Naslednici onih koji su imali poreske olakšice, a preminuli su, dobili su poreska rešenja na duplo veće iznose. Iz lokalne poreske administracije kažu da su uporedili podatke sa matičnom službom, i da su rešenja bez olakšica stigla na skoro 14.000 adresa u Nišu.
To je uvećalo porez na imovinu duplo, onim građanima čije se nekretnine vode na preminule pretke.
Iznenadili smo se kada smo dobili poresko rešenje na 8.000 dinara, a dosada smo plaćali oko 3.500 dinara – govori jedan Nišlija.
Zbog toga su mnogi tek po dobijanju rešenja ušli u proceduru promene vlasništva i dokazivanja da žive na adresama gde su dobili rešenja bez olakšica, jer samo pod tim uslovom mogu da dobiju 50 % umanjenja. To je, prema rečima Nišlija koji su se našli u ovoj situaciji, stvorilo gužve u Poreskoj kancelariji u “Kalči”, pa pojedini čekaju u redu i satima, kako bi reklamirali rešenje.
Oni su na osnovu starih poreskih prijava svih ovih godina imali umanjenje za poreski kredit od 50 %. Sada je za sva preminula lica poreski kredit ukinut jer je Zakon o porezima na imovinu propisano da se poreski kredit odobrava obveznicima koji stanuju na adresi tako da su svi dobili pun iznos poreza bez umanjenja – objašnjava Nina Ilić iz Poreske.
Ona dodaje da naslednici koji žive na adresama svojih preminulih, treba da prevedu vlasništvo na svoje ime, te da će dobiti nova rešenja.
Tu je rešenje da naslednici sa naslednim rešenjem izvrše promenu što su bili obavezni da urade i u roku koji je bio zakonski nakon dobijanja pravosnanog naslednog rešenja a oni nisu do sada uradili – objašnjava Ilićeva.
Ilićeva kaže da je oko polovine obveznika čiji su preci na koje se vode nekretnine preminuli, do sada redovno plaćali porez.
Veća muka oko poreza na imovinu od ove godine zadesila je vlasnike parcela većih od 10 ari, na kojima nema objekata i na kojima niko ne živi.
Kako objašnjavaju u Poreskoj, te parcele se sada vode kao građevinsko zemljište i zbog toga je porez na njih višestruko uvećan.
Ilićeva kaže da se kvadrat građevinskog zemljišta vrednuje 1.554 dinara. Obveznika koji sada plaćaju porez na ovu vrstu zemlje u okolini Niša ima više od 6.000. Poljoprivredno zemljište, poređenja radi, vrednuje se 100 dinara po kvadratu, na šta se dodaju koeficijenti za obračun poreza.
To su teritorije sela Kamenica, Donje i Gornje Međurovo, Donja i Gornja Vrežina, Popovac, Vlase itd. To su zone u kojima je po planskom dokumentu predviđena gradnja. U ovom trenutku se određen broj parcela ne koristi kao građevinsko zemljište, nije izgrađen objekat ali je u Katastru tako upisano i mi na osnovu toga donosimo rešenja – navodi Ilićeva.
Ona objašnjava da su ove obveznike sukcesivno uvodili u evidenciju, i da takvih ima najviše u 7. zoni.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bas me zanima kakvu bi procenu o vrednosti istog tog zemljista dala Poreska uprava kada bi doslo do eksproprijacije? Naravno da bi se u tom slucaju zemljiste cenilo kao poljoprivredno, drzavni budzet mora da se napuni i ne sme mnogo da se prazni, ovakav obracun poreza je tipican primer toga, a sve preko nasih ledja!
Беее, беее, беее… Ошишаше ме и још ме шишају, тј. сад ме деру!
Ovo je živa sramota šta nam radi ovaj grad. Da bi zapušili svoje bušne rupe deru ovaj narod za sve i svašta. Sada njivu treba da plaćam kao građevinsko zemljište, iako je jasno kao dan da to NIKADA neće biti građevinsko zemljište jer nema ni vodu ni stuju, niti bilo kakvu infrastrukturu. Možda je moja njiva građevinsko zemljište za bube i slepe kučiće, za ljude to još nije, to je samo NJIVA!
Ja već tri godine vodim spor sa Gradom za 350 kv. metara preko kojih je prošao asfaltirani put još pre više od pedeset godina a nikad nije ništa isplaćeno. Da ima pravde Grad bi morao da plati štetu koju trpim već pola veka a on nas sad tovari i za kamate. Hajde da napravimo kompenzaciju pa da vidimo ko bi kome doplatio. Ova nova rešenja su sramota i nepotreban namet zarad partijske administracije
Ma nek je zdravlje,vazno je da pozdravite Predsednika koji boravi u Nisu i da SNS-u i na narednim izborima date jos vecu podrsku!
Brze,jace,bolje!
Porez na imovinu se konstantno povecava. Od 2007 do sada meni je povecan 400 procenata.
Prvo su vec jednom duplirali porez od 2012. godine a sada izmisljaju svakakve gluposti samo da bi oteli novac, stvarno neznam doklece da nislije vise trpe ove razbojnike?
Ispada dase porez ne placa po vrednost odredjene nekretnine, nego na osnovu toga da li se zoves Pera, Mika ili Laza…Haos u drzavi nepismenih i nesposobnih uvlakaca velikog vodje…
Imam parcelu površine 8 ari, koja se vodi u listu nepokretnosti kao „šuma klasa 5“ površine manje od 800 m2. /lopovi seku i koriste drvo za ogrev/. Nema kuće, vode, struje. Sada je Katastar preveo u 7.zonu i tretira je kao građevinsko zemljište !? Komentar je da se POREZA PLAĆA na parcele preko 10 ari. a po rešenju, obveznik sam u iznosu od cca. 3.000 din. Zašto? Molim za tumačenje.
Cim dodje av, av i „otvori“ firmu za 50000 radnika … stignu i „adekvatna resenja“ za gradjane Nisa !
„Bog vam pomog’o , junaci“ !
Sta se cudite, je li ovaj, da ga ne imenujem obecao da ce nesto da uradi za ovaj nas Nis!
Da li to znaci da ako presadim dedu s groblja u dvoriste, on i dalje prebiva u svom objektu pa moze da ostvari popust