Manir SNS vlasti – investicije za koje uvek treba „još malo vremena i para“

Fontana Nis Trg kralja Milana
Investicije, investicije...; Foto: JV

Kapitalne investicije, preskupi projekti koji uvek dodatno koštaju i za koje gotovo po standardu treba “još malo vremena” šablon su najčešće predizbornih obećanja političara koja se retko ispune i budu ispod svih očekivanja, a novac građana se potroši. Od rekonstrukcije Trga i mosta u Nišu, Tržnice u Kragujevcu ili zatvorenog bazena i Ulice broj 10 u Čačku, ali i mesta poput Bujanovca koje investicije zaobilaze čak i u ekonomskom smislu, ali i u obećanjima, čitav javni interes ostaje u senci neispunjenih rokova i potrošenih para građana.

Jedan od najskupljih projekata bio je uređenje centralnog gradskog Trga u Nišu. Milioni su u njega uloženi, a utisak građana koji se i dalje prepričava je “imaju li oni libelu”?

Pločice otuda – možete da se sapletete. Kao da sam ih ja ređala. Da sam ih ja ređala, bolje bih naređala. Kinezi premestiše more, mi ne možemo jednu Nišavu – bili su neki od komentara.

Most i Trg kralja Milana
Investicije, investicije…; Foto: JV
Rekonstrukcija je započeta nakon brojnih odlaganja, pomeranja rokova i žalbi, u prethodnoj garnituri gradske vlasti, a završena kada je aktuelna gradonačelnica Dragana Sotirovski preuzela upravljanje Nišom.

Radovi su međutim trajali i u njenom mandatu, jer je novi Trg više puta popravljan.

I most je “u njeno vreme” zasijao, ali ne punim sjajem, kao ni fontana, koja je i ove godine popravljana, ali ne “u garanciji”, već su građane i ti “majstori” koštali milione dinara.

A sve je počelo 2019. godine kada je na tenderu pobedila firma Bauvazen, koja je pre toga bila na “crnoj listi” Ministarstva finansija zbog poreskog duga, ali je pobedila “u trci” za projekat vredan više od 1,7 miliona evra.

Ove godine uhapšen je jedan od bivših odgovornih u ovoj firmi, kojoj više od dve godine posla i više od 200 miliona dinara nije bilo dovoljno da završe kompletnu rekonstrukciju Trga, koji nakon uređenja ima više betona, a manje zelenila.

Most i Trg
Investicije, investicije…; Foto: JV

Tako je izgledala jedna od prvih velikih investicija u mandatu Sotirovski, a jedna od poslednjih, za koju je opozicija opisala da “treba da se izučava na Univerzitetu kao primer kako ne treba” je rekonstrukcija Ulice Vojvode Putnika.

A zašto su tako mislili i sa njima se mnogi slagali – jer su radovi stali nakon mesec i po dana, kraj se nije nazirao, pa su građani protestovali. Stanari su govorili “ne možemo ovako”, a gradonačelnica im poručila da se strpe uz poruku “da smo se svi malo razmazili”.

Radovi su stajali i nakon protesta, jer je rekonstrukcija počela pre izmeštanja trafo-stanice, a potom stopirana zbog krađe goriva iz mašina.

Ulica vojvode Putnika
Investicije, investicije…; Foto: JV

Da to nisu razlozi govorili su iz Koalicije “Niš moj grad” smatrajući da radova nema zbog nestručnih kadrova i loše organizacije.

Ta ulica je primer kako ne treba raditi. Smatramo da ona i sve ono što je prethodilo njenoj rehabilitaciji treba da se izučava na niškom Univerzitetu. U svakom slučaju, bolje neka bruka ostane u Nišu da se ne širi dalje šta se uradilo na toj lokaciji – rekli su.

Problemi su nastavljeni i kada su se radnici sa mašinama vratili da završe jednu od najvećih infrastrukturnih projekata u Nišu, Ulicu Vojvode Putnika – rokovi su probijani, građani nisu mogli “normalno” da funkcionišu, a kada je kraj radova konačno došao saznali su da to ipak nije kraj.

Ni mesec dana nije prošlo od zvaničnog otvaranja kada je ponovo “krpljena”, nadležni su o njoj ćutali, a tek nedavno je Sotirovski poručila da će biti završena – “ne bojte se”.

Iako krajem jula još nije imala upotrebnu dozvolu, a ni trotoare i staze, za saobraćaj je otvorena, a utisci građana o ovoj investiciji uglavnom su negativni.

Strašno je kako su počeli rekonstrukciju, strašno je kako su je završili. Od prave ulice napravili su krivu, od široke napravili usku, izbetonirali topolu, što je zločin nad prirodom – priča Nišlijka.

Čekajući kraj kompletne rekonstrukcije, više od godinu dana od početka radova, nadležni od novinara i javnosti kriju projekat.

Sport je “bolna tačka” niške gradonačelnice, a utisak građana je da se Niš nedavno obrukao u organizaciji Evropskog prvenstva za mlade košarkaše.

Ali ne zato što novac građana nije uložen u rekonstrukciju sala u kojima su nastupali košarkaši, već zato što su opet milioni utrošeni, a hala “Čair” je prokišnjavala, a igrači su se u hali “Mika Antić” klizali i zbog toga protestovali.

Niški sportisti su i nakon rekonstrukcija i dalje bez sala za treninge, a i bez “Rovčeta”, čija rekonstrukcija je 5 godina nakon završene rekonstrukcije ponovo počela.

