Nakon što su se predstavnici firmi Leoni, Zumtobel, IMI i Johnson Electric požalili premijerki Srbije da je porastao broj bolovanja i dostavili listu zdravstvenih ustanova iz kojih stiže najveći broj doznaka, Ministarstvo zdravlja je pokrenulo postupke kontrole u tim ustanovama. Jedna od njih je i Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Niš iz kojeg potvrđuju za Južne vesti da su dobili nalog Ministarstva i da su pokrenuli vanrednu unutrašnju kontrolu lekara koji su otvarali bolovanja radnicima ovih firmi.
Kako stoji u dopisu zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravlja upućene niškom Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika, a u koji su Južne vesti imale uvid, na sastanku investitora sa premijerkom Republike Srbije oni su izneli zabrinjavajuće statističke podatke o porastu bolovanja u njhovim preduzećima. Piše i da su nakon sastanka Kabinetu premijerke dostavili liste zdravstvenih ustanova iz kojih stiže najveći broj bolovanja, kao i spisak lekara čija se imena najčešće javljaju na doznakama.
Nakon toga je, kako stoji u dopisu, Ministarstvo zdravlja pokrenulo postupak da se u tim zdravstvenim ustanovama „pokrenu vanredne unutrašnje kontrole kvaliteta stručnog rada zdravstvenih radnika koji cene opravdanost privremene sprečenosti za rad navedenih firmi“.
Na spisku je bio i Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Niš, iz kojeg potvrđuju da im je inspekcija Ministarstva naložila da pokrenu unutrašnju kontrolu rada lekara koji su učestvovali u lečenju radnika firmi Leoni, IMI, Zumtobel, Johnson Electic i davali im bolovanje.
U kratkom odgovoru direktorka Zavoda Slađana Majkić kaže da su već pokrenuli postupak kontrole, a na pitanje koliko lekara će biti kontrolisano odgovara:
Svi koji su učestvovali u lečenju radnika firmi Leoni, IMI, Zumtobel, JE i cenili opravdanost privremene sprečenosti za rad – navodi se u odgovoru Majkićeve Južnim vestima.
Kako prenosi N1, sličan dopis stigao je i u niški Dom zdravlja.
Na ovu akciju Ministarstva zdravlja reagovali su iz Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ i kažu da joj se otvoreno protive.
Pravo na bolovanje je osnovno pravo svakog radnika i na stvaranje tog prava ne mogu da utiču ni strani investitori ni Vlada Republike Srbije. Ukoliko postoji sumnja da radnici zloupotrebljavaju pravo na bolovanje, poslodavci imaju mogućnost da, u skladu sa članom 179 stav 4, radnika upute na odgovarajuću analizu u ovlašćenu ustanovu o svom trošku. To je jedino zakonom dopušteno sredstvo za proveru opravdanosti bolovanja. Svako drugo sredstvo, uključujući interne komisije za proveru bolovanja, suprotno je zakonima Republike Srbije i međunarodnim obavezama koje smo ratifikovali – kaže pravnica sindikata Sloga, Lidija Jovanović.
Jovanović naglašava da se postupak koji se sada pokreće, na zahtev stranih investitora, za hitnu internu proveru kvaliteta stručnog rada zdravstvenih radnika koji ocenjuju opravdanost bolovanja, predstavlja direktno ugrožavanje i nepoštovanje osnovnih prava radnika i samih lekara.
Ovakav pristup ne samo da stvara dodatni pritisak na radnike, koji će se bojati odlaska na bolovanje čak i kada su zaista bolesni, već stavlja i zdravstvene radnike pod lupu, čiji rad može postati predmet vanrednog nadzora na osnovu bilo kakve pritužbe stranog poslodavca – ističe Jovanović
Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ pozivaju Ministarstvo zdravlja da preispita svoje odluke i postupke koji mogu imati dalekosežne negativne posledice ne samo na radnike u pomenutim kompanijama, već i na celokupni zdravstveni sistem i poverenje građana u stručnost i nepristrasnost zdravstvenih radnika.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A nije im palo na pamet da posalju inspekcije u firme? Da iskontrolisu uslove rada, povezu to sa dijagnozama zbog kojih su ljudi na bolovanju pa pozovu njih na raport? Ne, a da, vlast u ovoj zemlji je neprijatelj narodu, a potrcko stranim ili kojim vec investitorima, citaj robovlasnicima…
Generalno prvih godinu dana dok su stranci u firmi bude ok,posle kad dodju nasi za sefove i direktore tu je dokazivanje preko grbace radnika pa se norma povecava za 40% kako bi nadoknadili njihovo neznanje i kvarove koje ne znaju da poprave. U ovakvim fabrikama radno vreme treba da bude 6h. Vi vidite te ljude, oni su zivi mrtvaci nemaju volju za zivotom svaki dan sve isto tmurni mracni…
svako sam bira svoj put kojim ce da ide kroz zivot. neko sagne glavu, cuti i trpi a neko uvek ide napred gde je bolje.
Od drugog svetskog rata pa na ovamo lekari otvaraju bolovanja kad ne treba…Ko kaže da to ne postoji je pao s Marsa. E sad su se poslodavci pobunili…Prošlo je vreme socijalizma. Ti koji zabušavaju i idu na bolovanja stvaraju probleme onima koji vredno rade…
…нема више,“узмем“боловање,да радим пољопривреду или грађевину…узми неплаћено…или дај отказ…
Sad kad je bilo trovanje u Aleksincu, šta je inspekcija utvrdila? Da li je neko odgovarao? Nikom ništa, u pitanju su bili „robovi“.
