Niški aerodrom: Od preuzimanja države ulaganja 256 miliona dinara

autor: M. Z.
aerodrom nis zima foto fbaerodromkostantinveliki
Tvrde da država ulaže milione; foto: FB Aerodrom Konstanin Veliki

Od avgusta meseca kada je Aerodrom “Konstantin Veliki” prešao u ruke Republike, za finansiranje opreme, projekata i redovnog poslovanja država je izdvojila 256 miliona dinara, navode iz niške vazdušne luke. Vozilo za odleđivanje i oprema za zimsku zaštitu piste stižu krajem februara u Niš.

Iako u javnosti, a naročito u onoj koja se protivila predaji niškog aerodroma, postoji uverenje da država ne ulaže ništa, iz rukovodstva niške vazdušne luke iznose drugačije podatke.

Kupovina zimske opreme za pistu, kako kažu, ide preko računa Aerodroma Srbije, gde je uplaćeno 70 miliona dinara.

Sproveden je postupak javne nabavke i izabrani ponuđači, a planirana oprema će biti isporućena Aerodromu “Konstantin Veliki” i puštena u rad početkom februara 2019. – kažu iz aerodroma.

Inače, preduzeće Aerodromi Srbije osnovano je februara 2016, a u poslednjem objavljenom i javno dostupnom finansijskom izveštaju na sajtu APR, u 2017. godini prijavili su gubitak od 4.500 dinara.

Da bi se poboljšala bezbednost, prema uputstvima Direktorata civilnog vazduhoplovstva, JP Aerodrom Niš dobio je, kako navode, ukupno 110 miliona dinara.

Najveća stavka opreme je kompleksno vozilo za čišćenje snega i prvi put se kupuje za aerodrom u Nišu nova oprema za čišćenje snega (teški kamion sa raonikom i prikolicom na kojoj su četka i duvač vazduha za kvalitetno čišćenje snega u jednom prolazu – oprema koja predstavlja standard za aerodrome zbog efikasnosti i kvaliteta čišćenja poletno-sletne staze) – objašnjavaju iz ovog preduzeća.

Ipak, ako prihodi aerodroma budu zadovoljavajući, ovaj novac umesto za zimsku opremu, biće iskorišćen za nabavku i ugradnju prilaznih sredstava, kako bi se poboljšali uslovi za sletanje pri magli. Time bi se, kako objašnjavaju, smanjio broj slučajeva preusmeravanja aviona na druge aerodrome, kada je smanjena vidljivost u Nišu.

Pored pomenutog, iz ove sume će se finansirati radovi na izgradnji propisane ograde oko aerodroma sa patrolnim putem i investiciono održavanje poletno-sletne staze (zalivanje namenskom bitumenskom smesom inicijalnih oštećenja što omogućava produženje veka upotrebe). Takođe obnovićemo amortizovanu opremu i zaštitna odela za spasilačko-vatrogasnu službu – navode iz aerodroma.

Opozicioni poslanik Milan Lapčević tvrdio je u Skupštini Srbije da niškog aerodroma nema u republičkom budžetu za ovu godinu, međutim, sa Aerodroma tvrde drugačije.

Vlada Srbije treba da odobri Program poslovanja niškog aerodroma, a u njemu je predviđeno kako će niška vazdušna luka potrošiti dodatnih 76 miliona dinara, predviđenih upravo, kako kažu, iz budžeta Republike Srbije za redovno poslovanje aerodroma u 2019.

Ukupna vrednost svih pomenutih subvencija je 256 miliona dinara – napominju iz Aerodroma.

Podsetimo, niški aerodrom je juna prošle godine prešao u vlasništvo Republike i pored negodovanja jednog dela Nišlija i brojnih protesta protiv poklanjanja aerodroma. Krajem septembra Wizz air je saopštio da ukida let za Malme sa niškog aerodroma, što je dovelo do bure u javnosti, na koju su iz Ministarstva saobraćaja reagovali saopštenjem da je to odluka avio-kompanije, te da će Vlada uložiti 180 miliona dinara u „Konstanin Veliki“ do kraja 2018. godine.

Autor:
M. Z.

Slični tekstovi

Komentari

13
  1. Ovo je istina o ulaganju ko sto je istina da sam video spejs satl da slece na Niskobeogradski aerodrom Konstantin Tesla!

  2. „Opozicioni poslanik Milan Lapčević tvrdio je u Skupštini Srbije da niškog aerodroma nema u republičkom budžetu za ovu godinu, međutim, sa Aerodroma tvrde drugačije.“

    „Vlada Srbije– treba da odobri —Program poslovanja niškog aerodroma …“
    Dakle , nije slagao ništa , Vlada tek „treba da odobri “ .
    Eto toliko.

  3. Jedino je smanjen broj putnika od onog sto je planirano a bilo je reci o 400.000, broj rotacija na nedeljnom nivou, smanjen kargo saobracaj… Sve ostalo je bas kako treba… Jer aerodromi u Beogradu i Pristini imaju istog vlasnika….

  4. Trebali su da posalju vozilo za zaledjivanje piste pa da idemo da se klizamo jer od ovog aeredroma vise nema nista,vise uopste avioni ne slecu tu i tamo po neki u nedelju dana!

    • To sto nisi video, ne znaci da ne slecu. Ne pricaj nesto o cemu nemas pojma.

  5. A toalete kada ce da obnovite i napravite jos neki.Moj poljski toalet u mom selu je lepsi od njihovog na aerodromu.

  6. Izjave i podatke sa Aerodroma, otkad ga je uzela drzava, gledam kao i Vuciceve izjave – ciste lazi. A bravo za nabavku zimske opreme krajem februara

  7. Dakle, istina je da nisu nista ulozili, a ovo sto se navodi ce tek biti ako…. Takodje, nisu nista planirali za ovu godinu, ali da bi se „opravdali“ navode da tek imaju namere da planiraju sredstva ako ostane nesto u budzetu. Nigde nema najave za toranj koji je ministarka uporno najavljivala u vreme kampanje

  8. Možemo li dobiti podatke o broju letova? Jedan avion preleti iznad niša – da li je sleteo ili uzleteo, nevažno – u dva dana. Prošle god je bilo po nekoliko aviona dnevno… Toliko.

    • Neverovatna zapazanja…
      Jel pratite sajt aerodroma, jel pratite bilo sta sem tekstova o aerodromu.
      Letova ima.. 10 destinacija
      Svakog dana!

    • Trebalo bi da ima, makar kada sam leteo pre par nedelja, bilo je. Samo je ruta dolaska aviona drugačija, jer sleću direktno iz pravca Beograda a ređe kruže do Niške banje i nazad. Zašto je to tako, blage veze nemam. To izgleda zavisi od vremenskih uslova i pilota.

  9. Pricaju kao da je doslo do ulaganja, a kada spomenu detalje cujemo da ce sve to tek da se desi. Dakle, sta je istina? Da li je drzava ulozila ili je ovo samo jos jedno obecanje u formi politickog spina?

  10. Svi koristite internet i pronadjite podatke o broju letova na sajtu aerodroma ili flightradar24. To da li avion slece/polece preko grada, zavisi od pravca vetra. Ne pricajte, neinformisani i neupuceni.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.