Navijači i fudbaleri još čekaju kraj rekonstrukcije stadiona, čije uređenje je počelo još pre 12 godina, ali nikada nije završeno, a najnovije podatke dala je opet Sotirovski – uložiće oko 80 miliona evra, projekat je završen i na stolu Ministarstva za kapitalne investicije čeka “da uđe u proceduru”.

Investicije i ulaganja u Nišu bile su jedna od tema i protesta “Srbija protiv nasilja” koji i dalje “živi” u Nišu, a kako bi opisali “zlatno doba” aktuelne vlasti poručili su “nećemo menjati grad ili državu, menjaćemo vas koji ste na vlasti”.

Više od 75 % Grada Niša nema atmosfersku kanalizaciju, okolna sela nemaju ni kanalizaciju ni vodu, budžet Niša je najmanji prema glavi stanovnika, ali zato Niš najviše rupa po glavi stanovnika – poručila je na poslednjem protestu aktivistkinja Danijela Vujošević.

Ono što sve prethodne garniture naprednjaka na vlasti građanima obećavaju je akva-park na Loznom kalemu u Niškoj Banji, jedna od najvećih investicija u Nišu, koju je opozicija više puta kritikovala da je skupa, a Sotirovski im poručila da “za sve ima para”.

Tek krajem 2021. godine je ugovor koji se i dalje realizuje konačno potpisan – rok za izgradnju je 3 godine, a vrednost oko 2 milijarde dinara.

Niš će konačno dobiti akva-park na 5,4 hektara. Moderan akva-park kakav imaju mnoge evropske zemlje. To će biti akva-park sa zatvorenim delom koji će raditi svih 12 meseci u godini – rekla je tada Sotirovski.

Dok se to i stvarno ne realizuje Nišlije kao još jednu “skupu investiciju” koja ih je i “podelila” imaju zaštitne ograde na niškim bulevarima, koje su plaćene više od 450.000 evra, a za koje su konkurenti tvrdili da je tender bio “namešten”.

O mnogim drugim projektima, takođe vrednim i plaćenim novcem građana, oni ne mogu mnogo da vide i čuju, jer KLER na pitanja Južnim vestima ne odgovara.

Ono što decenijama čekaju, a što je nedavno i gradonačelnica na zvaničnoj stranici na Fejsbuku podelila kao “reklamu SNS-a” je brza pruga od Beograda do Niša, ali je rok za to tek 2029. godina, do kada bi Nišlije trebalo da dočekaju i konačno izmeštanje pruge iz grada koje donosi brojne probleme.

A dok se sve investicije ne realizuju, građanima ostaju fabrike koje je, kako je Vučić prebrojao – 8 doveo u Niš i najavio nove, a koje dobijaju milione subvencija, dok radnici u njima rade za plate ispod proseka, ali njima finansiraju i projekte koji gotovo uvek kasne, a često ih prate i rekonstrukcije tek rekonstruisanog ili višegodišnje odlaganje.


Investicije u Čačku zarobljene u obećanjima političara

Na desetine je primera predizbornih obećanja i u Čačku u kojima su lokalni političari i kandidati za odbornike i gradske funkcionere najavljivali gradnje raznih objekata od javnog interesa, a da ono što je obećano nije izgrađeno, dok je novac građana u ogromnim iznosima potrošen.

Kao takvi primeri u Čačku su i pokriveni bazen I čuvena Ulica broj 10. Bazen je sam po sebi važan za Čačak kao sportsko-rekreativni objekat, dok je Ulica broj 10 značajan projekat kojim bi se oslobodio centar grada, preusmerio saobraćaj kroz deo sa manjom gustinom stambenih objekata i značajno smanjilo zagađenje.

bazeni_cacak_2_140820_tw1024
Investicije, investicije…; Foto: ozonpress

Ideja za gradnju pokrivenog-zatvorenog bazena toliko je stara da se njom već bave profesionalni istoričari.

Početkom oktobra 1975. lokalna vlast je uz prigodnu svečanost postavila kamen temeljac za gradnju otvorenog olimpijskog bazena u Čačku i tada je najavila i moguću gradnju zatvorenog bazena. Nakon dve godine gradnje, 12. jula 1977. u okviru proslave tadašnjih julskih praznika, puštena su u rad, na opšte zadovoljstvo građana, dva savremeno urađena bazena u neposrednoj blizini Gradskog atletskog stadiona, u rekreativnom centru „Mladost“ kraj Morave. Čelnici lokalne vlasti (političari) i na ovoj svečanosti najavli su skori početak gradnje i zatvorenog bazena. Ali ne samo oni… – kaže istoričar Goran Davidović, zaposlen u Istorijskom arhivu u Čačku.

Nakon 5 godina rada javljaju se i prvi problemi na otvorenom bazenu. Upravnik bazena Dušan Bošković je za “Čačanski glas“ 1983. izjavio:

Gornji deo velikog bazena potonuo je za pet centimetara. Uzrok tome je „nepovoljna konfiguracija zemljišta“.

t©Goran i Danijela Davidović
Investicije, investicije…; Foto: ozonpress

Tada i najavljuje izgradnju zatvorenog bazena, ukazujući na prednost lokacije Ovčar Banje.

U planu je izgradnja zatvorenog bazena. Zbog velikih troškova zagrevanja vode, umesto u Čačku, kako je to ranije predviđeno, on će biti podignut u Ovčar Banji, u blizini izvora tople vode. Ovaj bazen biće olimpijskih razmera, ukoliko za to bude sredstava – rečeno je tada.

Ista praksa je nastavljena nakon uvođenja tzv. višestranačja, od 90-ih godina 20. veka, pa do današnjih dana.

