Prošle godine na teritoriji Niša zabeleleženo je prisustvo 105 vrsta ptica, procena je da na ovom području obitava preko 130 vrsta, a za nepunih mesec dana ove godine zabeleženo je preko 60.
Društvo za zaštitu ptica od 1. do 30. januara sprovodi Međunarodni popis ptica vodenih staništa, a nekoliko stotina članova i volontera Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije obilaze reke, jezera, bare, akumulacije, ribnjake, kanale i slična vodena staništa u potrazi za pticama.
Istraživanje se u Srbiji sprovodi od 1982. godine, a svetski zimski cenzus ptica vodenih staništa po prvi put se radi i u Nišu.
Ptice močvarice postaju sve ugroženije širom sveta, prvenstveno zbog gubitka staništa, ali i tamo gde postoje odgovarajući stanišni uslovi ptice vodenih staništa nailaze na brojne probleme koje uzrokuju ljudi. Tu bih istakao problem trovanja olovom – kaže Marko Šćiban, koordinatator popisa.
Već su kompletirani rezultati za Niš, kaže Slobodan Marković iz Društva za zaštitu ptica, koji najavljuje veće angažovanje ornitologa, jer će Društvo ubuduće imati predstavnika u Nišu, pa će se organizovati i predavanja, izleti i terenski rad.
Svi ljubitelji ptica su, kaže Marković, dobrodošli.
Istraživani su tokovi reke Nišave i Južne Morave, njihove pritoke kao i močvarna područja. Zabeležena je 21 vrsta ptica vodenih staništa, pored njih zabeležene su još 40 vrsta ptica. Nišava predstavlja bitno zimovalište gluvara sa preko 400 jedinki, tu su još i krdža, bela i potčna pliska, siva i velika bela čaplja, barska šljuka, sprudnik pijukavac – kaže Marković.
Na Južnoj Moravi je zabeležen manji broj vrsta, kaže Marković, a razlog je povećan lov i ribolov.
Istakao bih i problem divljih deponija koje su na Južnoj Moravi u ogromnom broju – kaže Marković.
Bogatstvo vrsta ptica u Nišu je na zavidnom nivou i, dodaje on, broji preko 130 vrsta, a samo u prošloj godini zabeleženo je 105 vrsta.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Tako je to treba da rade društva za zaštitu a ne tamo neki Zoo planeti i razne nestrucne organizacije
Može li neko da objasni šta se desilo sa vrapcima i drugim sitnim pticama, čiji broj opada iz godine u godinu i kojih gotovo da više nema u Nišu. Ove zime rekao bih čak da je opao i broj divljih golubova. Umesto toga, krovovi i drveće sve više liče na scene iz Hičkokovog filma „Ptice“. dali je u pitanju zagađenje, zagrevanje, ili prosto porast populacije prirodnih neprijatelja?
Mislim da je najvise ptica preletacica u Srbiji……