Ove godine 3 miliona više za niške poljoprivrednike, najviše para za ruralni razvoj

autor: J.A.
poljoprivreda D M Car
Prolećni radovi tek slede; foto: D. M. Car

Iz gradske kase će ove godine 65 miliona dinara biti dodeljeno poljoprivrednicima u Nišu, najavljuje sekretar za poljoprivredu Saša Stoiljković, a moći će da dobiju novac za veštačko osemenjavanje i sisteme za navodnjavanje, kao i subvencije za kredite. Najviše para i povlastica namenjeno je za ruralni razvoj.

Prošle godine 450 poljoprivrednika podelilo je 62 miliona dinara. Ove godine je 3 miliona više u budžetu za razvoj poljoprivrede u Nišu – sekretar kaže rekordna suma u poslednjih 7 godina.

Jedno gazdinstvo može da konkuriše za do 500.000 dinara, priča Stoiljković, a udruženja mogu da dobiju više para, jer je u njima veći broj gazdinstava. Detalji će biti poznati za oko mesec dana, dodaje, kada bi trebalo da bude raspisan konkurs.

Sasa Stojiljkovic foto JV
Stojiljković kaže da ove godine daju najviše para poljoprivrednicima; foto: JV

Konkurs je sagledan kroz 4 planirane mere. Prva je mera direktnih plaćanja – nju primenjujemo za veštačko osemenjavanje, gde dajemo 2.000 dinara po grlu. Druga je mera kreditne podrške, ona je vrlo interesantna za naše proizvođače u smislu da se kod poslovnih banaka uzima kredit, a Grad plaća celokupnu kamatu, sve troškove i 40 % glavnice. Tako recimo za 20.000 evra kredita na 5 godina, vraćaće se po 200 evra mesečno. Taj kredit je veoma povoljan i uglavnom se koristi za kupovinu ozbiljnijih stvari, poput traktora koji nije sagledan programom – pojašnjava Stoiljković.

Najviše para, 53,3 miliona dinara, dobiće oni koji konkurišu za ruralni razvoj, a Stoiljković kaže da je to i najinteresantnija mera poljoprivrednicima.

U sklopu tog programa su i investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, ističe sekretar, a tim novcem mogu da nabave mehanizaciju, grla stoke, plastenike. Posebne pogodnosti imaće mlađi od 40 godina i žene.

Predviđeni procenat davanja je 50 % osnovni i plus 10 % za mlađe od 40 godina i za domaćinstva gde su nosioci žene i postoji mogućnost još 10 % za gazdinstva koja su sertifikovana, jer su dostigli ozbiljniji način proizvodnje, tako da se sagledavaju sa 70 % – kaže sekretar.

5 miliona dinara namenjeno je za osiguranje poljoprivredne proizvodnje – Stoiljković kaže da će ove godine refundirati 80 % vrednosti polise, za razliku od prošle, kada su plaćali 70 %.

Poseban je program za mlade, koji će unapred moći da dobiju 80 % para, a ukupno je za njih 5 miliona dinara.

Poseban aspekt predstavljaju sistemi za navodnjavanje. Vreme je takvo da bez navodnjavanja teško koji usev može da uspe i ove godine je za te potrebe izdvojeno 12 miliona dinara. Uglavnom je namenjen udruženjima vodokorisnika koji obuhvataju veći broj individualnih poljoprivrednih gazdinstava. Tu meru mogu da koriste i fizička lica koja imaju adekvatan izvor vode – dodaje Stoiljković.

Ostatak para za niške poljoprivrednike, 13 miliona dinara, moći će da dobiju za preradu, a takođe će refundirati 80 % ukupne vrednosti prerade i deo će platiti unapred.

Zainteresovani da konkurišu na neki od programa mogu da očekuju konkurs u narednih mesec dana, a trebalo bi da on bude objavljen na gradskom sajtu.

Autor:
J.A.

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. Pa normalno na ovoliku sušu im trebaju pare pa će oni posle sve kroz prodaju da nadoknade .Teško nama

  2. Конкретне мере и конкретни потези.
    Поздрављам сваку активност која иде у правцу подршке развоју пољопривреде Србије!

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.