Zgrada u kojoj je živeo niški novinar Milorad Doderović dobiće mural sa njegovim likom

doderovic milorad
Preminuo je u 68. godini života; foto: JV

Inicijativu Udruženja novinara Srbije da se na zgradi u kojoj je živeo niški novinar, publicista i pisac Milorad Doderović postavi mural sa njegovim likom, podržao je Savet za kulturno stvaralaštvo Grada Niša, saopštili su iz UNS-a.

U saopštenju UNS-a navodi se da je Savet jednoglasno podržao njihov predlog za crtanje prvog murala jednom novinaru u Nišu.

Rekli smo nakon usvajanja odluke da sedma sila ipak ima krila – rekla je predsednica Saveta za kuturno stvaralaštvo Grada Niša Sara Cincarević za UNS.

Miloradova supruga Dragica kaže da je zahvalna svima koji učestvuju i koji su na bilo koji način pomogli da se i na ovaj način održi sećanje na njenog supruga i podrži njegov rad i stvaralaštvo.

Milorad je bio oličenje poštenja, bio je dobar otac, dobar suprug, profesionalac u svom poslu i meni je čast i zadovoljstvo što sam s njim provela život. Kada bi ga videli na ulici, sugrađani su ‘vadili ruke iz džepova’. To govori koliko je on poštovanje uživao – kaže Dragica Doderović.

Kada će mural biti naslikan iz UNS-a ne preciziraju, ali navode da dobri novinari zaslužuju svaku vrstu priznanja, od murala preko naziva ulica do nagrada, i da bi na takvoj „praksi“ trebalo raditi.

Milorad Doderović Doder je preminuo u noći 30. decembra u kovid zoni niškog Kliničkog centra.

Rođen je 1953. godine u selu Marovac, u opštini Medveđa, a novinarstvom se profesionalno bavio od 1978.

Radio je u niškom omladinskom glasilu Zbivanja, a zatim u omladinskom listu Grafit i kao stalni dopisnik republičkog lista NON, saveznog omladinskog lista Mladost, riječkog Vala i zagrebačkog Poleta.

1989. godine prešao je u Narodne novine gde je 12 godina radio kao urednik, politički komentator, urednik u desku i izveštač iz republičkog i saveznog parlamenta.

Od aprila 2001. do aprila 2009. godine, bio je šef dopisništva Glasa javnosti i Kurira iz Niša.

Bio je član Upravnog odbora Udruženja novinara Srbije i preko 25 godina dopisnik australijskog radija SBS.

Čitaoci Južnih vesti mogli su da čitaju i njegove kolumne na našem sajtu.

Objavio je više publicističkih dela: „Kako se dogodio Šolević“, knjigu odabranih intervjua „Držim vas za reč“, „Amerikanac u Nišu“, “Sedma sila bez krila“, koja je nagrađena Svetosavskim pečatom na Niškom sajmu knjiga, zatim „Borci plaču posle rata“. Autor je istoimene drame koja je igrana širom Srbije.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. I treba.

  2. I mural i spomen-ploča da se postavi!!!

  3. Secam se Dodera, jos dok sam, kao student saradjivao u Zbivanjima, niskom omladinskom listu, koji je uredjivao. Pravi lik za pisano novinarstvo, politicki nepotkupljiv, kombinacija stare i nove novinarske škole!
    Nazalost, danas se svakojaki nazivaju “ novinarima“, jer pobogu, vole zurnalistiku?
    Bravo za ideju!

  4. Spomen ploca je svakako adekvatnije, murali su prolazni.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.