Izgradnja zatvorenog bazena u Čačku počeće u martu sledeće godine – objavio je Tanjug polovinom decembra 2012. godine izjavu tadašnjeg člana Gradskog veća u Čačku Ostoje Mijailovića, sadašnjeg predsednika beogradskog KK Partizan.

Mijailović je rekao da će izgradnju bazena finansirati Azerbejdžan, a ukoliko bude potrebe, deo sredstava obezbediće i lokalna samouprava.

Od tada do danas napredovala je politička i poslovna karijera Mijailovića, ali ne i obećana gradnja bazena.

Naredne 2013.godine tadašnji gradonačelnik Čačka Vojislav Ilić predstavio je podebeo građevinski projekat za gradnju zatvorenog bazena koji je uradio CIP. Izradu projekta platilo je tadašnje Ministarstvo građevinarstva i urbanizma.

Zatvoreni gradski bazen je davni san građana Čačka. Realizacija ovog projekta, uz planiranu rekonstrukciju gradske košarkaške hale, biće kruna svih ulaganja u sportske sadržaje. Za zatvorene gradske bazene urađeno je i vizuelno rešenje, a budžetom grada za ovu godinu su planirana sredstva u iznosu od 12 miliona dinara za izradu projektno-tehničke dokumentacije – rekao je Milan Bojović, tadašnji pomoćnik gradonačelnika Čačka u avgustu 2020. godine.

I od toga nije bilo – ništa. Sve do novog obećanja, a ono je stiglo od aktuelnog gradonačelnika u novembru prošle godine.

Mislim da ćemo na proleće, najkasnije na leto, početi i gradnju zatvorenog bazena sa svim sadržajima. Projekat se u međuvremenu proširio, više nije 7.500 kvadratnih metara, već skoro 10.000. Razlog je što smo videli da nam treba još sadržaja, pre svega manja kupališta, brčkališta za mališane… Bazen će imati i druge sadržaje, za skokove u vodu, za ronjenje na dah, sve to zahteva posebne standarde… Nadam se da ćemo za godinu i po imati jedan od najlepših bazena u Srbiji – rekao je Todorović.

Gradnja, iako je i od te najave prošlo skoro godinu dana, još nije ni počela.


Rekonstrukcija Tržnice kragujevački “Skadar na Bojani”

Gradska Tržnica izgrađena 1929. godine u Kragujevcu jedan je od najlepših objekata u tom gradu. Ipak, rekonstrukcija polako ulazi u četvrtu godinu, a završetak radova nije ni na vidiku.

JKP “Šumadijaˮ sada najavljuje novu javnu nabavku za nastavak radova na rekonstrukciji matične zgrade koja će biti raspisana polovinom septembra, a kada je reč o nesuđenoj podzemnoj garaži, odnosno sadašnjem podzemnom poslovnom prostoru, donet je nov urbanistički projekat. Separat za izmenu ovog projekta još nije naručen, a tek tim izmenama biće predviđeno uklanjanje “bunkeraˮ (kubusa), što se za sada ne zna kada će biti.

tržnica kragujevac
Ne liči na završenu; Foto: Glas Šumadije

Rekonstrukcija Tržnice bila je poverena firmi “Eurodamusˮ iz Beograda, a iz odgovora koji je JKP “Šumadijaˮ dalo “Glasu Šumadijeˮ na pitanje da li će beogradska firma platiti neke penale, s obzirom da je u Ugovoru o izvođenju radova postojao član koji je izvođač radova dužan da plati naručiocu ako ne završi radove u ugovorenom roku, prozilazi da “Eurodamusˮ nije kriv što radovi na rekonstrukciji kasne sada već više od dve i po godine, što se deo zida matične zgrade Gradske tržnice srušio, a ugrozila stabilnost i cele zgrade, što su izgrađeni “bunkeri“ na obodu Malog Parka I, konačno, što je cena radova na rekonstrukciji narasla za skoro dva miliona evra.

A ko je kriv što će rekonstukcija ovog Skadra pored Lepenice Kragujevčane koštati skoro 5 miliona evra, očekuje se da utvrde policija i tužilaštvo.


Gde Vučić okom, Kragujevac skokom

Skupština grada Kragujevca je na hitnoj sednici 11. avgusta usvojila odluku o novom kreditu, nakon što je predsednik Aleksandar Vučić u posebnom obraćanju narodu rekao da je “besan na sebeˮ zbog kragujevačke Gradske pijace i nazvao vodeće u Kragujevcu “nesposobnimaˮ.

Usvojena odluka podrazumeva da se sa OTP bankom iz Novog Sada zaključi ugovor o kreditu od milion evra radi finansiranja završetka radova na objektu nadstrešnice Zelene pijace “Centarˮ, kao i da se za potrebe završetka rekonstukcije cele pijace izvrši dodatno finansiranje od 232 miliona dinara, odnosno oko dva miliona evra.

Na ovo su reagovale kragujevačke opozicione stranke – Stranka slobode i pravde, stranka Zajedno i Narodni pokret Srbije. Narodni poslanik i predsednik Gradskog odbora SSP Kragujevac Dalibor Jekić istakao je da je vrednost rekonstrukcije u odnosu na prvobitni iznos skoro duplirana, a Kragujevčani već skoro 1.200 dana nemaju Tržnicu.

Prodaja se obavlja u izuzetnim neuslovima, improvizovanim tezgama i ručnim frižiderima u ulicama pored Tržnice. Nikola Nešić, poslanik stranke Zajedno konstatovao je da završetak radova treba, zbog svojih nesposobnih kadrova, da finansira Srpska napredna stranka, a ne svi Kragujevčani iz kredita. Iz Narodnog pokreta Srbije rekli su da je Tržnica ogledalo nesposobnosti, nemarnosti i bahatosti gradske vlasti, a da su toga svesni i oni pa treba vaditi grumenje iz vatre.

