaž minus 12km ,minus Knjaž-Zaječar.I dobro je stići za 4 sata ali sada bezbedno, a oko 1938 god. stizalo se za 3 sata ali je bilo nebezbedno.Kad su gradili prugu1922 bila je to najteža deonica na svet
Ovo, sa ovom prugom predje u čistu zajebanciju …
Ama, za 10 godina njihove „vladavine“ = zajebancije i mažnjavanja narodnih para, svaka njihova „izjava“ i „odradjeni posao“ za dobrobit /ludog/ naroda je neverovatna nebuloza !
Ja sam i pre njih znao da u Srbiji ima budala ali… ubi me geometrijska progresija njihovog „razmnožavanja“.
Mladi ne prave decu a budale – koliko ti duša ište …
Razmnozavaju se ko amebe!
Pa i da vozovi jure 600 na sat opet bi pojedini bili nezadovoljni, pljuvali bi po svemu sta god da se napravi u ovoj zemlji.Isti kalup, pokrali pare, nista ne rade, upropastise drzavu…Cudno to isto govore i za njih kad su bili na vlast.Hoce li nekad ovaj narod da se opameti, sredi da krene na bolje?Razumem da obe strane imaju placene komentatore koji su tu samo da mrze ali dosta je, preteraste.
Bravoo,dobices sendvic i mozda zaposle ti nekoga iz familije,bravooo..
Do Zaječara se nikad nije putovalo 4 sata, već oko 3 sata, šta su uopšte renovirali kad voz putuje dužže sat vremena?! Ma neverovatno!!!!
Sećam se da je šinobus tom prugom nekada išao 90 km/h.Ovi savremeni vozovi su pre „rekonstrukcije“ tom prugom jurili čak 30 km/h.Proveriću ovih dana kako je sada ali juče sam video voz sa prozora i prva misao je bila pa ovo jedva ide.
Pustite vi krivine i stanice.Kažite nam kojom brzinom se kreću vozovi na pravcu na otvorenoj pruzi nakon rekonstrukcije.Ja danas videh jedan,negde kod Malog Izvora,kako mili a pruga ko strela.
Вести са изјавама министарке Михајловић и ондашњег директора Инфраструктуре, сада осуђеног због примања мита, шта су говорили приликом отварања радова на реконструкцији ове деонице у станици Матејевац у близини Ниша (рок завршетка, повећање брзине, исправљање кривина…)Што би наш народ рекао: Ако коза лаже рог не лаже. Тако није у потпуности реконструисана ни пруга Пожаревац-Зајечар!Лажне приче
Vozovi su na relaciji Niš-Knjaževac-Zaječar putovali pre desetak godina mnogo većom brzinom. Svedok sam da je po redu vožnje tada na delu pruge Zaječar-Knjaževac voz prelazio rastojanje od 45 km za 1 čas (znači išao je brzinom od 45 km/h). Danas, ako uzmete vreme putovanja svih 6 vozova (po tri u jednom pravcu) i utvrdite prosek (oko 1 sat i 56 minuta) dolazite do prosečne brzine od oko 23,2 km/h.
Prosečna brzina putničkih vozova na delu pruge Niš-Knjaževac je sada oko 43,6 km/h, a na delu pruge Knjaževac-Zaječar 23,2 km/h. To govori o tome kakva je rekonstrukcija urađena na delu pruge Knjaževac-Zaječar. Pitanje glasi: ako putnički vozovi na ovoj relaciji idu ovako sporo, kakva je bezbednost teretnih vozova i koliko je istinita priča o stvarnoj rekonstrukciji pruge Knjaževac-Zaječar?