Trošenje para od obaveznog zdravstvenog osiguranja na povećanje plata, kupovinu opreme i održavanje zgrade, nezakonito povećanje koeficijenta za obračun plata, zapošljavanje 20 radnika više nego što je dozvoljeno, kao i pogrešno uknjiženi milioni u završnom računu, samo su deo finansijskih nepravilnosti u niškom Zavodu za transfuziju krvi, koje je otkrila Državna revizorska institucija.
DRI u svom izveštaju navodi da su revizori utvrdili da je protivzakonito poslovanje tokom prošle godine niški Zavod za transfuziju koštalo čak 45,4 miliona dinara. Jedna od nezakonitosti, „vredna“ 18,9 miliona dinara, je to što je Zavod, umesto da uplaćuje radnicima obavezno zdravstveno osiguranje, od tih para povećao plate, nabavljao opremu i koristio novac za investiciono održavanje.
Na zapošljavanje 20 nemedicinskih radnika više od dozvoljenog „rasipano“ je još 15,8 miliona dinara, kako piše u izveštaju, a 6,6 miliona je potrošeno zbog toga što je omogućeno skraćeno radno vreme, mimo zakona, onima čija radna mesta nisu rizična. Potrošeno je i 4 miliona dinara zbog koeficijenata za obračun plata koji su veći od propisanih – za 38 radnika utvrdili su veći osnovni koeficijent, kao i za jednog na rukovodećem položaju.
Zavod je vršio uvećanje plate zaposlenima (stimulacija) iz sredstava od doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje i po tom osnovu izvršio rashode u iznosu od 7 miliona dinara; vršio obračun i isplatu obroka zaposlenima i po tom osnovu izvršio rashode u iznosu od 596.000 dinara; uveo dežurstvo preko 10 časova nedeljno bez saglasnosti Ministarstva zdravlja i po tom osnovu izvršio rashode u iznosu od 640.000 dinara – piše u izveštaju DRI.
Pare koje je trebalo da se potroše na obavezno zdravstveno osiguranje (11,8 miliona dinara), kako su utvrdili revizori, niški Zavod za tranfuziju je koristio i za investiciono ulaganje, kao i nabavku medicinske i nemedicinske opreme.
Od toga je 9,1 milion nezakonito potrošen na kupovinu saobraćajne opreme, kancelarijskog nameštaja, klime, računarske opreme, opreme za pozivanje pacijenata i inkubatora za trombocite.
Izvršio izdatke u iznosu od 2,7 miliona dinara za: adaptaciju dela potkrovlja, ugradnju radijatora i protivpožarne aparate iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, umesto iz sredstava osnivača – dodaju u izveštaju.
Revizori su pored pomenutih finansijskih nepravilnosti u ovoj zdravstvenoj ustanovi utvrdili i nepotpuno i netačno prikazane podatke u završnom računu, u iznosu od čak 162,4 miliona dinara. Zavod nije prikazao zalihe od 19,1 milion dinara, a 143,3 miliona dinara od doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje su prikazali kao prihode od sporedne prodaje dobara i usluga.
Skrećemo pažnju da Ugovorima koje je Republički fond za zdravstveno osiguranje zaključio sa Zavodom za transfuziju krvi Niš i zdravstvenim ustanovama koje pružaju zdravstvenu zaštitu iz obaveznog zdravstvenog osiguranja nije uređeno na koji način se vrši snabdevanje ustanova potrebnim količinama krvi i produkata od krvi koje se finansiraju iz obaveznog zdravstvenog osiguranja – navode u izveštaju.
U postupku revizije je utvrđeno i da Zavod za transfuziju nema informator o radu, što može da utiče na neinformisanost javnosti o radu ustanove, a nisu objavili ni Pravilnik o bližem uređenju postupka javne nabavke što otežava kontrolu nadležnih institucija.
DRI u svom izveštaju ističe i koje su preporuke Zavodu da otkloni nezakonitosti u poslovanju i finansijskim izveštajima, a ova ustanova ima još manje od 3 meseca da odgovori i dostavi dokaze. Ako to ne učini, kako kažu, DRI će podneti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.
Podsetimo, kako je nedavno otkrila Pištaljka, a što se našlo i u izveštaju DRI, Zavod za transfuziju zbog donacije aparata protivzakonito favorizuje kompaniju Diahem Gramim sa kojom se obavezao da će 5 godina da koristi samo njihove reagense, a iako je Ministarstvo obećalo raskid nezakonitog ugovora, to se još nije desilo. Za to vreme, dugogodišnja v. d. direktorka Vesna Knežević odlazi na put u Oman, o trošku farmaceutske firme od koje godinama kupuje opremu na nezakonitim tenderima.
Sama Kneževićeva je na toj funkciji u v.d stanju punih 5 godina, što je suprotno zakonu, a protiv nje je podneta i krivična prijava zbog sporne javne nabavke.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
U svakoj normalnoj drzavi,ovakva direktorka bih bila uhapsena.i ako je zasticena.Bravo JV,raskrinkajte kriminal kada drzava cuti i sud.
Sto bi rek’o legendarni Zoran Radmilovic : Ajde !
Pa kako je onda njihov revizor u izveštajima pisao da je sve u redu i njega treba goniti.Različiti izveštaji za istu firmu ko je ovde lud.
Pa pokusao da je zastiti,lazan izvestaj bio.
Pa zna se onda kolektivno u zatvor pa nek se štite onda međusobno.Sramota penzioneri vedre i oblače.
Citaju li „gradski“ oci ovaj hokstapleraj u Nisu? Ruka ruku mije ali bolje da ih nije. Ta zena obruka celo zdravstvo. O Transfuziji se pise godinama ,o lopovluku od pocetka mandata.
Ma lako je njoj,zasticena od odgovornosti.Sud,policija,ministarstvo,gradski oci,staramajka,Bojzi…ma najaca je.
Strašno
Znate zasto Srbija nece nikad biti normalna drzava,e zbog ovakvih stvari i
zbog takvih kao sto idu sl.autom na utakmice Zeleznicara.Jos gore,nema
konsekvence,nema sankcije i takvi dalje haraju,zasticeni odozgo!
Da li su pa jedini
Nenamenski potroseno, 2 MILIONA evra za godinu dana, tj 2017 godine, pa puta 6 godina koliko je u vd stanju. Eeeeeee, to je prava direktorka.
Bas je briga,stite je farmaceutske kuce,lokalni politicari,ministarstvo,tuzilastvo,sud…ima para,moze joj se.
PREDSEDNIČE, viđe li šta piše? Otuđili se. Ne fermaju ni CARA ni ĆESARA. Ili si Niš pustio niz vodu. Pa šta Bog da. Model, po kome Vlada postavlja ljude na lokalu, je pukao. Barem, Niš kada je u pitanju. Bahatost, neodgovornost, lopovluk. Da li ovakve gadosti dolaze do tebe? Ili ih neki Potemkin, preseče na pola puta.