Iako već nekoliko godina mogu da prijavljuju radnike elektronskim putem, knjigovođe ukazuju da isto toliko postoji i problem da sa zaposlenjem radnici ne dobijaju uvek automatski i zdravstveno osiguranje. Upozoravaju da se na ovaj način krši zakon, ali i objašnjavaju da svaki put moraju da provere, a uglavnom i odrade prijavu za zdravstveno osiguranje zaposlenog odlaskom na šaltere. Iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje nema odgovora.
Iako je platforma CROSO, koja se koristi za prijavu i odjavu radnika, povezana sa RFZO, pa bi samim tim trebalo da se automatski sa prijavom zaposlenog dobije i zdravstveno osiguranje, knjigovođe ukazuju da u praksi to svaki put proveravaju telefonom.
U velikom broju slučajeva, od kako se radi elektronska prijava, ne dolazi do sinhronizacije sa RFZO, pa zbog toga knjigovođe moraju ovaj problem da rešavaju “neelktronskim” putem.
Kad se prijavljuje radnik u radni odnos, trebalo bi automatski da se prijavi i na zdravstveno, međutim to uglavnom nije slučaj. Nekad to bude automatski regulisano, ali uglavnom se to ne dešava. Kada odemo da odradimo prijavu za zdravstveno osiguranje, kažu nam da dođemo za 24 sata kako bismo to odradili – objašnjavaju knjigovođe.
Da uprkos tome što, navode knjigovođe, sistem uglavnom ne funkcioniše, povezanost Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja sa bazom RFZO postoji, navodi se u Informatoru o radu ovog registra.
Centralni registar obezbeđuje elektronsku povezanost sa drugim registrima i bazama podataka koji se vode u Republici Srbiji, a imaju značaja za obveznike doprinosa i osigurana lica, u skladu sa zakonom i drugim propisima – piše u Informatoru o radu Registra.
Knjigovođe dodatno zbunjuje kako sistem CROSO funkcioniše jer im, kako objašnjavaju, iz RFZO nekad kažu da je neophodono da se odradi sinhronizacija zdravstvene knjižice, a da nekad nije.
Zbog ovakvih propusta knjigovođe ukazuju da i poslodavac i radnik mogu da imaju problem, jer dolazi do kršenja zakonske odredbe da zaposleni mora da bude zdravstveno osiguran, što je definisano i u Zakonu o zdravstvenom osiguranju.
Prijava na zdravstveno osiguranje, promena u svojstvu osiguranog lica i odjava sa zdravstvenog osiguranja vrše se u skladu sa propisima kojima se uređuje rad, odnosno jedinstvena prijava na obavezno socijalno osiguranje – navodi se u članu 28 Zakona o zdravstvenom osiguranju.
Iz knjigovodstvenih agencija objašnjavaju i da sistem funkcioniše bez problema kada se radi odjava radnika, pa tako sa prestankom radnog odnosa, prestaje i zdravstveno osiguranje radnika.
Kod odjave radnika nema greške, tada preko platforme sa prestankom radnog odnosa automatski prestaje i zdravstveno osiguranje – kažu knjigovođe.
Problem može da nastane i u slučaju kada radnik promeni posao, jer odjavom uvek gubi zdravstveno osiguranje, a koje mu uglavnom ne bude obezbeđeno dobijanjem novog posla sve dok se, kako objašnjavaju knjigovođe, na njihovu inicijativu to ne promeni.
Na postavljena pitanja Južnih vesti povodom ovog problema iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje do sada nisu stigli odgovori.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0