Iako je za Sretenje u Kragujevcu Vučić najavio da će Tržnica biti završena do kraja godine, to se neće dogoditi, kao što je nepoznato i koliko će koštati.


U Bujanovcu i bez obećanja, investicije izostaju i u privredi

Pre infrastrukturnih investicija i političkih obećanja o kapitalnim ulaganjima, ekonomsko siromaštvo i nedostatak investicija gorući je i zajednički problem svih građana Bujanovca na multietničkom jugu Srbije, slažu se građani, ali i srpski i albanski političari.

Uprkos brojnim najavama i obećanjima centralnih vlasti, domaći, a pre svega strani investitori u širokom luku zaobilaze Bujanovac, gde etnički Albanci čine većinsko stanovništvo.

Mišljenja zašto je to tako su podeljena – od onog da država “vrši ekonomsku segregaciju” i namerno želi da dodatno devastira taj kraj kako bi Albance podstakla na iseljavanje, do toga da lokalna vlast, koju čine isključivo albanske stranke, “svojim neodmerenim izjavama” čini da investitori taj region percipiraju kao nestabilan i rizičan za ulaganja. Naravno, u tom kontekstu ne sme se zaboraviti ni blizina Kosova i Metohije.

Kao da je Srbija samo do Vranja, Bujanovac i Preševo su svi zaboravili – konstatuju građani u komentarima na Fejsbuk stranici Bujanovačkih.

I zaista, u susednim Vranju, Vladičinom Hanu i Leskovcu radi na desetina stranih kompanija.

Ragmi Mustafa, doskorašnji predsednik Nacionalnog saveta Albanaca, a sada savetnik prvog potpredsednika takozvane kosovske Vlade Besnika Bislimija, kaže da je u Bujanovcu „svesno zaustavljena privatizacija iz straha da neku od brojnih društvenih firmi slučajno ne kupi neki Albanac“.

Ipak, novi predsednik Koordinacionog tela za tri opštine juga Srbije Aleksandar Martinović rekao je da su investicije i otvaranje fabrika najvažniji deo politike Vlade i predsednika Vučića.

To važi ia za Bujanovac, Preševo i Medveđu i radićemo na dovođenju investitora i u ove opštine – kazao je Martinović.

Ipak, i pored brojnih obećanja zvaničnika pa i samog predsednika Srbije Aleksandra Vučića, na krajnjem jugu ne samo što nema novih investicija, već se ništa nije uradilo na pokretanju ili privatizaciji tri preduzeća koja su godinama bila stožer privrednog razoja – Bujanovačke Banje, Klanice Jugokop i Gumoplastike. Potonje dve kompanije nalaze se u stečaju, dok Banja, tačnije Zavod za lečenje i rehabilitaciju radi, ali čeka odavno najavljenu privatizaciju.

Lokalni albanski političari smatraju da država namerno odlaže prodaju tih firmi zbog bojazni da se kao kupac ne pojavi neki albanski biznismen. Tu se posebno misli na Gumoplastiku čije se napuštene hale i upravna zgrada nalaze u centru Bujanovca na izuzetno vrednoj lokaciji.

Takvu teoriju potvrđuju i narodni poslanik Šaip Kamberi, ali i nekoliko lokalnih biznismena sa kojima su razgovarali novinari Bujanovačkih.

Fatmir Hasani, funkcioner Kamberijeve Partije za demokratsko delovanje, seća se da je ta stranka posle 2016. podržala Vučićevu Vladu pošto je sadašnji predsednik Srbije obećao dovođenje investitora i otvaranje fabrike za oko sto radnika

Gumoplastika je u bivšoj SFRJ bila jedan od lidera u svojoj branši, a u stečaju je po drugi put od 2019. Iako je Vučić u nekoliko navrata najavljivao nalaženje investitora, od toga za sada nema ništa. Stečajni upravnik Robert Mitrović potvrdio je da ne postoji nikakvo interesovanje za firmu.

U februaru 2023. godine od obećanja predsednika Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić da će država pronaći investitora za bujanovačku Gumplastiku došlo se do toga da Opštinski odbor SNS u Bujanovcu sastanke održava “pod svećom“ u svom sedištu, u lokalu Gumoplastike, jer je firmi isključena struja zbog dugovanja. Kako saznajemo, radi se o dugu većem od pola miliona dinara


“Kad vam Vučić kaže…”

Sve je počelo u februaru 2019. godine, kada predsednik Vučić u Bujanovcu građanima i lokalnim privrednicima obećava da će klanica Jugokop, Gumoplastika i Bujanovačka Banja biti prioritetni projekti za Bujanovac. Pored toga, najavljuje tada da će pokušati da nekog investitora ubedi da u Bujanovcu otvori, kako je rekao, bar jednu malu fabriku. Međutim, kako vreme prolazi, taj entuzijazam ne prate stvarne akcije.

Tačno godinu dana kasnije, u februaru 2020. godine, predsednik Vučić opet posećuje Bujanovac i tom prilikom pitanje pokretanja Jugokopa ponovo odjekuje, ali nema konkretnih koraka ka ostvarenju cilja. U junu 2021. godine, tokom posete manastiru Prohor Pčinjski, Vučić ponovo najavljuje pokretanje Gumoplastike i prodaju Banje. Za razliku od prethodnih poseta, ovoga puta Jugokop nije spomenut.

