Odbornici Skupštine Grada Niša utvrdili su nove cene kvadratnih metara nekretnina i novi porez koji će građani plaćati oko 10% više naredne godine. Dok za vlast predstavlja matematičku realnost, uz olakšice za vlasnike jedne nekretnine, za opoziciju to povećanje je dodatno siromašenje Nišlija, ali i način da isplate dugovanja radnicima propalih firmi kojima će kroz socijalnu pomoć biti isplaćeno 2,1 milijarda dinara.
Sam početak četvrte sednice Skupštine Grada Niša, koja se održava danas, obeležila je burna rasprava opozicionih odbornika sa predsednikom parlamenta Igorom Novakovićem, isključivanje mikrofona, oduzimanje reči Draganu Miliću i transparent „Korupciju seješ, zatvor žanješ“ koji su držali članovi pokreta Kreni-promeni.
Rasprava odbornika vlasti i opozicije nastavljena je i tokom prve tačke dnevnog reda na kojoj je jednoglasnom većinom odbornika okupljenih oko SNS koalicije odlučeno da će porez na imovinu biti povećan oko 10%.
Dragan Milić govorio je da su svi novi nameti građanima Niša nedopustivi i da Nišlije žive teško, da su im lični dohotci ispod proseka u Srbiji i da žive u gradu i državi gde ne postoji razvoj.
Povećanje poreza na imovinu za Milića je način da radnicima propalih firmi isplate dugovanja, koja je Grad Niš preuzeo od Republike.
Ljudima dajete 2,1 milijardu dinara za socijalnu pomoć, pri čemu ti ljudi nisu tražili socijalnu pomoć, već pravdu. Taj dug je napravila država Srbija, a ne Niš. Nesposobna gradska vlast koja predstavlja manjinu, stavlja omču građanima Niša. Isti ti dugovi se isplaćuju preko socijalne pomoći. To je krivično delo prevare, jer ste ubeđivali ljude u nešto, tražili da povuku potpise sa tužbenih zahteva, jer su rešenja sudova u korist radnika počela da pristižu – navodi Milić.
Dok gradskoj vlasti poručuje da se “otrgnu od Beograda” da saslušaju konstruktivne kritike opozicije i da uz svakodnevno “skakanje” cena svako povećanje poreza predstavlja problem građanima, šef odborničke grupe SNS-a Uroš Radulović rekao je da porez zavisi od poreske stope i osnovice koji iznose 0,35% i da je porez u Nišu manji nego u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu gde je 0,4%.
Odbornik koalicije okupljene oko SNS-a Boris Đinđić istakao je da je novi porez na imovinu matematički i zakonski precizan, a onda je rekao da su članovi opozicije „rekli da je 900 dinara po stanu ogroman namet na jadan, gladan i žedan narod“.
Sto puta izrečena laž postaje istina. Danas sam se javio kao neko ko se bavi humanitarnim radom i ko je iz oblasti medicine. Takvu istu strategiju su primenili u Nemačkoj 1937. i 1938. godine. I znate šta se desilo? Koja je bila posledica laži pretvorenih u istinu? 100.000 Srba ubijenih u Jasenovcu i razrušena Srbija. Znate zašto sam ovo rekao? Jer 100 puta ponovljena laž da možemo samostalno dovela je da nemačka privreda ima ovakve rezultate rada. Neka sednu ljudi, nisu pomenuti nijednom. Kolega Miliću, radi se o 1937. godini, vas niko ne pominje – rekao je Đinđić za govornicom.
Na ove reči i pominjanje perioda nacizma prvi je ustao Dragan Milić koji je dovikivao „stidite se“ i da ih je Đinđić uporedio sa nacistima. Milić je ovo komentarisao i na konferenciji za medije.
Nova gradska vlast je nesposobnija od prethodne i to je uspeh. Znamo kakva je bila prethodna vlast, katastrofa, debakl, “Niš na kolenima”, sada je u blatu. Izlazi odbornik i govori da se ponašamo kao Nemci 1937. godine, upoređuje nas sa nacizmom. Oni ne trpe kritiku, oni nastavljaju bez kontrole da se bahate i idemo u katastrofalnom pravcu – komentar je Milića.
