Većina zgrada škola i vrtića u Nišu staro je i po više od 3 decenije, pa im je rekonstrukcija neophodna, a među prvih 6 gradova u Srbiji koji će pregledati i analizirati energetsku efikasnost tih zgrada, a potom praviti prioritetnu listu onih kojima je potrebna sanacija, našao se i Niš.
Na poboljšavanje enegetske efikasnosti u javnim zgradama, posebno u školskim objektima, Grad Niš se obavezao i Memorandom o saradnji koji je potpisan sa nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ), a plan je da se sve aktivnosti budu završene do kraja 2019. godine.
Prvi zadatak, kako saopštavaju iz Grada Niša, jeste da se primeni poseban kalkulator za analizu potencijala primene mera energetske efikasnosti na škole i vrtiće. Analiziraće se postojeće stanje, proceniti potencijalne uštede energije i predložiti mere za sanaciju.
Nakon što se utvrditi kojim školama i vrtićima je potrebna zamena stolarije, stavljanje izolacije ili drugi izvori energije, ideja je da se naprave liste prioritetnih škola.
Ovako kreirane prioritetne liste su dobar i čvrst oslonac za planiranje različitih programa sanacije, ali i apliciranje u dostupnim donatorskim i nacionalim fondovima – saopštili su iz Grada Niša.
Na potpisivanju memoranduma izneti su i podaci da je većina škola i vrtića sagrađeno 70-ih i 80-ih godina prošlog veka. Napomenuli su i da većina tih zgrada ima neodgovarajuću toplotnu izolaciju, zastarele sisteme grejanja i hlađenja i značajna strukturna oštećenja prouzrokovana neadekvatnim održavanjem.
Studije koje su rađene u okviru Projekta srpsko-nemačke razvojne saradnje, poput Nacionale tipologije škola i vrtića, ukazuju da investicije u mere enregetske fikasnosti u školama imaju veliki potencijal za uštedu energije i smanjenje emisije CO2.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ovo je stvarno od životnog značaja za naše građane. Dodatni prostor za korupciju.
Siki ozlojedjen sam kao i ti. Ali mora i to kako bi nam dwca bila u toplom.Vazno da bude sve legalno i prijoritno.A ne Bane samo Ratko Vuki. Ekonomsku
Gospodine koji je bio razlog da se pre 15 god. Totalno renovira Ratko Vukicevic A Gimnazije, Tehnicke skole ne.Ceo budzet za to progutala je ta skola
U najviši prioritet treba staviti Pravno – poslovnu školu jer je su prozori i krov u katastrofalnom stanju.
Lambrozo drugi- pravi Sojic Srecko.
Ljudi dotiču dno dna, a oni ovako.
mislim da je vreme da se tako nesto uradiMislim da u Srbiji nema vece strucne skole od Ts 12 Februar,sadasnje Srednje strucne skole da ima drvenu stolariju i gde je toliko hladno kao da nema grejanja.Mislim da to ova skola sa preko 1000 ucenika zasluzuje.
Sramota
Ne sekirajte se i ponovo ce stavimo u svoj dzep.
Ako hoćeš da se nešto ne uradi, formiraj komisiju, u ovom slučaju potpisuj memorandume i strateška dokumenta…