„Dodela državnog novca bez kriterijuma i kontrole“

autor: S.J.

Za to što ne postoji politika osmišljenog regionalnog razvoja i što u zemlji, pogotovo na jugu, ima nerazvijenih područja, odgovorna je prvo državna vlast, a zatim i lokalna vlast, smatra redovni profesor Ekonomskog fakulteta u Nišu Boban Stojanović.

Gostujući u emisiji „15 minuta“, rekao je da je vlast odgovorna jer nije osmislila dobru strategiju regionalnog razvoja, a da odgovornost snose i donosioci odluka na lokalnom nivou.

Mislim da dosta toga mora da se uradi kroz kroz politiku jasnih podsticaja za investiranje, za mali biznis ili za početak biznisa, ali isključivo vezano za nerazvijena područja ili za jug i jugoistok Srbije. Ja nisam čuo sintagmu „regionalni razvoj“ od ključnih donosioca odluka u Srbiji, što je veoma loše – kaže Stojanović.

Dodaje da, s druge strane, često čujemo da će doći investicije, ali ističe da osmišljena politika regionalnog razvoja sigurno ne postoji.

Krajnje je vreme, ako već nije i kasno, da se nešto bitno uradi, inače će devastirana područja biti još više ruinirana i mi ćemo imati problem. Pošli smo od problema Niša, ali moramo to da gledamo šire, moramo da vodimo računa o tom veoma jadnom stanju ekonomije u malim gradovima – navodi Stojanović.

Situaciji na jugu Srbije, kako smatra, pomogle bi konkretne mere – oslobađanje od poreza za privredne aktivnosti u devastiranim područjima kao što su Trgovište ili Bojnik, direktno ulaganje države u obnavljanje svega što je propalo, sprečavanje odliva mozgova, kako iz zemlje, tako i iz manjih gradova u Beograd i oživljavanje sela, ne kroz naseljavanje, već kroz podsticaje.

Još jednim važnim problemom koji utiče na srpsku ekonomiju smatra to što ne postoji dobra kontrola politike državne pomoći koja je, inače, loše ocenjena i u izveštaju Evropske komisije.

Kuda ide novac iz centra, kako se obavljaju ti transferi prema nerazvijenim područjima? Da li postoji neka osmišljena politika i jasni kriterijumi za pomoć nerazvijenim područjima? Mi imamo neku komisiju za kontrolu te državne pomoći koja vrlo loše radi i koja je smeštena u Ministarstvu koja upravo odobrava tu pomoć. Sami sebe kontrolišemo – ističe naš sagovornik.

Tako se, dodaje, ozbiljno narušava konkurencija na tržištu. 

Zašto je teško uspeti u malom biznisu, da li treba verovati vlasti da ekomonija u Srbiji napreduje, da li treba da se radujemo otvaranju novih radnih mesta kada se iz državnog budžeta za njih plaća i po 7.000 evra i treba li se plašiti spoljnog duga Srbije koji iznosi 75 % BDP-a neke su od tema o kojima ćete čuti u emisiji „15 minuta“.

Autor:
S.J.

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. Cim se Nislija dokopa Beograda zaboravi odakle je dosao,a kamo li da se bori za Nis! A ovi iz Beograda ionako ne brinu o Nisu,pa onda ko ce? Cak se i stide svog jezika vec „udaraju u bandere“.Bruka i sramota! A time nista ne postignu time jer nas oni i tako i tako zovu Bugarima,prostacima,da koristimo
    samo dva padeza…
    Ako ne shvatimo sve ovo,spasa nam nema!

    • A evo,“vodja“ danas saopsti kako ce graditi nacionalni fudbalski stadion u Beogradu!? Onako bez tendera,normalno?
      I sta bi sa ponudom Nisa,ispod N.Banje? Ni pomislio nije,odlucio vec unapred, BG,BG,BG,samo BG,a drugi? Jug,istok? Nista,nula!
      Ovo je sport,ali oni uvek i samo o sebi i za sebe rade…

  2. Ako ti profesore kažeš da „ne postoji politika osmišljenog regionalnog razvoja“,znači da si između ostalih krivac i ti,o čemu ti onda učiš decu i primaš platu za to? Ipak da ti kažem da postoje ljudi koji to rade,narošito brinu o Nišu,ali od ovih bahatih poltrona,ne mogu doći do izražaja.

  3. Profesore,vasa referenca se ne mora dokazivati!Ali,koga interesuje tribinasko-amfitetatarsko predavanje,ovi novokomponovani akademci,sa vecernjim fakultetima nabrase kajmak.Nis je Univerzitetski grad,a oportuno drzanje profesora je doprinelo njegovoj totalnoj devastaciji!Zivi bili!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.