Niška Toplana dobila od USAID-a opremu koja treba da smanji gubitke vode i toplote u mreži

autor: J.S.
Toplana novo foto Vanja Keser
Grejanje poskupelo, direktor kaže da je ipak jeftino; foto: Vanja Keser

Pred početak grejne sezone, koja u Srbiji još nije zvanično počela, tri toplane završile su projekte koje finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a Gradska toplana u Nišu dobila je sistem za monitoring i detekciju curenja u sistemu daljinskog grejanja, uz pomoć koga kažu da će moći da reaguju brzo i efikasno i smanje gubitke vode i toplote u mreži.

Tri toplane završile su prve projekte namenjene energetskoj efikasnosti u okviru USAID projekta „Bolja energija“, za koji su dobile novac i tehničku podršku, a kažu da će to doprineti i efikasnosti toplana i daljinskog grejanja u Nišu, Knjaževcu i Somboru.

U okviru Gradske toplane u Nišu završen je sistem za monitoring i detekciju curenja u sistemu daljinskog grejanja, a direktor Predrag Milačić je rekao da će nova oprema svakako smanjiti gubitke vode i toplote u mreži, jer su sada u mogućnosti da reaguju brzo i efikasno.

Pomenute tri toplane su odabrane za ovogodišnju saradnju na osnovu evaluacije svih sistema daljinskog grejanja u Srbiji koju su projektni eksperti obavili u početkom godine, uzimajući u obzir čitav niz kriterijuma i pokazatelja. Identifikovani su projekti koji su od važnosti za funkcionalnost toplana, koji mogu da obezbede značajne uštede i koji se mogu realizovati do početka grejne sezone – navode u saopštenju.

Osim završenih projekata, kažu da je jedan od ciljeva „Bolje energije“ i da obezbede obuku i alate za razvijanje kapaciteta energetskih menadžera, kako bi lakše analizirali potrebe opština i toplana i identifikovali potencijalne projekte energetske efikasnosti, a šef projekta Daniel Berg navodi da je zadovoljan onim što je do sada urađeno.

Naš tim je veoma zadovoljan što je ove projekte završio u relativno kratkom vremenskom periodu. Međutim, važnije je da ćemo širom Srbije, kako na lokalnom tako i na nacionalnom nivou, pomoći energetskim menadžerima da razmotre investicione projekte koji imaju najviše smisla i sa finansijske i sa ekološke tačke gledišta. Projektom „Bolja enerija“ želimo da, kroz saradnju sa partnerima, ove strategije, alate i tehnike približimo što većem broju korisnika – ističe Berg.

Inače, reč je o petogodišnjem projektu USAID-a, kojim žele da poboljšaju energetsku efikasnost u sistemima daljinskog grejanja i stambenim zgradama, ali i da podrže upotrebu obnovljivih izvora energije, sa ciljem da se smanji potrošnja energije i emisija štetnih gasova, kao i zavisnost Srbije od fosilnih goriva.

Autor:
J.S.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

8
  1. Ako se po jutru dan poznaje,“pocetak „grejne sezone obecava dobro hladjenje…nova vlada je mogla da casti makar pustanjem grejanja,ali zaboravih da je orocena…posle zlatnog sledi ledeno doba…

  2. Džaba vam novci moji amerikanci, rusi ipak rade bolje

    • Koji je ovo lik ? Sta imas potrebe da politizujes i delis ljude.Ti izgleda mozes samo u nesigurnim vremenima da opstajes i muljas.Bilo je mnogo takvih

    • Rusija i Rusi su jedno,tvoj Putin je drugo !
      Sta je Putin i ruska vlada pomogla sisteme centralnog grejanja ? Energenti su jedno, investicije ,nesto drugo !

  3. Gradjani Nisa a posebno toplana se zahvaljuje na pomoci koja je neophodna od USAID.Takoda ce gradjani imati benefit od gubitka toplotne energije.

  4. USAID je u mnogim sverama pomagala Srpske privredna drustva.Hvala im na ovoj pomoci kako bi se zamenile dotrajale cevi ili laksem otkrivanju curenja.

    • Типичан пример неписменог СНС бота…. Туга.

  5. Od kako je zatvorena naša lokalna kotlarnice u našoj zgradi je neadekvatno grejanje baš zbog gubitka vode u sistemu na koji sam ja ukazivao i vodio mali rat sa tehničkom službom Toplane a koji ti činjenicu nisu želeli da priznaju.
    Hvala Amerima na materijalnoj pomoći pomoći a još više na tehničkoj,da dipl. ingovi Toplane reše problem na adekvatan način.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.