Prosečna godišnja plata polukvalifikovanog i obučenog radnika, cena iznajmljivanja kancelarijskog i industrijskog prostora, kao i troškovi električne energije, izvoza, uvoza i stopa poreza na dobit – neki su od kriterijuma na osnovu kojih su Niš i Leskovac stavljeni na listu malih evropskih gradova budućnosti. Ove liste objavio je britanski FDI magazin, a urednica Kortni Fingar kaže da su gradovi rangirani na osnovu kriterijuma isplativosti i da lista nije sponzorisana.
Jedna od publikacija britanskog Financial Times-a, FDI magazin, ponovo je Niš rangirao u male gradove budućnosti, a na listi se sa juga našao i Leskovac.
Dok je FDI je objavio plaćen tekst o tome da „Srbija munjevito ide napred“, a to je otkrila novinarka Raskrinkavanja, glavna urednica ovog časopisa Kortni Fingar pojašnjava da su ova dva grada na listi malih isplativih gradova budućnosti i da objava nije plaćena.
Napominje da su tu dospeli na osnovu brojnih kriterijuma. Ocenjivana je prosečna godišnja plata polukvalifikovanog radnika, kao i obučenog, kao i to koliko se godišnje plaća iznajmljivanje kancelarijskog prostora i godišnja najamnina industrijskog.
Ocenjivali su se minimalna plata, troškovi osnivanja preduzeća, troškovi registracije nekretnine, troškovi građevinskih dozvola, troškovi uspostavljanja električne energije priključak, cene benzina, trošak električne energije, troškovi izvoza, trošak uvoza, stopa poreza na dobit, PDV / uobičajena indirektna stopa (%), ukupna poreska stopa (% od dobiti) – kriterijumi su za rangiranje.
Na osnovu ovih kriterijuma, ali samo među malim gradovima Evrope – Leskovac je na drugom, a Niš na 5. mestu. U istoj kategoriji je još tri srpska grada, Zrenjanin, Subotica i Kragujevac, kao i tri bugarska, jedan makedonski i jedan grad u Rumuniji.
U istoj kategoriji po isplativosti rangirani su i veliki gradovi, gde su među prvima Tbilisi u Gruziji, Minsk u Belorusiji i Sofija u Bugarskoj, srednji gradovi su Chisinau u Moldaviji, Novi Sad i Iasi u Rumuniji, dok su mikro gradovi po isplativosti svrstani Laktaši u Bosni i Hercegovini, Veszprem i Tatabania u Mađarskoj.
Takođe, ovaj britanski magazin ima brojne kategorije po kojima rangira gradove, a kao najbolji gradovi budućnosti u prva tri su Paris, Dablin i Minhen.
Da je Leskovac među prvim gradovima po isplativosti u kategoriji malih pohvalili su se i na leskovačkom gradskom sajtu i kažu da su u kategoriji onih sa najvećom troškovnom efikasnošću.
Gradonačelnik Goran Cvetanović rekao je da je mali grad na jugu Srbije zauzeo tako visoku poziciju, ali i značajan pomak na mapi privrednog potencijala koji je verifikovan sertifikatom NALED-a zbog ispunjenosti visoko postavljenih kriterijuma.
Drugo mesto u kategoriji malih gradova ka našem gradu može privući veliki broj stranih direktnih investitora na osnovu infrastrukure, podsticaja i povoljnih uslova za poslovanje koji su gradu Leskovcu osigurali ovako visoko mesto – rekla je Milica Ristić Cakić iz gradonačelnikovog kabineta.
Niš se našao na još jednoj listi – ovaj region je na 6. mestu FDI strategije razvoja.
U kabinetu gradonačelnika Niša kažu da je najveći grad na jugu ponovo jedan od najperspektivnijih gradova zbog svojih potencijala, evidentnog rasta stranih investicija i kvalitetne podrške grada lokalnom ekonomskom razvoju i investicijama, kroz Kancelariju za lokalni ekonomski razvoj i projekte.
Ističu da je rangiranje vršeno uz pomoć specijalnih online alata, korišćene su i FDI reference i podaci sa tržišta, kao i drugi izvore, a prikupljali su ih za 489 lokacija i 150 regiona u pet kategorija – ekonomski potencijal, ljudski kapital, troškovi poslovanja, infrastruktura i poslovno okruženje.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Teško nama
A pod isplativost misle na jeftinu radnu snagu?
Dva najveca sela na jugu Srbije.
Mozda smo mi ,pod vlascu ovih sektasa,postali kasaba, prep
una dosljaka i selaca,skorojevica i neslifovanih ljudi, al smo za Leskovac,jos uvek New York !
Poredjenja nema !!!
Ti si prijatelju opterecen malo….idu dva odrpanca i jedan ce drugom „ti si veci odrpanac od mene“…….Brate Nislijo..u pitanju su nijanse….