Najbolji rezultat obuka – zaposleni mladi ljudi
U 127 projekata kroz obuke na radnom mestu do sada je prošlo je 1.678 mladih, a više od 77 odsto mladih koji su završili obuke odmah se i zaposlilo.
Mladi u Srbiji se često žale da je teško doći do dobrog posla, a istovremeno poslodavci teško dolaze do vrednih i kompetentnih kadrova i zato sam veoma zadovoljan što je naš projekat „Znanjem do posla“ veza koja ih spaja – kaže Oliver Štrajt, direktor projekta „Znanjem do posla“ (Education to Employment – E2E).
Od 20. aprila je otvoren četvrti po redu Javni poziv za poslodavce, Platforme za obuke na radnom mestu, „Zaposleni po meri Vašeg biznisa“, koji pruža priliku kompanijama da pronađu mlade radnike i obuče ih za poslove koji su im potrebni. Ukupna vrednost projekta „Znanjem do posla“, kao partnerstva Vlada Švajcarske i Srbije koji se od 2016. godine sprovodi u Srbiji, je 28,7 miliona evra. U drugoj fazi (2020-2023) Švajcarska i Srbija nastavljaju zajednički da doprinose sprovođenju projekta, i to švajcarska Vlada sa 8,9 milion evra, a Vlada Srbije sa 4,5 miliona evra.
Kakvi su dosadašnji rezultati projekta „Znanjem do posla“?
U 127 projekata kroz obuke na radnom mestu do sada je prošlo je 1.678 mladih, a više od 77 odsto mladih koji su završili obuke, odmah se i zaposlilo. U obukama su učestvovale 132 kompanije i 30 partnera iz javnog sektora i civilnog društva. Naš najbolji rezultat su zadovoljni poslodavci i mladi ljudi. Važno je to što zajednički sa nadležnim ministarstvima i institucijama, privatnim sektorom, nevladinim organizacijama, kao lokalnim samoupravama od 2016. godine radimo na tome da se uskladi ponuda i potražnja na tržištu rada. Ključno je da utičemo na modernizaciju zapošljavanja mladih, da učenjem kroz rad steknu veštine koje se traže na tržištu i koje će im pomoći da brže i lakše dođu do zaposlenja. Ponosan sam što ovim projektom zajedno sa Vladom Srbije kreiramo sistem podrške zapošljavanju mladih napravljen samo za Srbiju i utičemo na sam način zapošljavanja.
Šta podrazumeva novi poziv za poslodavce „Zaposleni po meri vašeg biznisa“?
To je četvrti po redu poziv za kompanije koje žele da obuče mlade ljude koji nemaju posao, a omogućeno je osposobljavanje preko Platforme za obuke na radnom mestu i pomoć u izboru, obukama i zapošljavanju novih radnika. Obuke su namenjene onima koji traže posao, sa posebnim naglaskom na mlade do 30 godina, ali ne isključujući ni druge potencijalne učesnike, naročito iz teško zapošljivih grupa. Za ovaj poziv opredeljeno je 75 miliona dinara. Budžet za obuku biće rezultat zajedničkog finansiranja, gde poslodavci-preduzetnici, mikro i male kompanije učestvuju sa minimum 30 odsto ukupnog budžeta, a kompanije srednje veličine i velike sa minimum 50 odsto ukupnog budžeta za obuku. U Kruševcu, Kragujevcu, Knjaževcu, , Pirotu, Nišu, Požegi i Šapcu postoje naše partnerske organizacije koje u neposrednoj saradnji sa kompanijama prikupljaju prijave, formulišu i dostavljaju kompletan program obuke, ali i administriraju sprovođenje usvojenih programa na lokalnom nivou. Brokeri su ovlašćeni da,
zajedno sa poslodavcem-podnosiocem prijave, organizuju i sprovode pojedine faze procesa obučavanja.. Programi obuke na radnom mestu biće organizovani u Mačvanskom,
Kolubarskom, Zlatiborskom, Podunavskom, Moravičkom, Raškom, Šumadijskom, Pomoravskom, Rasinskom, Zaječarskom, Nišavskom i Pirotskom okrugu.
Kako poslodavci mogu da se prijave?
Poslodavci koji su zainteresovani za učešće u Platformi za obuke na radnom mestu mogu da popune i podnesu svoje prijave elektronskim putem, preko SmartME aplikacije, ili da se obrate lokalnom partneru projekta koristeći podatke koji su dostupni na internet stranici projekta E2E. Smernice za one koji se prijavljuju, kao i obrasci prijava, mogu se preuzeti sa internet stranici projekta „Znanjem do posla“. Prijave će se ocenjivati na mesečnom nivou.
Iz dosadašnjeg iskustva, koje struke najviše interesuju mlade?
Do sada su u našem programu učestovale kompanije koje se bave trgovinom, turizmom, prerađivačkom industrijom, građevinarstvom, IT, energetikom, saobraćajem i slično. Mladi u Srbiji žele da uče, cene praktične obuke, a kroz naš program dobijaju i obuku i mentore koji su im smernica za buduće poslove. Često se dešava da mladi odluče da promene profesiju u odnosu na onu za koju su se školovali. Obuka je tu da im podstakne interesovanja, spremni su i za dalja usavršavanja, a poslodavci dobiju pre svega adekvatnog, motivisanog i vrednog radnika.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0