Boravak u vrtiću na jugu najskuplji u Aleksincu – od ove godine mesečno košta i više nego u Beogradu

autor: J. Adamović
Vrtic Bambi 5 februar 2020 foto Bojana Stamenkovic
Aleksinac jedna od najnerazvijenijih opština, ali najskuplja za boravak dece u vrtiću; ilustracija; foto: B. Stamenković

U svim predškolskim ustnovama na jugu Srbije roditelji plaćaju 20 % pune cene vrtića, ali je ta ekonomska cena najveća u Aleksincu, pa je i boravak skuplji u ovoj maloj nerazvijenoj opštini, nego u većim gradovima na jugu. Ove godine mesečna usluga je još poskupela, iznosi oko 6.200 dinara, što je skuplje i od cene čuvanja dece u vrtićima u Beogradu. Prosek za vrtiće na jugu je 4.000 dinara mesečno, a najmanje u Leskovcu, oko 3.700.

Oko 20.000 dinara je puna mesečna cena boravka deteta u vrtiću u svim većim gradovima na jugu Srbije i to je takozvana ekonomska cena.

vrtić
Nepoznato šta je toliko poskupelo u njihovom poslovanju; foto: V. M. R.

Roditelji plaćaju 20 % tog iznosa, pa je prosečna cena boravka oko 4.000 dinara.

U Vranju 4.660, Nišu 4.028, Pirotu 4.020, Prokuplju maksimalno 3.910 dinara, dok je prema poslednjim podacima najjeftiniji Leskovac gde roditelji plaćaju 3.700 dinara – prema zvaničnim podacima.

vrtić
I prošle godine bili najskuplji, od ove skuplji i od Beograda; foto: B. Stamenković
Iako jedna od najnerazvijenijih opština na jugu, Aleksinac je i prošle godine bio najskuplji, kada su roditelji za čuvanje dece u Predškolskoj ustanovi „Lane“ izdvajali oko 5.000 dinara.

Međutim, od 1. januara 2021. je za čak 10.000 dinara po mališanu poskupela ekonomska cena, a to znači i da roditelji mesečno moraju da izdvoje još više novca ukoliko žele da dete boravi u nekom od državnih vrtića.

Stara cena usluga po detetu je iznosila ukupno 25.159,00 dinara, a roditelji su po detetu plaćali 5.032,00 dinara. Nova cena usluga je ukupno po detetu 30.923,01, a roditelji će plaćati po detetu 6.184,60 dinara. Pravilnikom su utvrđeni parametri na osnovu kojih se obračunava ekonomska cena na bazi svih troškova poslovanja u prethodnoj godini – navode iz PU „Lane“.

vrtic
Puna cena, takozvana ekonomska, 10.000 veća u Aleksincu nego u drugim gradovima; foto: A. K.
Tu cenu plaćaju roditelji dece svih grupa celodnevnog boravka, a iz ustanove odgovaraju da određena umanjenja imaju pripremne grupe.

Ipak, ne pojašnjavaju šta je toliko poskupelo u 2020. godini koju je obeležila pandemija, da bi boravak poskupeo za više od 1.000 dinara mesečno.

Na povećanje ili smanjenje ekonomske cene utiču troškovi poslovanja u protekloj godini. Lokalna samouprava je utvrdila najmanji procenat učešća roditelja (20%) u obračunatoj ukupnoj ceni – odgovaraju.

Prema javno dostupnim podacima i poslednjim informacijama o ceni vrtića u prestonici – Aleksinac nema najviše cene vrtića samo na jugu, već je od ove godine boravak skuplji nego u Beogradu, gde je cena mesečno 5.590 dinara.


Leskovac na jugu najjeftiniji

Leskovac je među gradovima na jugu najjeftiniji roditeljima čija deca idu u vrtiće, jer je prema poslednjim informacijama za boravak mesečno potrebno izdvojiti oko 3.700 dinara.

Vrtić Neven
Prosečna cena vrtića u gradovima na jugu 4.000 dinara; foto: JV

U Prokuplju je nešto skuplje, jer je maksimalna cena mesečno 3.910 dinara.

Cena za celodnevni boravak je 170 dinara, to je 20 % realne cene, dok ostatak pokriva Grad Prokuplje. U slučaju da su deca prijavljena za vrtić, a da ne dođu, roditelji plaćaju 85 dinara – podaci su za Prokuplje.

Gradsko veće Pirota je utvrdilo ekonomsku cenu programa vaspitanja i obrazovanja po detetu u Predškolskoj ustanovi „Čika Jova Zmaj“ za 2021. godinu, koja iznosi 20.097 dinara mesečno, što znači da roditelji plaćaju 4.020 dinara.

Ekonomska cena pripremnog predškolskog programa dece na celodnevnom boravku iznosi 17.793,00 dinara po detetu. Učešće korisnika u iznosu od 20% od ekonomske cene iznosi 3.560,00 dinara mesčno po detetu. Pripremni predškolski program u poludnevnom boravku je besplatan, korisnici plaćaju samo cenu užine. Cena užine po danu je 61,00 dinara – odgovaraju iz PU u Pirotu.

