Apelacioni sud u Nišu potvrdio je odluku vranjskog Višeg suda na osnovu tužbe J.D. iz Vranja koja datira iz 2004. godine, pa sada Grad Vranje, kako se navodi u presudi, mora “na ime novčane naknade za faktički ekspropriisanu nepokretnost, konkretno “baštu“ površine od 5.500 metara kvadratnih, da isplati iznos od ukupno 29.975.000,00 dinara“.
Inače, reč je o zemljištu na mestu zvanom „Kuso blato“ na kojem se jednim delom nalazi i Medicinska škola ”Dr Izabel Emsli Haton”.
U Gradskoj upravi potvrdili su da se gradsko pravobranilaštvo žalilo Apelacionom sudu u Nišu, a taj sud je potvrdio presudu Višeg suda krajem avgusta ove godine.
U presudi koju je potvrdio Apelacioni sud stoji da je Grad u obavezi da presuđeni iznos isplati Vranjancu od koga je zemljište nakon Drugog svetskog rata oduzeto u roku od 15 dana od dobijanja presude.
Po rečima nadležnih iz Gradskog pravobranilaštva, od Vrhovnog kasacionog suda biće zatražena revizija celokupnog predmeta, a biće podnete i krivične prijave protiv tada odgovornih ljudi.
Zemljište je posle Drugog svetskog rata bilo oduzeto od vlasnika i predato Gradu, ali ne znaju se mere i granice tog zemljišta, a sporna je i vrednost, jer je u postupku sud presudio najveći iznos veštaka od tri procenjena iznosa. Prema proceni Poreske uprave, to zemljište, u razmerama kako je presuđeno, vredi oko 21 milion dinara, dok je u vreme kada je oduzeto vredelo možda oko 8 miliona dinara – kaže gradski pravobranitelj Đurđica Đorđević.
Tadašnji gradonačelnik Miroljub Stojčić decidirano tvrdi da je škola izgrađena na parceli gradskog građevinskog zemljišta, te da je reč o 20.000 kvadrata.
Kada je škola građena, nije bilo ničeg spornog, jer se zemljište vodilo kao gradsko građevinsko – kaže Stojčić.
Škola je otvorena 2009. godine, a njena izgradnja je finansirana kroz projekat „Poboljšanje stanja škola“ koji je finansirala Evropska investicione banka
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Leleeeee, al’ ce se kupuju stanovi po Nis !
e zemljo dirigovane pravde .meni oduzeše 2011. po rešenju 10 ari a po izmeni trase 12 drugim platiše po 500-700 din m/2 a nama dvoje po 96 din m/2 u rešenju stoji da se oduzima po 500 din a sud donosi odluku na 96 din jer nisu ni izdali novo rešenje o izmeni trase.tako naredili nišlije.
Strasno…to je zemlja srbistan
Država (a i lokalne samouprave) su po zakonu o restituciji dužne da vrate oduzeto nakon Drugog svetskog rata ili nadoknade štetu vlasnicima po tržišnoj ceni. Koliko je zemljište vredelo kada je oduzeto je potpuno besmislen argument. Revizija pred Vrhovnin kasacionim sudom će samo povećati troškove opštini.
Daj da nadjem ja tog advokata,delimo zaradu sto dobije na pola…
I ja imam neko zemljiste oduzeto…pa bih da ga vratim ili neka plate