Niš i Vranje u nedovoljnoj meri koriste ovu šansu, dok su Pirot i Leskovac bolje iskoristili novčanu pomoć EU, ocenjuje Dragan Petković, savetnik za evropske integracije i fondove.
Petković smatra da je jug Srbije možda spreman za male, ali definitivno nije za velike infrastrukturne projekte.
– Da biste dobili veliki infrastrukturni projekat, morate da imate pripremljenu tehničku dokumentaciju, morate da imate plan i viziju šta želite da uradite. Niš koji, s obzirom na to koliko je veliki, po meni, nezadovoljavajuće koristi evropske fondove, Vranje takođe nema veliki broj projekata, ali postoji šansa da se u narednom periodu to promeni i da se sistematičnije priđe tom problem – kaže Petković.
U četvrtak su u Nišu svečano uručenii ugovori kojima zapravo počinje implementacija, odnosno realizacija projekata koje finansira EU, a tiču se prekogranične saradnje Srbije i Bugarske.
Srbija godišnje dobija oko 200 miliona evra pomoći i ovo je praktično deo tog novca. Osnovna ideja jeste da institucije koje rešavaju probleme građana u Srbiji i Bugarskoj rade zajedno i razmenjuju iskustva.
– U ovoj fazi u kojoj se nalazi Srbija, trenutno fokus je pre svega na izgradnji samih institucija, ali svakako ima projekata koji su vidljivi za građane. Recimo, u okviru tog poziva biće izgrađen put za Cerjansku pećinu. Opština Pantalej će impelmentirati taj projekat – kaže Petković.
Petković je kao primere finansiranja iz EU fondova i izgradnja uslužnog centra za Grad Niš, dok je u Pirotu izgrađen sportski centar.
– Ipak, institucije u Srbiji bi trebalo da rade još ozbiljnije da podignu svoje kapacitete, jer koliko ćemo tih sredstava da dobijemo, zavisi od toga koliko su institucije spremne, kako lokalne, tako i nacionalne – dodaje Petković.
Govoreći o prostoru za korupciju kod dodele ili trošenja novca iz „susedskog programa“, Petković je ocenio da je on veoma sužen.
– Postoje višestepene kontrole i skoro da nema prostora za korupciju. Ono što je bitno reći jeste da postoje kontrole koje nisu samo sastavljene od, recimo, već su to mešovite kontrole, tu su ljudi iz Bugarske i Srbije. Čak postoji i kontrola koja kontroliše njih, tako da se sve i oko potrošnje novca na papiru i oko toga šta se uradilo na terenu, tako da je prostor za nekakve malverzacije mali. Tačnije, vi možete da napravite grešku, ali ta greška, namerna ili nenamerna, će biti uočena i ta institucija će morati da vrati novac – kaže Petković
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zbog vusestruke kontrole trosenja sredstava,mogucnost pronevere je smanjen na minimum.Pa upravo zbog toga i nema projekta za velike infrastrukturne projekte.Pokusali sa manjim projektom,ne moze lopovluk,pa nisu ni zaiteresovani za nesto vece.Da je obrnuto,to bi bila vec neka druga prica.Ovako zbogom besplatna pomoci.STRASNO.
Zato moramo da se menjamo i to velikom brzinom.Nažalost kolika nam je svest o tome pokazuje da jedino nas dvoje daje komentare na ovu temu.Potrebni su nam ovakvi profesionalci , emisije ovakvog sadržaja, potrebni smo vi i ja i naša zajednica kako bi uspeli.
Ova naša zemlja Srbija je čudo. Grad Niš posebno.Zemlje u okruženju pa i bivše republike mnogo ozbiljnije su shvatile prednosti koje pružaju integracije. Kad kažemo treba da se menjamo, da podižemo kapacitete, učimo…. Mi kažemo, ma mi znamo,šta će nam to! Kakvi projekti!. Kad krenete u realizaciju od onih što „znaju“ izgleda kao „kam gi tri, evgi tri“ Ako se neko i odvaži i krene u realizaciju i proba da menja zajednicu, razapnu ga!. Projekti, lele što se nakradoše…Nevidi niko ništa i nek „komšiji crkne krava“ Nezaposlenost velika a sezonskog radnika nemožete da nadjete ni zalek…Kad na sve to dodate gradsku glomaznu administraciju i projektnog gradskog vlastelina ….Što bi Karl Bilt reko “ Srbi nikada ne propuste priliku da propuste priliku“
I za kraj što bi naši stari rekli, red rad i znoj.I jednog dana, možda i budemo primer drugima, pod uslovom ako izgradimo i poštujemo sistem vrednosti,
a do tada……………….