Niški Centar za zaštitu potrošača “Forum” uputio je zahtev gradskoj upravi da preispita cene grejanja, kao i predlog da se izradi novi cenovnik za predstojeću grejnu sezonu.
U “Forumu” ističu da su od građana dobili brojne prigovore na način obračuna i visinu cena fiksnih i varijabilnih troškova, koji su počeli da se primenjuju u novom tarifnom sistemu u prošlog grejnoj sezoni.
Predsednik tog udruženja Jovan Jovanović kaže da su nakon analize cene grejanja, objavljenih na sajtu Udruženja toplana Srbije, utvrdili da su cene fiksnih i varijabilnih troškova grejanja niške Toplane među najvišim u Srbiji.
– Dok je cena varijabilnih troškova u Nišu 6,13 dinara po kilovat-času, u Kragujevcu je 4,94, Novom Sadu 4,91, a u Subotici 4,79 – poručuju iz “Foruma”.
U niškom Centru za zaštitu potrošača napominju da bi bilo neophodno da se kao opravdani varijabilni trošak stavka “angažovana snaga” ukine, jer je, kako tvrde, to izmišljen trošak.
Njenim ukidanjem, objašnjavaju, cena mesečnih varijabilnih troškova iznosila bi 5,83 dinara po kilovat-času umesto 6,13.
Objašnjavaju i da se pojedine stavke u opravdanim fiksnim troškovima ponavljaju, odnosno da su “troškovi kapitala” i “priznati rashodi obezvređenja” već obuhvaćeni u okviru troška “iznos finanasijskih rashoda”.
– Treba razmotriti i visinu troškova amortizacije od 68 miliona dinara, jer smatramo da je to preveliki iznos, kao i troškove usluga održavanja od 40 miliona jer korisnici grejanja posebno plaćaju investiciono održavanje – stoji u zahtevu “Foruma”.
U niškoj Toplani demantuju da Niš ima najskuplje grejanje, pozivajući se na podatke Udruženja toplana Srbije.
Objašnjavaju da je cena od 87,40 dinara po metru kvadratnom bila osnov za izradu cena grejanja u primeni tarifnog sistema u Nišu.
– Primera radi, korisnici daljinskog grejanja u Beogradu grejanje plaćaju 103,64 din/m², u Smederevu 92,40 din/m², a u Leskovcu 91,50 din/m² – napominju u “Gradskoj toplani” Niš.
U Toplani napominju i da je u okviru novog tarifnog sistema, koji niška Toplana primenjuje od prošle sezone, propisan i Pravilnik o medologiji za formiranje cene.
Tim dokumentom predviđa se preispitivanje i ponovno izračunavanje cene fiksnih i varijabilnih troškova svake godine pre početka grejne sezone na osnovu svih troškova neophodnih za urednu proizvodnju i isporuku toplotne energije.
Iz Toplane su poručili predstavnicima “Foruma“ da ne stvaraju “dodatnu tenziju iz sopstvenog nerazumevanja tržišne ekonomije, već da ozbiljno shvate svoju ulogu zaštite potrošača i sakupe dovoljno komplementarnih saznanja pre nego pogrešno informišu javnost”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
treba,valjda,da se zarde plate i za novoprimljenu decu radnika Toplane?Nadam se da niko neće da natera zimzelene familijarno zbrinute da izaberu koji član ostaje,a koji odlaze iz JP i javnog sektora.
pedja,nisu valjda svi zaposljeni dali ovu famoznu izjavu?bilo bi lepo da saznamo ko je taj iz toplane sto poznaje trzisnu ekonomiju,pa porucuje FORUM“-u da lose informise javnost!jel kvazi PR?
Gospodo iz niske Toplane,koja rec u kontekstu „komplementarnih saznanja“. Grejanje u Beogradu u odnosu na Smederevo skuplje je za 11% ,a za Nis 18%…
..a prosek zarada,bez poreza i doprinosa, u jan. 2014 gd. u Beogradu je veci u odnosu na Smederev za 23%,a u odosu na Nis za 38%. Tek, toliko reda radi o „trzisnoj ekonomiji i informisanosti gradjana“
Sa cenom grejanja se pokriva minus Naftagasa, tako da zato nas toliko deru. Eee, Bajatovicu, Bajatovicu…
Руководиоци од политике на било које логично питање увек дају исти унапред припремлјен одговор.За њих је све оправдано, а понајвише оно чега су се гнушали и жустро критиковали пре избора.СРАМОТА.
Dajte da se organizovano izborimo sa ovim lihvarima. Posto se pozivaju na trzisno i ekonomsko poslovanje, molim vas dajte nam kontakt kome ekonomisti da se jave, da se ovima jednom stane na put!
Ovaj clanak je prilicno bitan i ne znam zasto ne zauzima vaznije mesto na stranici? Sigurno bi vise ljudi i citalo i komentarisalo, a bitnije je od izjava ministarki i Google street informacija.
Bojkot toplane! I ja išao u toplanu da mi objasne gluposti u njihovoj računici. Dobio sam musava objašnjenja od musavog nadležnog i musavo obećanje. Račun sada još veći. Ni dinara prevarantima!
kom ekonomisti da se obratite u toplani??? pa od cele ekonomske službe samo jedna žena zna znanje i ima pravo da je oslove „ekonomista“.ostalo je šablon-administracija koja mozak ne uključuje
Odgovor Toplane ne sadrzi niti jedan jedini argument, objasnjenje, informaciju. Naveli su primer nekih gradova, a uopste se nisu osvrnuli na kljucnu stvar – cena grejanja u Nisu mora pasti!
I jos bezbeznije – „pametnjakovici“ iz Toplane predstavljaju cenu po kvadratu stanova, kao da su oni obezbedili te kvadrate. Njihov proizvod je toplotna energija koju proizvedu i isporuce.