Iako na adresu prokupačkog Centra za socijalni rad i policije gotovo svakodnevno stiže i po nekoliko prijava za porodično nasilje, zanemarljiv broj dobije sudski epilog i završi sa pravosnažnom presudom.
U Centru za socijalni rad kažu da oni o svakoj prijavi nasilja obaveštavaju policiju koja uradi svoj deo posla, međutim kasnije, nakon vođenja postupka, „žrtva“ uglavnom odustaje od prijave i krivičnog gonjenja.
Psiholog Centra za socijalni rad Srđan Aleksić kaže da je prema zvaničnim podacima tima za zaštitu žrtava nasilja u porodici, tokom 2015. godine 29 osoba bilo izloženo nekoj vrsti nasilja, od tog broja je 8 dece, 17 odraslih i 3 stare osobe.
Ove godine je do sada naš tim evidentirao 8 osoba, od kojih je jedna stara, 6 odraslih i jedno dete. Realnost je da je znatno veći broj prijava, koje ne budu procesuirane – kaže Aleksić.
On pojašnjava da do saznanja i otkrivanja pojedinačnog slučaja nasilja u porodici stručnjaci Centra mogu doći neposredno ili posredno po prijemu prijave pojedinca, državnih organa, ustanova i drugih
U zavisnosti od procene, neodložno je da naš tim žrtvi obezbedi bezbednost, zdravstvenu zaštitu i uslove za egzistenciju. Nakon toga se nastavlja rad na predmetu, gde mi pružamo svaku vrstu podrške žrtvama nasilja, od psihosocijalne do materijalne. Međutim u većini slučajeva, učesnici nasilja se nakon izvesnog vremena pomire, pa žrtva odustaje od krivičnog gonjenja i negira sve prethodno izrečeno. Mi smo u tom slučaju nemoćni – dodaje Aleksić.
I dok je nivo porodičnog nasilja na nivou prošlogodišnjeg, prema podacima Centra, u blagom porastu je broj maloletnika koji vrše neko krivično ili prekršajno delo, a vode se kao krivično neodgovorni, odnosno imaju ispod 14 godina.
U takvim slučajevima Centar po nalogu suda daje mišljenje i predlog vaspitnih mera koje se kreću od ukora i pojačanog nadzora do vaspitno-popravnog zavoda.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0