Da u opštini na čijoj se teritoriji nalazimo, opštini Bujanovac, obezbedimo opstanak. Da uradimo sve ono što smo izgubili u prethodnih 30 godina. Da ponovo pokrenemo u prostoru Gumoplastike fabričke pogone, da ljudi mogu da rade. Da ponovo Bujanovačka Banja bude mesto na kojem će se okupljati ljudi iz cele Srbije. Da ponovo naši mladi ljudi mogu da se zaposle ovde, da rade, žive i vide budućnost za sebe i za svoju decu – rekao je Vučić u manastiru Prohor Pčinjski.

Tokom posete Merošini u februaru 2022. godine ponovljena su obećanja o investicijama u Bujanovačku Banju, ali to nije donelo nikakvu promenu. Pokušaj da se ubedi turski investitor da otvori fabriku u Bujanovcu takođe nije dao rezultate, produbljujući sumnje lokalne zajednice u ostvarljivost tih planova.

Prilikom poslednje posete Bujanovcu, u martu 2023. godine, Vučić iznova najavljuje dovođenje bar jednog investitora u Bujanovac i kaže da će u toj fabrici raditi ljudi iz svih zajednica, ali ne precizira o kom investitoru se konkretno radi i kada bi do realizacije moglo da dođe.


Pola miliona evra dovoljno za pokretanje sa “mrtve tačke”

Miodrag Milković, direktor Veterinarske stanice u Bujanovcu, kaže da se do danas (avgust 2023.) nijedan investitor nije javio i da je stanje poražavajuće, jer su stočari prinuđeni da prodaju svoje životinje zbog niske cene mleka.

Novina je poražavajuća činjenica da stočari životinje prodaju zbog cene mleka koja je pala od 65 na 40 dinara i ne plaća se po nekoliko meseci. Bojim se da je vrlo teško pokrenuti klanicu ponovo, niko se nije javio od investitora, mada sam nezvanično saznao da su se u poslednja dva meseca pojavile dve ponude, ali ništa više o tome ne znam, jer je firma u stečaju i u vlasništvu Republike Srbije – kaže Milković.

On ističe da se eksperti iz različitih oblasti slažu da je za pokretanje proizvodnje u „Jugokopu“ potrebno samo 470.000 evra. Prema njegovim rečima, uz modernu opremu, 50 radnika bi moglo da ostvari polovinu proizvodnje koja je postignuta u najboljem periodu „Jugokoopa“ osamdesetih, kada se skoro čitava proizvodnja izvozila u Evropu. Planirani kapaciteti Klanice su 16.500 junadi ili 200.000 jaganjaca godišnje.

Odluka o budućem statusu Jugokoopa, kako kaže, zavisi od državnih organa. Pokretanje proizvodnje mesa imalo bi imalo pozitivan uticaj na lokalnu ekonomiju stvaranjem 50 novih radnih mesta i podsticanjem rasta stočnog fonda ne samo u Bujanovcu i Preševu, već i šire. Jugokoop je ušao u stečaj 2010. godine sa 83 zaposlenih.

Iako radi punim kapacitetom kao jedinstveno lečilište u Srbiji prirodnim gasom i blatom, Bujanovačkoj banji potrebne su investicije. Prodaju banje zvaničnici najavljuju godinama unazad, ali od toga za sada nema ništa. Jedan od direktora Nenad Mitrović potvrđuje da i dalje nema zainteresovanih investitora.

Jedina novina je da je na zahtev republičke Direkcije za imovinu urađena procena vrednosti. Procenjeno je da objekti vrede 1,6 miliona evra – kaže Mitrović.

Vučić je tokom svojih poseta regionu meštanima obećavao i asfaltiranje puteva u seoskim sredinama i jedino ta obećanja su za sada bar u tom delu Srbije ostvarena. Delimično.

*Potreba građana južno od Beograda je da imaju svoju nacionalnu mrežu. Ovaj tekst nastao je u okviru te inicijative koju čine medijske kuće Južne vesti, Ozonpress, Glas Šumadije i Bujanovačke.

Slični tekstovi

Komentari

91
  1. Pa zaboravili ste da kazete da jos postoji bedem oko Hale i vrece sa peskom koju je Bane strucno renovirao,kao i stadion koji stoji kao ruglo.Zalosno

    • Ako je Bane bio nestrucan, zar je moguce, da se za 12 godina vlasti sekte, niko nije bio strucan da resi problem i skloni dzakove sa peskom ? Bane ti je opsesija, nikog ti nije zaposlio !

  2. Jos uvek sanjam“akva-park sa zatvorenim delom koji će raditi svih 12 meseci u godini – rekla je tada Sotirovski“Samo da udje u proceduru,pocetak sa rekonstrukcijom mosta za anale gradjevine,a zavrsetak ul.Vojvode Putnika…odgovornih NEMA,samo su gradjani malo razmazeni…a ono izmedju,kao da su radili radnici sa „posebnim potrebama“na cijem je celu covek sa amputiranim mozgom…pa cutimo i dalje.

  3. Nije samo SNS kriv za neispunjena obecanja. Krivi smo i mi koji ne reagujemo adekvatno.

  4. Nista novo, oduvek je tako bilo. Ima nas koji pamtimo mutljavinu sa samodoprinosom za gradnju bazena u Cairu koji nije izglasan ali su na silu sakupljali glasove jos dve nedelje. Ja sam za dva dana sakupio 200 potpisa gradjana za tuzbu sudu ali se sud napravio blesav i rekao da to nije njihov posao. Inace, u Cairu je za bazen pisalo rok izgradnje 14 meseci. Znate da je pravljen 10 puta duze.