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kaže da nije usvojeno povećanje poreza, već usklađivanje vrednosti nepokretnosti i da nemaju nameru da povećavaju poreze.
Niš ima manju stopu nego neki drugi gradovi i imamo dobru meru da na lokacijama gde žive duplo umanjuje iznos poreza. Za stan koji je u prvoj zoni od 50 kvadrata vrednost poraza biće nešto veći od 1.000 dinara. Za nekoga ko živi u tom stanu uvećanje će biti oko 600 dinara. Mesečno je više za 50-ak dinara. U drugoj zoni slični su iznosi, prepolovljeno to je blizu 1.000 dinara uvećanja, odnosno na mesečnom nivou iznos je uvećan za 80 dinara – navodi Pavlović.
Svestan je gradonačelnik da pojedini građani ne žive dobro i kaže da razume situaciju u kojoj se nalaze, ali isto tako tvrdi da niko ne može da ga ubedi da su povećanja značajna.
Za kategorije koje su sa kućama i stanovima koja su van gradskog jezgra, 5, 6, 7. zona biće bez oporezivanja. Niko za kuću na selu koja je stara, bilo da neko živi u njoj, neće platiti porez. Nove vrednosti su utvrđene i za poslovne prostore i garaže – rekao je Pavlović.
Da nema potrebe za povećanjem poreza, smatra i Đorđe Stanković sa liste „Biramo Niš“ koji kaže da postoje načini da ovaj grad dobije daleko više prihoda.
Grad Niš bi po BDP-u trebalo da dobije oko 5 ili 6 milijardi dinara. Vidimo da nema potrebe za povećanjem poraza. Transfere od države niko ne traži i Grad trpi represiju od strane države ili neko ne pokušava da privuče taj novac – kaže Stanković.
Prvu tačku dnevnog reda obeležio je i poziv Ane Eraković iz koalicije “Biramo Niš“ da se žrtvama u Novom Sadu oda počast, te su svi odbornici Skupštine Niša zastali 15 minuta sa radom i od 11:52 do 12:07 i time pružili podršku porodicama koje su pogođene tragedijom.
Tih 15 minuta odbornici opozicije nazvali su priznanjem krivice SNS-a i jedinim dostojanstvenim trenutkom sednice.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
„Харач,харач,рајо треба…
Хлеба,хлеба,господару
не видесмо,давно,хлеба“…
(И. Мажуранић)
veoma cenim to sto se dipl.mas.ing M.Jevtic zalaze za bolji zivot ne samo gradjana iz svoje opstine Pantelej vec i za sve ljude iz naseg grada
Treba Mića da shvati da nije za ovu rabotu.
Daleko je on od politike i to mnogo.
Tanak!!!!
Da nije bilo doktora on i ostali nikad ne bih prošli.
npr,za advokaticu Vakić samo bliža familija bi glasala kao i za producenta.
Mića da si ide u ribolov najbolje.
Najbolju matematiku imao doktor Milic kad je prodao opoziciju posle izbora
Misliš da je tako, nije ni svestan ušto se uvalio i kakve se igre igraju tu ispod žita.Njegov potez da veruje u pravdu i sud je borba sa vetrenjacama.
Svaka vlast sakuplja porez to je po definiciji ali je peoblem kako se troše i na šta sredstva iz lokalnog budžeta. U nekim državama porez na 2,3 i tako dalje nekretninu je višestruko veći ali se na taj način smanji porez na prvu nekretninu u kojoj se živi a to plaća najveći broj građana. Problem poreza u Srbiji je što najbogatiji plaćaju najmanji porez.
Dok ima curana bice i podvarka,samo cepajte sa porezima izdrzace to ovaj narod.Voli on da njegova vlast lepo zivi.
POREZ veći u 25.: U Beogradu 5%, u Nišu 10%, u Prokuplju 22% a u Vranju ne smeju ni da se izjasne. Što južnije to luđe. Pozdrav svima.
Математички прецизни а рачунали их они што увек имали кеца из матиша?!
@Banjac- Bravo za komentar, nema se sta dodati!