
Ana Ilić, Kristina Dimitrijević i Anita Cvetanović jedine su žene vatrogasci u Nišu. Svakodnevno pomažu sugrađanima u nevolji, rame uz rame sa muškim kolegama, uz opremu tešku i više od 15 kilograma. Kažu da u njihovom poslu ne postoji prosečan radni dan, da se za svaku intervenciju pripremaju kao da je najteža i da brišu razlike i granice među polovima.
Čim je videla da je objavljen konkurs, prijavila se. Kaže da Niš svakodnevno nosi različite izazove i da nijedan požar, a samim tim i radni dan, nije isti.
Rad u ovoj službi nije lak, ali je pun ljubavi i na kraju svake intervencije i odlično odrađenog posla osećate se ponosno i ispunjeno. Veoma sam zahvalna kolegama što svoja iskustva i znanje prenose na mene. Težina zadatka zavisi od situacije, obima, brzine – priča Ilić.
Za gašenje požara u stanu potrebno je mnogo manje vremena, ali je takođe iscrpljujuce jer je za kratko vreme potrebno postaviti opremu i ući u stan, gde je velika temperatura. Na kraju, sve se izdrži, zahvaljujući dobroj obuci, uvežbanom timskom radu i naravno, velikoj želji da se bavim ovim poslom – poručuje ona.
Potrebno je dosta truda, ali razlike i granice među polovima se sve više brišu. Motivacija i ljubav prema poslu daju nam volju da guramo dalje. Oprema je od velikog značaja u našem poslu, a MUP je poslednjih nekoliko godina uložio značajna sredstva u opremu i vozila i time znatno unapredio funkcionisanje i rad vatrogasnih jedinica – ističe Dimitrijević.
Dimitrijević kaže da je od malena želela da bude vatrogasac, gledajući kako njen otac odano i posvećeno radi taj posao.
To je ljubav koja godinama samo sazreva i nadograđuje se i posao koji moraš voleti da bi ga radio najbolje što možeš – zaključuje ona.
Ne postoji prosečan dan, sve zavisi od dnevnih obaveza i intervencija. Moramo biti spremni i uvek u pripravnosti, jer i najmanja i bezazlena situacija može biti teška i zahtevna na terenu. Trudim se da što više učim i napredujem, da bih uskoro dobila iskustvo starijih kolega. Ovo je posao koji moraš zaista da voliš da bi ga dobro radio, ali takav rad nije teško zavoleti, zato što znate da nekome zaista znači što ste tamo, na svakoj intervenciji, nekome istinski pomažete – priča Cvetanović.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ne brišu se – hvala Bogu – razlike u polovima, nego uporne i angažovane žene pokazuju da mogu da obavljaju i poslove koji se smatraju tradicionalno muškim.
Razlika je suštinska!
Da, da. Za slikanje mozda. Na ulici ih i ne vidjam nesto.
Veliko bravo za ove devojke…samo napred