Podignut kredit za izgradnju tornja na niškom aerodromu

autor: J. Adamović
Aerodrom D P
Državna imovina iako je uvek u javnoj svojini, ovog puta napravljen je presedan; Foto: D. P.

Iako su i predsednik Aleksandar Vučić i ministarka Zorana Mihajlović pri stavu da Aerodrom “Konstantin Veliki” mora da bude državni da bi se u njega ulagao novac svih građana, Kontrola letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA), koja je u većinskom vlasništvu Republike, podigla je kredit koji će vraćati i Nišlije, a plan je da se tim parama izgradi kontrolni toranj.

Direktor Kontrole letenja Srbije i Crne Gore Predrag Jovanović potpisao je ugovor sa Evropskom investicionom bankom o kreditu vrednom 45 miliona evra. Kako su saopštili iz Ministarstva saobraćaja, najznačajnije ulaganje od 5,5 miliona evra biće u Nišu i to za izgradnju tornja na aerodromu koji je još gradski.

To je važno kako bi niški aerodrom mogao da se koristi kao alternativni aerodrom beogradskom – piše u saopštenju.

ministarstvo saobraćaja

Osim gradnje tornja u Nišu, koji bi prema ranijim najavama ministarke trebalo da bude izgrađen do 2020. godine, pare od kredita iskoristiće da se u naredne 4 godine ulaže u aerodrom u Kraljevu, „Ponikve“ će dobiti bolju infrastrukturu, a ulagaće se i u beogradsku vazdušnu luku.

Ugovor o kreditu koji je juče potpisan deo je Programa modernizacije Kontrole letenja Srbije i Crne Gore – SUSAN, za period 2017-2021, vrednog ukupno 118 miliona evra, koji se finansira iz sopstvenih sredstava SMATSA, kredita EIB i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Inače SMATSA je 92 % u vlasništvu države Srbije.

Zahvaljujući odličnom rejtingu Republike Srbije i Crne Gore, kredit je dobijen pod izuzetno povoljnim uslovima – navodi se u saopštenju SMATSA.

Podsetimo, iako je postojeći toranj obnovljen posle bombardovanja 1999. godine, iz Kontrole letenja su najavili izgradnju modernijeg još početkom 2016. godine. Da će on biti rezerva beogradskom najavljeno je 6 meseci kasnije i tada je obećano da će on „biti izgrađen i operativan“ za manje od 2 godine. Ministarka saobraćaja i potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović najavila da će ove godine on početi da se gradi.

Toranj je potom postao jedan od „alata vlasti“, jer su ga pominjali u gotovo svakom obraćanju nakon „afere aerodrom“, objašnjavajući Nišlijama da Grad Niš nema para da investira u njegovu izgradnju i da zato mora da ga pokloni.

Potpisivanje ugovora o kreditu sa Evropskom investicionom bankom

Slični tekstovi

Komentari

20
  1. Торањ, да нас боље ОСМАТРАЈУ!

    • Ovca za sisanje promasio si temu!

      • НЕсам промашИо, постоји нешто што се зове став са пренесеним значењем, метафора и сл…

  2. Ništa novo, jedno rade drugo pričaju treće misle.
    10 x iš iz Niš

  3. Postoje međunarodni ugovori koje je ova zemlja potpisala po kojima je oba ezna da ima odgovarajuću opremu za osmatranje i zaštitu vazdušnog prostora,u suprotnom morali bi drugome plaćati da to čini što je daleko skuplje od nekoliko migova i par radara.Jedino je pitanje što je to kontrola leta SCG ,a ne samo Srbije.Ovako zapoljavamo i CG kadar umesto da im naplaćujemo usluge kontrole leta.

  4. Lepa vest za niški aerodrom.
    Hvala Vladi Srbije što je u ime građana Niša kao vlasnika aerodroma potpisala ovako važan ugovor koji omogućava dalji razvoj i jača kapacitete aerodroma.
    #nedamoaerodrom

  5. Zashto ulazhu u „beogradski aerodrum“ , kada su ga kupili Francuzi. Valjda je obaveza „vlasnika“ da ulazhe !

  6. Grad nema pare za toranj, država kao ima.. Tako što podiže kredit! Pa tako može i grad da ima pare za šta god zamisli.

  7. Sad, par pitanja za redakciju Juznih vesti, mozda Vam bude interesantno da to istrazite.
    Kako se finansira SMATS-a?
    Kako sam ja razumeo, nju finansiraju sami avio prevoznici, placajuci takse za prelet, tu nema drzavnih para. Ako je to tako, onda i drzava nema mnogo veze sa ovim kreditom, pretpostavljam da ce ga vracati sama SMATSA od svojih prihoda koje ostvaruje naplacivanjem taksi za prelet.

    • Tako je.

    • Da. Nema veze sa drzavnim parama. Nece da vraca drzava pare nego SMATSA. NE ULAZE DRZAVA NEGO SMATSA. AV AV je doso tu samo da se slika i to je to. I da eventualno ubedi nekog neukog i neobavestenog gradjana da to on daje pare.

  8. Nastavak

    Pitanje za Juzne vesti:
    Ako je tacno ono sta sam napisao u prethodnom kometnaru, kako onda kredit vracaju svi gradjani Srbije?
    Molim Vas za odgovor, ako nisam u pravu, dajte mi tacne informacije

  9. Ja mislim da je av,av donirao tu lovu aerodromu ! Iz dzepa… naseg !

  10. Dinkić u ženskom obliku još nije dala jednu izjavu da je istinita i da je sledećom ne demantuje.Setite se roka završetka koridora ka Makedoniji,roka početka ka Kosovu ….
    Neznam kako je u Bosni ali ja bih se stidei da sam takav.

  11. Srbija i Crna Gora??? Ta drzava ODAVNO vec ne postoji! Znaci, Nislije ce SILOM otplacivati milionske kredite (nametnute prevarom)- za beogradski aerodrom! Ako ista i dobijemo od toga, bice mrvice.

  12. Mediji su propustili da se deo kredita SMATS-e odlazi za modernizaciju beogradskog aerodroma. Znaci da bi mi u Nisu dobili toranj moramo pokloniti aerodrom drzavi a BG aerodrom kojim svejedno ne upravljamo dobija novac…

  13. Moze da se ulaze u francuski aeodrom Nikola Tesla, a ne moze da se ulaze u niski Konstantin. AV nije trazio od Vincia da predje u vlasnistvo Rep Srbije za kredit, a to trazi od niskog Konnstantina. Uz to , svi ce mo vracati kredit za Vincijev aerodrom N. Tesla. Zar to nije kriminal

  14. Bruka

  15. Gasovizija je dobila zadatak da objasnjava problem „Aerodrom“.Neartikulisani voditelji izigravaju analiticare i svrstavaju se na stranu vlasti.

  16. Kako god..I da je država („sama“) podigla kredit, Nišlije bi, opet, na neki način otplaćivale… Ovim se Vlada i ministri samo „zapetljavaju“ u svojim „igricama“.. Zašto ljudima (Nišlijama) lepo ne kažu, u čemu je stvar? Pa i Nišlije su građani Srbije, doduše, po „Beogradu“, malo „tupavi“, pa im treba malo više objašnjavanja i pritisaka, da shvate koliko je Beograd dobrodušan prema Nišu…

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.