Proizvodnja sira, vina, rakije i meda, načini za suzbijanje narkotika u prekograničnoj saradnji, borba protiv korupcije i zaštita uzbunjivača, opisani su, između ostalog, u projektima koji su predstavljeni juče u pirotskoj hali “Kej”.
Povezivanje Bugarske i Srbije u prekograničnim projektima, po kojima će jugoistok Srbije biti prepoznat, i projekti podrške malim i srednjim preduzećima privukli su najviše pažnje posetilaca, među kojima su se našli i pirotski srednjoškolci.
Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić je iskoristio priliku da podseti na značaj ovog regiona. Prema njegovim rečima, Pirot izvesno vreme uspešno sprovodi projekte prekogranične saradnje i primer je dobre prakse, ali navodi da treba još dosta toga da se radi.
Čini mi se da je jugoistočna Srbija u zaostatku u odnosu na ostatak Srbije. Voz ka Evropi ide brzinom najsporijeg vagona. Mi ne želimo više da budemo najsporiji vagon, nego želimo da se priključimo lepoj kompoziciji. Iskreno mislim da je Pirot grad dobre prakse i da uspešno koristi fondove EU – rekao je Vasić.
U okviru sajma predstavljeni su i programi pomoći lokalnim samoupravama, nevladinim organizacijama, medijima, kao i program Erasmus+ za koji su najviše bili zainteresovani učenici srednjih škola i studenti.
Prisutnima se obratio i zamenik šefa delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt, koji je napomenuo da je oduševljen muzičkim talentima u ovom kraju.
Negovanje tradicije ovog kraja simbolički je prikazano i kroz izvođenje himne “Bože pravde” kao i “Ode radosti” na specifičnom staroplaninskom instrumentu – gajdama.
Projekti koji se tiču suzbijanja korupcije i zaštite onih koji korupciju prijavljuju, našli su se na štandu za medije i civilno društvo. “Toplički centar za demokratiju i ljudska prava” i “NIIT centar” iz Niša predstavili su cijeve svojih projekata i načine suzbijanja korupcije.
Pojedinim opštinama i gradovima među kojima su Blace, Svrljig, Trgovište, Vranje, Merošina dodeljeni su sertifikati o realizaciji infrastrukturnih projekata ukupne vrednosti od oko 3,5 miliona evra. Projekti uključuju različite segmente poput građevinske rekonstrukcije, uređenja kanalizacije, regulisanje vodosnabdevanja.
Evropska unija je ubedljivo najveći finansijski donator Srbiji od početka procesa. Kada je u pitanju program “Evropski progres” jeste da su upravo opštine te koje su kandidovale svoje projekte i pritom su imale u vidu ono što je za njih najznačajnije – izdvojila je Ksenija Milenković iz Kancelarije za evrointegracije.
Uprkos najavama da će sajam posetiti i ministarka za evrointegracije Jadranka Joksimović, ona je, kako kažu iz Kancelarije za evropske integracije, „opravdano izostala zbog neodložnih obaveza“. Osim ministarke, na sajmu se nisu pojavili ni predstavnici opštine Merošina koja je za sređivanje kanalizacije dobila pomoć EU u vrednosti od 200.000 evra.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0