Sad strani trani investitori ce da proveravaju kvalitet rada lekara,a strani posmatraci dolaze da sprovode medjunarodnu istragu…ova zemlja je odavbo kolonija gde nista ne funkcionise sem pljacke i korupcike…lekare treba proveravati,oma ih mnogo nesavesnih,tacno je,ali postoje neke inspekcije i lekarska komora kao i neka kvazi edukacija…a treba proveriti i zdravlje jednog coveka,mentalno…
…kako strani „investitori“, SNS, premijerka i cela vlada ponižavaju gradjane Srbije, osim što maltretiraju radnike jer rade u nehumanim uslovima i što im daju male plate sada im ne dozvoljavaju ni na bolovanje da odu…e Srbijo…šta smo dočekali da nas naša rodjena država tretira ko robove i gradjane drugog reda
U Leoniju zaposleni umiru na radnim mestima ! I nikom ništa, nikakve inspekcije, nikakve kazne, ništa … Znači, u toj prokletoj firmi ne smeš da budeš bolestan, samo živ ili mrtav !
Тамо их нико не зове“буклијом“!Нека се врате у своја села,па нека раде пољопривреду…и буду“своји на своме“!?!
Brnaba nas je na jednom biznis forumu predstavila kao zamlju jeftine a kvalifikovane radne snage. Ima snimak na YouTube-u. Toliko…
Glasali ste,sad uživajte u radu!
Pa,“morate“….tako ste pričali i tako pričate….
Sve te trovacnice treba oterati, dok nisu potrovale hiljade radnika. Treba ulagati u poljoprivrednu proizvodnju, proizvodnju zdrave hrane.
A kako bi bilo da Ministarstvo zdravlja, pošalje inspekcijski nadzor u svim ovim stranim kompanijama pa da se vidi kakvi su uslovi rada u njima. I koliko i zašto radnici oboljevaju na radnom mestu. Na primer u Johnson Electric da se ispita koja vrsta plastike se topi u toj fabrici, kao i da li postoji ugruženost zaposlenih od toksičnih i kancerogenih isparenja prilikom rada.
Kakva divna šansa za tužbu za mobing.
Isto i u tigar tyresu,cak sefovi obilaze one na bolovanju da ze uvere u zdravstveno stanje,ali ako ste sns mozete uzeti bolovanje i ici na letovanje.
Nemojte tako, kaze nas gadonacelnik da svi trebamo raditi u leoniju i tigar tyresu, to je uspeh.
Lekarima ne mogu nista i tacka.Ko je taj ko ce da pobije misljenje lekara? Pozabaviti se uslovima rada u firmama.
Kakvi dvostruki asrsini pojedinih investitora. Za radnike obecavaju kule i gradove u vidu bonusa za neodlazak na bolovanje, a ovamo slizavanje sa državom i tužakanje lekara. Da neće početi i po kućama da obilaze?
p.s. nisu baš ni radnici cvećke, naročito u sezoni poljskih radova
Premijerki nije palo na pamet da pošalje inspekciju rada u stranim kompanijama kako bi se proverilo da li se poštuje časovna norma mesečna koja obično iznosi između 168 i 186 časova u toku meseca da li se uredno odobrava i omogućava korišćenje godišnjih odmora, da li se plaća prekovremeni rad,smenski i noćni rad,rad praznikom????? Naravno da ne.. čije interese zastupa ona!!!???
BRAVO za komentar.
Pozivam dobre doktore da ne posustanu pod ovim pritiskom i da ljudima kojima je to potrebno ne uskrate pravo na bolovanje, a poslodavac zna se sta moze da uradi, da posalje na ekspertizu ako sumnja, pa neka plati. A ljude koje stoje osam sati u mestu i trpe psihicki pritisak maksimalno zastititi!
Odakle da pocnem.
Najpre da dam podrsku nasim hrabrim lekarima jer da nam ne popustaju oko bolovanja vec bi bili u problemima oko aksioznosti jer kako da neko ostane miran,prosto je nemoguce.
Radim u Magarecansku
Ne preporucujem nikome da dolazi tamo.Smatram se diskriminisan jer Nislije su u manjini i dovode radnike iz Pk koje postavljsju na pozicijama,Radnici im sede kuci neki na 65%
Jedino šta treba preispitati je to u kakvim uslovima i koliko rade zaposleni u pomenutim firmama. Većina se i plaši da ide na bolovanje.
Robovi mora da cute i da rade! Ne znam sta tu nije jasno! Sta, ima nekih koji misle da su slobodni gradjani? U ovoj zemlji Smrdiji sa Bratijom i mafijom na celu Vlada robovlasnicki sistem
Neverovatno na šta se žale eksploatatori, na bolovanje?
A lepo im je kada teraju radnike da rade šest dana u nedelji, pa noćna, pa prekovremeno, pa preraapodela radnog vremena, pa međusmene, pa rade šta hoće sa radnicima? To im je lepo, zar ne? Pa što se malo ne zapitaju zašto im radnici otvaraju tolika bolovanja? Evo ja ću da im kažem: zbog toga što su iscrpljeni i iznureni. Eto zbog toga.
Kada ce poceti inspekcija da obilazi ove fabrike(robovlasnike) i krenuti malo njih da sankcionise i ne samo njih kao fabrike vec i sefove i rukovodioce koji su odgovorni za neke stvari u vezi sa radnikom a koje propisuje zakon ove drzave.Sve vise je obolelih u ovakvim fabrikama…posle se pitaju kako smo prvi u evropi po broju infrakta i psihicki (mentalno) obolelih osoba.