
Kompletno sređene trokrevetne bolničke sobe, od podova i zidova, do klime i posebnih toaleta, kao i sve službe u Bolnici pod jednim krovom koje će biti pristupačne i osobama sa invaliditetom, dobiće Vranjanci u naredne 2 godine, kada bi trebalo da bude završeno kompletno spoljašnje i unutrašnje uređenje paviljonskog dela stare Bolnice.
To što će Bolnica napokon biti pod jednim krovom, rekao je gradski većnik za zdravstvo Miroljub Stanković, olakšaće i pacijentima i lekarima, a sama zdravstvena zaštita biće mnogo bolja. Uređenje službi i odeljenja u Bolnici će se raditi po celinama, a za to vreme pacijenti će biti premeštani u zgradu stare Hirurgije koja je okrečena i već spremna za prelazak pacijenata.
Zdravstveni centar Vranje je bio jedan od retkih primera u Srbiji i Evropi sa najgorim sistemom sekundarne zdravstvene zaštite, funkcionisali smo na nivou 18. ili 19. veka. Paviljonski tim zdravstvene zaštite je horor i za pacijente i za lekare. Zamislite da na hirurgiji primite pacijenta i na kiši ili -20 ga vozikate 300-400 metara na rentgen. Bolnica pod jednim krovom omogućava da kada pacijent uđe u sistem zdravstvene zaštite na jedna vrata, izlazi na druga, ne vozikaju ga, to je strašno za sve – kaže Stanković.
Između objekata ortopedije i rentgena, na prostoru prema kotlarnici, gradi se prizemni objekat za potrebe prijemno-specijalističkih službi na površini od 800 kvadrata gde će biti smeštene polikliničke službe i dijagnostika, glavni ulaz u bolnicu i prijem i otpust pacijenata i put do rentgena i laboratorije – rekao je Milenković.
Rekonstruisaće se, kaže, očno, urologija i ortopedsko odeljenje gde će biti urađen kosi krov sa korišćenjem potkrovlja.
Sve operacione sale sele se u novi Hiruški blok, a predviđeno je da na mestu operacionih sala budu bolničke sobe. Specijalističke službe će biti smeštene u prizemlju – kaže Milenković.
Dodaje, da će na prvom spratu ginekologije ostati sobe, ali preuređene, a planirano je da u prizemlju bude dnevna bolnica i prostor za otpust beba. Osim toga, biće uređen i teren oko Bolnice, sa novim saobraćajnicama i zelenilom.
Zadatak je bio teži samim tim što se ne radi o novom objektu, već je u postojećem trebalo uklopiti sve standarde, a sama površina Bolnice je 14.500 kvadrata i 1.200 za infektivno odeljenje. Radiće se kompletna vodovodna, kanalizaciona mreža, video nadzor, dovođenje medicinskih gasova do svake sobe, menjaju se liftovi i uvode 4 nova bolnička lifta koje će moći da koriste i osobe sa invaliditetom, kako u sobama, tako i celoj bolnici – rekao je Gušić.
Rekonstrukcija bolnice u Vranju košta oko 12 miliona evra, a finansira je Evropski progres i Kancelarija za javna ulaganja. Tender za izvođača radova tek treba da bude raspisan i planirano je da radovi krenu za oko 2 meseca, a predviđeni rok za završetak radova je 450 radnih dana.
Podsetimo, kako je direktorka Zdravstvenog centra rekla za Južne vesti, rad će se mnogo razlikovati u periodu rekonstrukcije, broj kreveta će biti manji, pa će morati da se vodi računa u primanju pacijenata.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0