
Sve više stranaca upisuje fakultete u Nišu – neke dovode pristupačne cene školarina, a neki su došli 2022. godine, usled rata u Ukrajini. Porastom broja stranih studenata, “skočile” su i cene kirija, pa su sada u problemu studenti koji dolaze u Niš iz drugih mesta u Srbiji. Iz 4 zida kažu da je u Nišu prosečna cena garsonjere oko 215 evra, dok za veće stanove strani studenti izdvajaju i do 500 evra.
Studenti iz inostranstva uglavnom pokazuju interesovanje za Medicinski fakultet u Nišu, pre svega, zbog pristupačnijih cena školarina u odnosu na druge evropske zemlje.
Nalet stranaca primetan je u poslednje dve godine, kaže za 4 zida Đorđe Stanković iz jedne niške agencije za nekretnine – najpre zbog sukoba u Ukrajini.
Grupa od oko 100 studenata je prešla na Medicinski fakultet u Nišu 2022. Oni retko iznajmljuju stanove sami, uglavnom su u paru, a najviše ih bude po četvoro. Kada su stigli stranci, kirija za veće stanove je skočila i sada je od 350 do 600 evra – navodi Stanković.
Studenti iz Indije, Maroka, Nigerije, Šri Lanke, Tunisa i drugih zemalja spremni su da u Nišu plaćaju veliki stan od 300 do 500 evra mesečno, navode sa sajta za oglašavanje nekretnina 4 zida.
Na sajtu 4 zida oglašena cena garsonjere za izdavanje u Nišu trenutno iznosi u proseku oko 215 evra, za jednosoban stan je mesečno potrebno izdvojiti 250 evra, dok kirija za veće stanove iznosi od 300 do 500 evra – ističu iz 4 zida.
Stanković dodaje da stanodavcima odgovara to što su strani studenti došli na duži period i da su iskustva sa njima uglavnom korektna.
Sa prvim naletom stranaca, u jednom trenutku bilo je teško naći prazan stan u Nišu. Uglavnom su njihovi uslovi da svaki student ima posebnu sobu, da krevet ne bude na rasklapanje, već singl ili francuski ležaj i da svaka soba ima ormar, radni sto i stolicu. Najviše traže nekretnine u okolini Medicinskog fakulteta – priča on.
Sve to donosi niz problema brucošima iz Vranja, Leskovca, Pirota, Zaječara i drugih gradova u Srbiji, koji u Nišu već pokušavaju da rezervišu stanove za oktobar – stranci su uticali na cene, ali i zauzeli veliki broj stanova.
Dolazak stranaca je otežao situaciju domaćim studentima. Pre su mogla tri studenta da nađu stan od 300 evra, a sada je kirija 400 do 450 minimum, plus troškovi, tako da im je potrebno minimum 150 evra po osobi. Studenti iz Srbije uzimaju garsonjere, od 150 evra, pa do 250 evra oko Ekonomskog, Pravnog i Medicinskog fakulteta – kaže Stanković.
U Nišu je poslednjih godina sve veće interesovanje investitora za zidanje zgrada, ali sve su veće i cene. Podaci 4 zida pokazuju da je prosečna oglašena cena za prodaju stanova u Nišu 1.578 evra po kvadratu. Pre samo tri godine, prosečna cena kvadrata u tom gradu bila je oko 1.000 evra.
Da bi kupili stan od 50 kvadrata, mladi u Nišu morali bi da rade skoro celu deceniju, a ako primaju minimalac, za to bi im trebalo čak 17 godina rada. Sve to pod uslovom da cene u međuvremenu ne porastu i da se cela plata koristi samo za to. Zato neki podižu kredite, neki plaćaju kiriju, a neki ostaju kod roditelja. Prosečna cena kvadrata u Nišu je 1.578 evra, a cena mesečne kirije za garsonjeru oko 214 evra, pa je mladima u Nišu sve teže da i to priušte.
