Da se parcele ne bi preskakale i da bi se poštovao plan i dogovorena cena, na početku žetve niška Uprava za poljoprivredu preporučila je ratarima da sa kombajnerima potpišu sporazum.
Sporazum o uslovima i načinu obavljanja žetve u ime poljoprivrednika potpisivali bi štabovi Saveta građana iz niških sela, a njime bi se definisala prava i obaveze kako kombajnera, tako i poljoprivrednika.
U Upravi za poljoprivredu kažu da se ovim sporazumom mogu izbeći zloupotrebe i nesporazumi, s obzirom da Srbija nema Zakon o žetvi, a nadleženo ministarstvo nije donelo Uredbu o kombajniranju.
– Dešava se da kombajneri iz Gadžinog Hana, Svrljiga ili drugih mesta gde se njive žanju kasnije, dođu u sela oko Niša, ponude nižu cenu i požanju velike i “zgodne” parcele, a one nepristupačne ostave. To posle stvara probleme kako ratarima, tako i kombajnerima iz niških sela – objašnjava Ivan Petković iz Uprave za poljoprivredu.
Problem koji se često javlja, kaže Petković, jeste da kombajneri nekim ratarima žanju njive na veresiju.
Pored saveta ratarima da se udruže i osnuju štabove za ovogodišnju žetvu, Uprava je dala i preporučenu cenu kombajniranja – 13.300 dinara po hektaru.
– U nekim selima možda je ta cena realna, ali znam da mnogi poljoprivrednici neće hteti da plate ovoliko. Verujem da ću na kraju morati da naplatim oko 12 hiljada dinara po hektaru – kaže kombajner iz Mramorskog potoka Dragoslav Milenković.
Inače, kako bi žetva prošla bez problema održana su za sada dva operativna sastanka poljoprivrednika, kombajnera, predstavnika Saobraćajne policije i Uprave za poljoprivredu. Sastanci su održani u opštinama koje imaju najveće površine pod žitima – Crveni Krst (oko 50 odsto od ukupno posejanih useva u Nišu) i Paliluli (oko 35 odsto).
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Opet se seljaci izvoljevaju. Ja sam kao klinac radio na kombajnu. Pa ne moze covek da ceka ispred svake parcele od 10 ari da se neko pojavi nego zanje onima koji su prisutni.