  5. Много хтели,много залочело…а ништа да заврше…

  6. Ej, vazno je da se lova obrce ! Sta treba,prosecnom stanovniku od Raznja,pa nadole, nek ima da se jede,pije, da se naspava, mts besplatna kablovska i trovacki kanali, da dodju pevaci s Pinka a vlast-pa njima niko nista ne moze, ne mesam se u politiku, ne talasam, da ne nagraisem, drugi nek zavrse, “ tamo“ u Beogradu… Znaci, razvaljuj !

  7. sve je lepo kada se nesto i uradi u smislu zivota tj beleg ovog vremena.nauka,nadzor itd.posebno je vazno za te prigratske delove grada

  8. cilj mobinga kao pesnica ovima je da vas od drustvo odaleci pa oni da skacu okolo i skacu sa po nekoliko glasova to je vuciceva propala stvar ovo sve tu da nas mafija zakonski ubija pa tako pisemo o kriminalu

  9. kad smo dosli do aca itd.ja mislim da muzika je umetnost i o tome oni pricaju komentiraju itd.znaci to je taj domen,umetnost ili nije itd,sloboda itd danas sutra juce itd

  10. sada,buducnost,vi,mobing privatna partija vi dole u taj mobing okolo oni sto ne mogu gore a rade za ove vi kao ambasador kod ovih u usa ukrainu kao jedan pravac u tome zakonski i bozji znaci vi niste tu ambasador lekar sudija

  11. vi treba da znate gde zivite ko koga podrzava zbog cega kuda sve ovo ide vi u slucaj da budete lekar da ucite ekonomiju kako bi postali ambasador dok drugi u istom trenutku radi mobing nad vama uz te njegove tatine pajtose

  12. vi treba da znate sta je to kada kruze oko vas tamo gore ti sateliti sta znaci to jer neko im dole fali il oni hoce vas a kako to kad je taj vec sada u mirovanju kod nekih pa sada tamo odavde idu neki

    • Letnje vreme, vrucina ,vlaga… Terapija mora da se redovno uzima ! Lakse ce se preboliti vreli dani, da se uzme i bukvar i gramatika !

  13. to je privatizovano sve,svako po svoje parce tu u usa itd.zamislite tu kao se nesto desava van usa a tice se za lokalne a i za one okolo itd.ne mozete nista samo tako onako vec to da uvidite itd.ovaj je tu bio a i otisao a to njegovo privatno…

  14. mi govorimo o severnoj trasi eu,poljska,ukraina,rusija.govorimo o nafti,zlato,dijamanata,platinu,celik,ugalj itd.kako da se prikacimo na taj tok da bi dobili neceg,informaciju itd.kada u srb se nista ne dogadga sto bi tangiralo ruse

  15. ovo nije tele pa da mu das minut dva uz zakasnjene nije trava da je pokosis sada ili posle vec covek koi lezi ispred vas

  16. postovani prijatelji il ste dole il gore dole se ide sa idi mi dodgi mi kazi da ti kazem a i uz tezak kriminal to smo zaustavili a i racun sacuvali kako bi sve ono gore izracunali pa i to sto u dgepu imate da vam to nekako…

  17. ovo nije ukraina u serijalu nekom itd nije ni sacekus za one koi se vracaju iz gurbeta kako bi te pare podigli drzavu ugore

  18. kuda ide sve ovo,gledajuci tu…sva ta banalnost prostakluk da se u beskonacnost odvede opet i opet od svakoga pojedinacno zasebno generaciski jel do tuda je sve to a aas se pitam o neku pomoc kad biju decu kako bi ih oni vodili u taj nacionalizam

  19. sto vise to i veci izbor za primer da das ostalima al to se ne izucuje u te zabacene krajeve,sveta jel…

  20. pa cak ovima daju zadatke da sacekaju ove il druge koje mogu da uhvate.to je za ovaj deo ovamo a jos se drzi taj drugi ko to zna kako je tamo sta ovi sve ne ispiraju kako itd posto ovo je jos neka celina itd

  21. pisemo o ovima ko su sta su sta rade zajedno itd

  22. jos imamo glave na ramena dodge neko sa zapada pa ubaci neku paru kod prijatelja,marketi i faktor budgetari ko to moze sebi da priljusti a ostalo boranija

  23. rat ne donosi nikome dobro pa ni tu u ove globalizirane krajeve sada vodgene od iste kao neke pod pod izvodgace koje traze sebi sunce u taj neki svet a ostalo je tu boranija za ove

  24. mi smo pomestili granice tu nije ovo tamo neko dodge da pomogne ovima da idemo radi njih i sebe u ukrainu a da oni garantiraju da taj kriminal je nista.tu smo vidimo ih svi a oni nas ne kontroliraju otisli u hr a ostala nam eu

  25. tako meni prigozin kaze decko da se ti ne spremas za rat sa nama jel imamo mesta za tebe tu.ja mu kazem ja poznajem takve generale tu koi lice na kantu kada pada po skalila a i takve oko njih

  26. tamo pise skola a ne sobe za mucenje za pred obuku za ukrainu za hrana svega toga….

