Nemački lanac apoteka jedini ponuđač za preuzimanje Apotekarske ustanove Pirot

apoteka foto lj f
Benu apoteke jedini ponuđač; foto: Lj. F.

Na oglas o 15-godišnjem zakupu Apotekarske ustanove Pirot javio se jedan ponuđač i trenutno se proverava ispunjenost uslova javnog poziva. U pitanju je jedan od najvećih lanaca apoteka – Benu, koja je deo nemačke kompanije Phoenix.

Uslovi konkursa bili su takvi da je mogao da se javi samo ponuđač koji u svom sastavu ima preko 50 apoteka, a upravo je jedina ponuda došla od velike firme – Benu apoteke prisutne su, kako piše na njihovom sajtu, na preko 400 lokacija širom Srbije i verovatno su najveći lanac apoteka u zemlji.

Postupak je u toku, uredno smo podneli svu potrebnu dokumentaciju. Potrudili smo se da ispoštujemo uslove konkursa – kažu iz firme Phoenix u čijem su vlasništvu Benu apoteke.

Apotekarska ustanova Pirot u svom sastavu do sada je imala 11 apoteka, 9 u Pirotu i po jednu u Babušnici i Dimitrovgradu, ali nisu svi poslovni prostori u njihovom vlasništvu.

Pored 3 apoteke koje su u vlasništvu Ustanove, budućem zakupcu se, u zavisnosti od svog poslovnog interesa, daje mogućnost da nastavi sa radom i u apotekama koje je Ustanova do sada zakupljivala – još 6 u Pirotu i po jednu u Babušnici i Dimitrovgradu.

Benu apoteke u Pirotu za sada imaju apoteke na 3 lokacije.

Zamenik gradonačelnika Pirota Miloš Colić kaže da je u toku provera uslova koji su ponuđačima bili zadati oglasom.

Imamo jednog ponuđača, to je apoteka Benu, ali osim toga zbog sprovođenja postupka ne bih bio nadležan da vam kažem bilo šta zato što se sada proverava da li su oni ispunili sve što u javnom pozivu stoji – kaže Colić.

Podsetimo, da bi se uopšte javili na oglas, ponuđač je morao da najmanje 3 godine posluje u apotekarskoj delatnosti, da su prihodi u prethodne 3 godine bili veći od 150 miliona dinara, a da je promet sa Republičkim zavodom za zdravstveno osiguranje bio veći od 40 miliona.

Takođe, morao je da ima najmanje 300 zaposlenih i apoteke na najmanje 50 lokacija.

Apoteka Pirot u trenutku raspisivanja oglasa je imala 54 radnika, a kako stoji u oglasu, zakupac se obavezuje da zasnuje radni odnos na neodređeno vreme sa 38 radnika (od kojih je 33 radnika u struci -16 farmaceuta i 17 farmaceutskih tehničara i 5 nezdravstvenih radnika – 2 radnika iz administracije i 3 higijeničara).

Takođe, budući zakupac mora i zasnuje radni odnos na određeno vreme sa 7 zaposlenih – 3 farmaceuta, 3 farmaceutska tehničara i jednim higijeničarom.

Do kraja godine pravo na penziju ostvaruju 4 radnika (1 farmaceut, 2 farmaceutska tehničara i 1 administrativni radnik), pa kako se iz oglasa vidi, bez posla bi, ako se ispoštuju uslovi oglasa, moglo da ostane najviše 6 zaposlenih.

Inače, Grad Pirot je kao osnivač odlučio da je dugoročni zakup rešenje za probleme u koje je upala Apotekarska ustanova Pirot, a koji se pre svega vide u višemilionskim dugovanjima. Iako su ona veća od 100 miliona dinara, dospela dugovanja su na dan preseka bila 25 miliona, a pirotska apoteka ima i potraživanja od RFZO-a oko 50 miliona, kao i vrednost zalihe lekova koje imaju.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

8
  1. Nema šta više šta da se muze pa da ga prodamo i podelimo pare. Napredna sekto, pekare, vodovodi, toplane, EPS, se ne prodaje jer država gubi suverenitet i postaje kolonija.

  2. Od kada su došli na vlast 2012. godine uništili su farmaceutski sektor dozvoljavajući da svaki privatni lanac apoteka odredi sam maržu, zatim su doveli razne Zegine, Dr maksove, Benue…zaključno sa elektronskim receptima koje su uveli isključivo zbog „uštede papira“ pritom nekonsultujući struku-farmaceute i lekare.

  3. Interesantno je kako tom nemačkom lancu apoteka ne smeta što u Srbiji ne postoji jedinstvena cena leka, koja na primer postoji u svim zemljama EU gde inače taj lanac posluje?

  4. Samo vi rasprodavajte neko će zbog ovoga da napipa ćorku?

  5. Treba djed da preuzme apoteke, njega biva za sve. Drva, gume, kamioni, Samare, hrana, alkohol, gradjevina

  6. Nemačka medicina je najbolja na svetu

  7. Зашто је држава поставила тако високе критеријуме за учешће на тендеру?Једини одговор је да омогући страним компанијама преузимање свих послова,ми смо једна обична колонија која крупним корацима срља у пропаст.

    • ma koga za to boli uvo kad imamo najjeftiniji šećer i hleb

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.