Da bi buduće turiste privukli u svoje opštine, niška Palilula i bugarski Pirdop će ubuduće raditi na razvijanju „biznis turizma“. Parama EU projekta u kome zajedno učestvuju promovisaće lokalne kulturne i istorijske potencijale, a najavljuju i interaktivne izložbe kojim će promovisati turističke atrakcije.
Nišlije će raditi na uređenju puteva i poboljšanju infrastrukture na planini Seličevici, kaže predsednik Opštine Palilula Aleksandar Ždrale, a „pokušaće da naprave“ etno selo na nekoj od lokacija u Paliluli i razvijaju seoski turizam.
Turiste će, dodaje Ždrale, pokušati da privuku i u Gornje i Donje Međurovo, gde postoji konjički klub, a jedna od privlačnih destinacija za turiste može da bude i spomen park Bubanj.
Cilj nam je da Opštinu Palilula otvorimo ka Evropi, da dolazi što više turista i što više posetilaca, ne samo u našu opštinu, nego i u naš grad Niš. Nadamo se da ćemo kroz razvoj turizma i prikazivanjem narodnih običaja i naše kulture uspeti da privučemo i neke strane investitore koji bi ulagali u našu zemlju, i time doprineli, ne samo razvoju Palilule, nego i grada Niša i naše zemlje uopšte – dodaje Ždrale.
Da ove dve opštine imaju čime da se pohvale, kako u oblasti istorije i etnografije, tako i prirodnih i kulturnih obeležja, smatra generalni konzul Bugarske u Nišu Edvin Sugarev. Kaže da će turisti ubuduće sigurno hteti da vide Helensku baziliku, Muzej “Lukanova kuća” i selo Dušanci u Pirdopu.
Ovo je jedan od projekata o prekograničnoj saradnji IPA programa između Bugarske i Srbije. Usmeren je ka poboljšanju turističkih kapaciteta opština Pirdop i Palilula i razvoju biznis turizma. To je veoma važno zato što je sektor turizma jedan od najperspektivnijih u ekonomskim odnosima Srbije i Bugarske. Godišnje preko 300.000 Bugara poseti Srbiju, a otprilike toliko Srba poseti Bugarsku – dodaje Sugarev.
Kako bi ekonomska saradnja ove dve opštine bila intenzivnija, pojašnjava predsednik Opštine Pirdop Angel Gerov, pokazaće turistima iz Srbije svoju bogatu istoriju, bazilike iz 4. veka i jedinstvena arhitektonska rešenja u Pirdopu, kao i rimski put, ali i oblast Stara gora od koje se za jedan sat pešaka može doći do Stare planine.
Na koji način će ove dve opštine ubuduće pokazati turistima svoje „atraktivne lokacije“ nisu precizirali, ali kažu da rade na tome da novac od projekta iskoriste za promociju kulturnog nasleđa Palilule i Pirdopa.
Vrednost projekta je 300.166 evra, a nosilac je Opština Pirdop kojoj pripada 168.588 evra, dok Palilula dobija 131.577 evra.
Ovaj tekst je nastao uz podršku programa “Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj Uniji”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0