Nišlije koje su bez posla, bez obzira na starost i sa najmanje završenom srednjom školom, i ove godine će moći da se prijave na program stručne prakse i da do godinu dana budu zaposleni kod privatnika ili u javnom sektoru. Oni koji završe ovaj program, navode u NSZ, moći će da polažu stručni ispit.
Stručna praksa, kažu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, podrazumeva stručno usavršavanje nezaposlenih za rad u struci i može da traje najduže godinu dana. Iako se formalno u tom periodu sa radnikom ne zasniva radni odnos, u NSZ napominju da je poslodavac u obavezi da uplaćuje doprinos, a mesečna plata se isplaćuje iz gradske kase.
Oni koji su završili samo srednju školu, dobijaće 12.000 dinara mesečno, dok oni koji imaju visoko ili više obrazovanje, od 2, odnosno 3 godine zarađivaće 14.000 dinara. Ipak najviše para predviđeno je za one sa fakultetom, koji će imati mesečnu zaradu od 16.000 dinara – rekli su u NSZ.
Popunjavanjem formulara na sajtu NSZ, mogu da se prijave svi zainteresovani za ovaj program, koji se realizuje i kod privatnog i javnog sektora, ali i kod udruženja, navode u NSZ.
Program se realizuje kod poslodavca koji pripada privatnom sektoru, javnom sektoru i to isključivo iz oblasti obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite, ali i kod udruženja koja su upisana u registar APR-a – rekli su u Birou rada.
Prethodnih godina, navode u Nacionalnoj službi za zapošljavanjavanje bilo je velikog interesovanja za ovaj program, pa su 2015. stručnu praksu završile 303 Nišlija, dok je 2016. bilo čak 349 njih koji su stekli uslove za polaganje stručnog ispita.
Iako je problem nezaposlenosti jedan od najvećih problema sa kojima se grad Niš nosi, jer na listi nezaposlenih NSZ ima preko 30.000 Nišlija, za stručnu praksu iz gradskog budžeta izdvojeno je tek 2,5 miliona dinara, što je duplo manje od para potrošenih za proslavu Nove godine.
Pare građana namenjene za stručno osposobljavanje nezaposlenih, ima manje i od proslave Srpske nove godine, koja je koštala oko 3,5 miliona dinara, ali i od ukrasa kojima je u novogodišnjim praznicima bio okićen Niš.
Pored stručne prakse, kao mere za smanjenje nezaposlenosti biće organizovani i program javnih radova, koji podrazumeva angažovanje nezaposlenih za održavanje i obnavljanje gradske infrastrukture, subvencije za samozapošljavanje, za one koji bi pokrenuli svoj biznis, kao i subvencije za zapošljavanje teže zaposlivih gde spadaju Romi i osobe sa invaliditetom, ali i deca palih boraca.
Za sve ove programe, planirano je da od para građana bude plaćeno 30 miliona dinara.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
„Oni koji su završili samo srednju školu, dobijaće 12.000 dinara mesečno, dok oni koji imaju visoko ili više obrazovanje zarađovaće 14.000 dinara. Ipak najviše para predviđeno je za one sa fakultetom, koji će imati mesečnu zaradu od 16.000 dinara – rekli su u NSZ…“
???!!! Која је разлика између високог обазовања и факултета_!
Strucnu praksu su ogranicili za ljude do 30 god. To je diskriminacija onih,a ima ih puno,koji nisu imali prilike da rade u struci ili su fakultete upisivali u kasnijim godinama.
Pre nego se opredelite za stručnu praksu dobro pogledajte belu listu deficitarnih zanimanja u Nemačkoj, po pokrajnama, pa se organizujte da ta praksa sa stručnim ispitom omogući dobro zapošljavanje preko Migracionog servisnog centra u NSZ Niš. Učite nemački samostalno ili preko NSZ, pa na EURES portal oglasi poslodavaca i opet u MSC u NSZ, pa u Nemačku. Kako okreneš put vodi u niški NSZ!!!!.