  27. tu se temeli doktrina za hljeb vodu za te traktore naftu i kombanje a sve je to ustvari sada kanabis sav taj racun itd zasto nije kokain sada…pa te ljude u drzavu sav taj risk management racun itd

  28. drugu koriste ljudi koi su pod stres.,izbrisani,pratioci ovim mobing kriminalnim grupama itd a silom vam niko ne moze nista od ove…bojlere,zamrzivace itd

  29. mobing kanaliziranje tj usmeravanje bol,ukraina

  30. mrtv,rts bez sliku i zvuk sve je u program od lokalce pa do pm od nocnog zivota pa do trazenje te vrednoste za prost narod bog vera zivot kao sada spas od ovu mafiju

  31. evtina droga kao nadovezivanje zivota tj u adolecenciju i to u onu svakidasnu za kulturan svet koi se ne moze uhodati zbog kriminala itd sve to na nogu radi bola ovo kao u medicinsku struku,nemati lekara nemati kutak za boleste itd

  32. to znaci nemati medicinsku kultura sa skole,praksu promociju tome itd znaci to sve je do nas.to nije na drugo mesto vec sada kod kuce ispred stola u supu,kompot itd

  33. znate mi smo duboko u kriminalu i to sa komunisticke pa sada u ovu verujte to su svi isti i taj je pravac ukraina i neki logori za ljude sada u 21vek?ovo znamo a halkidiki je pun srba?

  34. vucic i sns nek idu u svicarsku da im se dize ego i libido na tudgu decu zbog svoju decu

  35. bin laden?citaju za nas

  36. mi znamo ko su ovi sta su sta mogu da vam urade uz takve iste i zbog cega a to nose u sebi kako bi sve to rasipali okolo

  37. tu bice neki kofi shop uz te sa marame oko glave ali neko nece biti tu zbog ta elita i poneka radnja da utope zed drustva koi je suv

  38. postovani,velike reci a to sve nekako…prostitucija,droga,kriminal to sve upada u prost narod.jeste kod kuce uz decu uz prijatelje,rodbinu itd jel sutra idete na posao posto tamo vec je neko bio mozda sinoc jel vam dete sutra ide u skolu,sport itd

  39. vi ste stopirali sav holandski kriminogen svet pa i taj sto je sada u ukrainu a koga to brine sada

  40. jedno s tamo tu dole pa na zapadu itd

  41. bili smo na pravu stranu nikog nismo udarili u glavu sa cevom jer smo bili svi normalni ne radimo za nikakav kriminalitet koi je tu a sada sve znamo o njih

  42. bogati ljudi sada sebe vide i drugacija a to i dele sa drugima pa imaju i sluge pa mi da ne budemo ispod ove zivimo i radimo idemo u skolu tu i tamo nekud imamo i realan zivot uz obavezd u ovaj slobodni nas svet

  43. bogati ljudi sada sebe vide i drugacija a to i dele sa drugima pa imaju i sluge pa mi da ne budemo ispod ove zivimo i radimo idemo u skolu tu i tamo nekud imamo i realan zivot uz obavezd u ovaj slobodni nas svet

  44. sve je ovo zabava za botove rialiti bez kraja i sazetka jer i oni sto ovo reziraju su isto a sad mogu i privatnu vojsku da imaju.imaju samo stanove za one sa nesto para,staro kupujem pa tako preko veze dosli i tu

  45. to kao neko drustvo se izjalovilo tu tamo onamo onako bez veze a veza je ova sila.to treba da znate a drogu,tucu,kriminal,mobing itd to je nedopuslivo a zbog ovoga su tu a ceo svet pobegao

  46. drustvo mora da nastavi ali evo i sada zaudara pa i to mozemo videti osetiti itd a evo slobodni smo i to da uvidimo ispravimo nekako itd.kupujes lonac pa taj je sad ovakav izdaleka pise odavde tamo nije odavde zasto itd

  47. bili su zemjani pa porcelanski itd a danas u te moderne sporete ne ulaze itd

  48. nama ulaze po domove i kradu nam to samo u svajcarsku policiju prijavljamo

  49. Kucne biljke zatim cvece protiv komaraca pa mazite se snjime

  50. racun?sto bi to moglo da bude da zaradgeno stavljamo u banku a tamo da postoi onakav ili ovakav direktor.ja sam danas uradio ovo ono to je bilo u plan il nije ti si uradio ovo ono sam sa drugima itd nismo se sunjali krali itd a ove bez plana znanja samo tako proforma tu na pinku itd

  51. ko je ko u ovoj zemlji dali vi znate taj racun il zamajate deca treba da oslepe kako bi bili jevtina radna snaga za ove i sta je to kad se put gradi za koga se gradi jel imaju svi korist od toga il neko sada podvaljuje drugima kao sada pa bili su oni jedan kod nas a vise kod vas pa sve to tece sada neprestajno kao velika kineska reka itd

  52. Kosovo,itd.tu smo svi zaustavili njemacku u proslom veku sav taj bolestan svet sve sto je doslo od eu,ameriku itd kako moze covecanstvo da oboli to danas mozete i videti u zivo i to na most,covece leci se a ovo je taj lek

  53. jedan performans uzivo,covece ovo nije za tebe tvoje za tvoje zdravlje itd.ipak je to kultura za osljepljene a nisu ni tako bezopasni kad to sve krene protiv coveka to kazu bio basibozluk pa ipak tamo je bilo i necega a tu sve je …

  54. promena u magnetizam zatim kosmicko zracenje uz promenu atmosverskog pritiska da se doda tome o komarcima

  55. to preko ove dolazi od taj centar kod vas.svakodnevno sledgenje uz minut razni pokusai zastrasivanja itd sve su to poremecena lica uz lekar pink

  56. danas imamo prestavu kulturan dogadgaj pa taj i traje uz ljude koi to organiziraju.da budes prvi tu a kad je to celu godinu jer danas postoje i novine pa internet itd