Iz organizacije Ministarstvo prostora za Južne vesti su nedavno rekli da je u Srbiji tržište nekretnina nedovoljno regulisano i da se tako na istom mestu “takmiče” oni koji kupuju stan da bi ga iznajmljivali ili prodali dalje i oni koji traže stan da bi se osamostalili.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ja izdajem sprat u kući, namešten, sa kupatilom, kuhinjom, predsobljem i tri sobe, sa internetom, telefonom, televizorom. 100 jura mesečno i tu žive dve devojke koje su tu od studenskih dana. Sada su zaposlene a i dalje su tu i cena se nije promenila. Meni je najbitnije da je njima udobno i da se ne žale. A ovi što dižu cene svako malo, neka se zapitaju koliko dugo će im stanari ostati
Izdajes mozda za 100 eura,a stan ti je u Sicevu.
… kada budu saznali za visinu mesecne kirije najmanje 50% njih ce dobrovoljno otici na front.
Svu tu … sto koristi tudju nevolju da se nerealno obogati (umesto da posteno zaradi na svojoj imovini), bilo da izdaje ili prodaje stan, kucu ili poslovni prostor, treba debelo oporezovati i to na njihovo vlastito ime a ne da im i porez placaju stanari, kako to obicno biva. Drzavo reaguj vec jednom!!! Stanar nek placa kiriju a stanodavac porez na kiriju, prema ugovoru kod notara! Prosto!
Vero ocigledno si ljubomorna na ljude sto izdaju stanove.Da ti izdajes nesto,nebi tako pricala.
A ko plaća štetu nastalu zbog nebrige pojedinih stanara?
Zato se studentski dom na gradskom polju ne zavrsava.
Moja cerka i njene jos 2 drugarice placaju trosoban nov stan,kod doma zdravlja 600 eura.Kada podele,to je po 200 eura.Nije mnogo,a sve im je blizu.
600 eura je sasvim ok cena za 3 studenta,a jos je taj stan nov kod doma zdravlja.I mora da ga izdaju za toliko kada vredi sigurno 150 hiljada eura
U Sićevu nemam ništa. U Nišu imam dve kuće. Jednu na Apelovcu, gde i živim a drugu na Paliluli i ona je prazna. Inače, oni koji me prate duže po komentarima znaju čime se bavim i šta sam po struci. I meni je tih 100 eura sasvim dovoljno. A tebi preporučujem da ti kupiš neki stan u Sićevu pa da ga izdaješ a mene da prekineš, bez razloga, da dezavuišeš
Pa Apelovac ti je u brdu,2 km od centra Nisa,normalno da vise od 100 eura ne mozes da uzmes za taj smestaj,a na Paliluli ti je kuca isto na brdu.
Za ovog što mu je Palilula na brdu, Pantelej je sigurno u ravnici. A što se cena tiče, šta ima veze koji je deo grada?? Uostalom, taj Apelovac je blizu PMF-a i medicinskog i stomatološkog fakulteta a i blizu srednje medicinske škole tako da ti priča ne pije vodu
Naissus, дивим се твојој упорности. Коме пријатељу да објасниш, видиш да је узалудно писати коментаре, некима није довољан ни цртеж, а камоли текст!
Naissus je u pravu, njegov je stan i on određuje cenu. Ali i oni koji traže 600 evra za trosoban stan su takođe u pravu. Vlasnik stana je vlasnik i svoj stan može da izdaje za koliko hoće. Ako ga neko iznajmi znači da nije skup. Kada sam ja studirao, u sobi u domu, u 16 m2 stanovali smo nas četvorica i svi završili fakultete. Danas đaci traže veći komfor, a to košta.
Neka nadju stan na 20-30min voznje prevozom od fakulteta i resen problem.
cak i 30minuta pesaka od fakulteta, cene se nisu menjale. nije “centar” jedino mesto za zivot
Udružene agencije za prodaju nekretnina.
Od njih i novinara zavisi kada ce cene nekretnina oci na gore i približno dokle.
Nude gotovo stalno iste nekretnine kojima stalno rastu cene.ponekad se pojavi neka nova ponuda.
Na terenu je slika sasvim drugačija.
Cene rastu stalno.prodaja ne ide nikako ,koji je razlog kada je ponuda Veca od potražnje.