U Nišu je puna cena slična kao i u Pirotu, 20.140 dinara – roditelji takođe plaćaju 20 % od toga, odnosno 4.028 dinara kada su deca na čuvanju, a duplo manje kada iz bilo kog razloga nisu.

U Vranju, prema poslednjim podacima Predškolske ustanove „Naše dete“, za celodnevni boravak ekonomska cena je 21.982 dinara, većinu takođe plaća Grad, a roditelji 4.660 dinara mesečno.

Slični tekstovi

Komentari

12
  1. Tako je sve je tačno najskuplji vrtić u R. Srbiji, s tim što su roditelji u aleksinačkom vrtiću i u obavezi da početkom svake godine budu donatori igračaka za vrtić tj. da uplate određenu sumu novca na račun vrtića.Dobijete uplatnicu i ugovor o donatorstvu novca ukoliko ne pristanete da budete donator vaše dete nema pravo da se igra igračkama u vrtiću da ne zaboravimo i to

  2. Родитељи су већ тужили вртић Лане у Алексинцу ,зато што годинама против законито наплаћује превисоку цену услуга.Директорки то није довољно него је ове године поново поскупела вртић. Иначе, СКАНДАЛОЗНО је шта деца добијају например за то, за ужину чоколадне бананице( од 5 динара), здрава храна. И тако даље… што је за једну независну инспекцију.

  3. I treba da poskupi.
    Uzmite samo i uporedite prosečnu zaradu u Akeksincu i Beogradu.
    TAKO, uostalom prema svemu uopšte u društvu KAKO RADI OVA VLAST, cene za vrtić trevaju biti najskuplje n.a. jugu Srbije a posebno u: Aleksincu, Babusnici, Trgovištu, Bosilegradu, Surdulici, Gadzinom i Vladicinom Hanu, Beloj Palanci, Blacu, Merošini, Svrljigu, Knjaževcu, Doljevcu, …..

  4. nije problem cena jer nije to nista preterano skupo u odnosu na sve ostalo ali konkretno u pirotu ako niste clan partije ili nemate neka poznanstva NEMATE NIKAKVE SANSE da dete upisete u vrtic .jedino nam preostaje da cekamo otvaranje nekog privatnog vrtica ,gotovo ista ista situacija kao i u zdravstvu…

  5. Mora budžet da se napuni

  6. Деца за те паре не добијају ништа. Тријажа на улазу готово да не постоји, нема воћа, месо на кашичицу, уместо тога слаткиши за ужину(чоколадне бананице и сл.).
    За то време се организују семинари по бањама и Златибору свака 3 месеца.
    Али нико то озбиљно не контролише!?!

  7. Deca dobijaju bananicu(!!!!), od najgoreg mogućeg koncentrovanog belog šećera!
    E, Srbi, srbi, da, da, to su nečija, TUĐA DECA….
    E, Srbi, Srbi….svetlosne godine vas dele od normalnih naroda

  8. Ekonomski tigar za nasu decu. Da nema sefa AVackog klana i njegovih fabrika sada nam Svedjani ne bi zavideli a u Evropi ne bi bili lideri u necemu, neznam tacno u cemu ali ako Zvoncica kaze onda je to tako …
    Ekonomsla cena vrtica:
    Stokholm – 13.782 din
    Aleksinac – 30.923 din
    Prosecna plata:
    Stokholm – 308.590 din
    Aleksinac – 39.455 din.

  9. AV: ZLATNO DOBA, moj dragi, neobrazovani, nepismeni, zaostali i zatucani narode.
    Jeli ikada bilo bolje?
    pa nije, ove godine dva puta cu nagraditi sve punoletne građane, a moje roditelje i ostale penzionere 3 puta čak, zato što ste dobri.
    P.a. jelivam neko, PRE MENE, bez ikakvog razloga davao pare?!
    Eto, pomoći ću vam da platite vrtiće, vidite SVE REŠAVAM.!

  10. Nije bitna mesecna cena vrtica,nego uslovi u kome je dete. Ne moze da se izjednaci boravak deteta u vrticu i cuvanje deteta od strane neke preporucene zene koja uz to mnogo vise naplacuje a nema nikakvu odgovornost a ni strucnost.

  11. Na teritoriji opštine Aleksinac se sa više kombi vozila u organizaciji vrtića vrši prevoz dece od kuće do vrtića i nazad, pogotovo u seoskim naseljima gde je smanjen broj dece i gde se iz više sela spajaju u jednu grupu. To svakako poskupljuje ekonomsku cenu i možda je to razlog ovakve cene. Ne znam da li ova usluga postoji i drugim gradovoma, pisac teksta je trebao da se raspita.

  12. Šta očekivati od partijskog rukovodstva vrtića? Direktorka nije ekonomista da bi uspešno vodila ustanovu. Nestručni kadrovi ne mogu dobro da vode ustanovu. A ni grad. Ali knjižica je važnija od diplome.
    Uvek je tako bilo u Aleksincu, uvek najskuplji. Sada su preterali.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.