  57. eto nek ih dvoje uhapse

  58. nazalost sve je to u sluzbu bogacenja i to bezkrupulozno sa istima i to kao velika legenda jedna i jedinstvena a ne biraju se srestava kako to da se ostvari a sve je kao regulisano

  59. hrana njima je covecka nesreca i to unakazivanje od njih prema drugima kao pravi i realan zivot za njih koi namecu jedan drugome kao hrana odojceta

  60. to je drustvo ili nije uz doktrinu da se sav taj blumen zakonski stiti tj biti bolji od druge pa tako i sebe videti kao lidere

  61. bolesno drustvo to to ali imamo i limitiranu kulturu bar po mene jel nisu svi lideri.cist kolaps drustva i to selo grad i obrnuto kako bolesno to drustvo da preovlada

  62. ne slusam taj turbo ali kad bi se u to uvalio nesto bi od toga i izaslo na bolje nadam se ali treba da budes muzikalan obrazovan zatim i ligvinista drustven tj trendovski itd.muzikalan po malo u takvo vreme smo bili i otkrili to podvaljivanje

  63. sve je euproforma nista osmisljeno petlja za skolarce pomosan osvetljen parking uz mogucnost za kratak odmor uz manje udesa

  64. tu drustvo sada je branovito ko se nekako snadge do daljneg jer to je kao temperirano staklo polirano kao dijamant ne vrede kange njihove pa ni taj genocid koi sprovede kao sto je u ameriku kulturanmafijaski poredak od njihovu ka ove pa da kupe bez novac teritoriju na lepe oci

  65. ovo sto sada se desava tu isto je i tamo samo treba to podmazati sa botovima koi imaju jednu tacku u zivotu za razliku od druge.to je socijalan zivot,doktorat,i

  66. tamo sve je industrija globalizacija i sa tome se oni bore ili ne nekud.zivot u tome?to vi treba da pricate njima kako kome itd

  67. to su valovi veliki pa ovaj onaj sve je tu ali borba je bila nasa i mi smo je dobil a to je uaj miraz koje drustvo daje pojedincu i obrnuto gde da su oni bilo kuda

  68. za jedne majka za druge maceha

  69. biti il ne?to su sada simboli globalizacije i oni su od iste gradgeni da budu potrosaci u tome uz ove druge kaste il ne.oni su kao nesto u tome pa sada su na tu bazu lideri ovima

  70. danas u centrima religije koje su bile neceg u istoriju javljaju se takozvani selektori drustva i to na neku religioznu bazu

  71. u svako mesto religiozan simbol bande propalice makroi, izlaze kao na havai politika tece i sve oko toga svi su napredni u ameriku a tu ambis do ambisa,pa sta je to

  72. se tece sve se menja a i mi sa time,kako ko vecinom u plugove koi su iste u selo i grad

  73. politika narod policija botovi,skola,drustvo zatim kriminal nosenje posao kod kuce u ta zabacena sela i obrnuto

  74. ziveli smo nismo grebali taj dzid i voleli svoju decu nasprem druge

  75. biti il ne,gore ili dole.danas nismo ugrozeni znamo ih sve imamo sretstva komunikacije prezentacije itd

  76. cuj srbine jel si ti vo?

  77. bili su na letovanje,gde jel su bili dobri pre toga jel jedu supu kosarku trenjiraju itd

  78. znate moj deda pradeda cukun otac i ja kupujemo samo oprobanu robu,iznadgenje,hmm…

  79. juce tu je bilo napusteno pole danas se nesto radi znaci treba neceg tu…albanija je bila juce proslost danas pomalo odjeknuje a sta tu se kod njih radi…

  80. niko dosad nije uspeo na ovo nikuda nit je neki konflik veci to isbrisao vec to je vise uzburkano zato i ljudi postoje za to a mi objasnjavamo sve ovo na obicne ljude van svega ovoga jer ovo se ne zove …

  81. postovani,danas znamo sta se desavalo u proslom veku da ljudi se profiliraju za necije potrebe na bazu toga od neku semu i to ulazeci u kulturu zatim konflikt od ovoga itd sve to vidimo ispred nas itd

  82. scime se ovi hrane pravu hranu duhovnu i telesnu,kontinjer.mobing to sve potvrdguje a kada dogdu do necega oni u te kontinjere trpaju ljude

  83. duhovna hrana to znaci za ove kontejner kao sveto mesto

  84. mobing.to spada sada u religiju zakonska kultura.ubaci ga unutra itd od ovu podkastu

  85. sada smo 22vek ostavili sluge koi su sada…ostavili i isti zakon njihov mobing na pismo i to sada zakonski i idemo napred uz zdrav razum taj sto ga ima

  86. Kraj drustva za neki sloj ne mora da znaci kraj i za ostale.ubojstva,narudgbe,raznih zakana itd sve to od ove pa i transver do kraja povezivanje za one koi ne znaju ovo i one krajne nemocne sve radi para imot itd to je taj dijapazon izmedgu slobodan

  87. trebalo bi uvideti i te dnevne simtome,kod decu ne vide jasno pa imaju neke izoblicene crte na licu to bi trebalo da bude poviseni ocni pritisak?

  88. znate mi nismo znali o tragediju koja zalazi sa severa tj bolnog zapada pa tako se i slobodarski svet okupio a kod vas 1+5 je dovoljno da opstane produzi itd

  89. biti il ne,to je pitanje za danas.mi vidimo ovaj svet od malih nogu pa nadalje a danas smo uvideli na sta ljudi su videli one druge.ludak jedan,dva,itd u grupu zakanuju se ljudima i to odozdo pa ugore i to svi njih

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.