Život im zavisi od leka koga nema

autor: S.J.
Klinicki
Klinički centar u Nišu; foto: kcnis.rs

Zbog toga što u Kliničkom centru u Nišu više od mesec dana nema terapije za pacijente kojima je imuni sistem nemoćan u borbi protiv infekcija, oni strahuju za svoj život.

Reč je o imunoglobulinima, terapiji koju primaju oboleli od imunodeficijencije.

Nišliji Draganu Jociću je vrsta ove bolesti, agamaglobulinemija, dijagnofistikovana još 2004. godine od kada on mora na svakih 20 dana da primi terapiju. Pošto se to više od mesec dana nije dogodilo, kaže da infekcije već napadaju njegov organizam.

– Pojavile su mi se afte u ustima i herpes na licu. Ja nemam imunitet da me odbrani. Terapija se nigde ne kupuje, mogu da je primim samo na Klinici za hematologiju, a tamo je nema. Nisam jedini. Ima nas još troje u Nišu i jedan iz Vranja. Šta da radimo kad nam je život ugrožen? – kaže Jocić.

Iz Kliničkog centra Niš potvrđeno je da ove terapije trenutno nema, ali očekuju da će zalihe uskoro stići.

– Diskutovali smo o tome na kolegijumu. Zakon o javnim nabavkama nas uslovljava određenim rokovima. Imunoglobulini su u proceduri nabavke, prošli su i Upravni odbor, a očekujemo ih na klinikama u toku nedelje, odnosno do petka – kaže dr Dragan Zlatanović, šef kabineta direktora Kliničkog centra u Nišu.

Ipak, svaki dan čekanja Jociću je dug kao večnost jer strahuje da bi i najmanja infekcija po njega mogla da bude fatalna. Zbog toga što mu je 30 odsto pluća već izgubilo funkciju, lekari su savetovali da ne pokušava transplantaciju koštane srži.

– Pre nego što sam znao od čega bolujem primio sam vakcinu protiv sezonskog gripa i za dva sata dobio temperaturu od 40 stepeni i upalu srčane maramice. Jedva su me spasili. A žena sa kojom sam primao terapiju umrla je od stomačne infekcije za samo dva dana. Ovo nije bezazleno! – priča Jocić.

Organizam obolelih od imunodeficijencije, zbog oštećenja inumog sistema, izložen je rizicima od infekcije kože, uha, pluća, stomaka, drugih delova tela i unutrašnjih organa. Posledice mogu da dovedu do oštećenja pojedinih organa, čak i do fatalnog ishoda. 

Autor:
S.J.

Slični tekstovi

Komentari

7
  1. Dokle cemo da se pozivamo na zakonske prepreke u obavljanju redovnog posla? Da li postoje planovi javnih nabavki koji su realni, da li neko uopste ista planira ili se u ovoj zemlji sve resava ad hoc?

  2. Nema ni Alvesco za asmaticare.

  3. A ima para za nove knizice.Ja farin ne mogu da nadjem mesecima.Iz Galenike mi kazu da ga proizvode,ministarka zdravlja kaze da nema nestasice,a u apotekama ga nema.Sramota je sta nam rade.

  4. Evo rešenja: platiti koncert Ani Bekuti i svi će biti srećni.

  5. Tek neće biti lekova u ovoj truloj državi Danskoj…

  6. Kod „konja“ svi, bez obzira na partijsku obojenost…možda tad ubrzaju proces javne nabavke!

  7. Pitaj Beograd dal smeš u toalet.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.