Komplet udžbenika za prvake u niškim školama ove godine kreće se od 8.000 do 10.000 dinara. Ako se tome doda i sav neophodan pribor, ne računajući odeću i obuću, roditelji dece koja polaze u prvi razred osnovne škole moraju da izdvoje najmanje 200 evra. Žale se da je to još jedan udarac na već narušeni životni standard u gradu.
Za razliku od ranijih godina, sada deca ne mogu da koriste knjige prethodnih generacija jer su promenjeni izdavači ili sadržina. Tek neki polovni udžbenik ove godine je “upotrebljiv”.
Mi smo 5.000 dinara platili polovinu knjiga, jer smo ostatak odlučili da uzmemo od starijeg deteta pošto se poklapaju. Ove se ne poklapaju, pa moramo nove. Ukupno, ko kupuje sve novo, ispada oko 10.000 dinara – navodi jedna majka.
Roditelji kažu da im je dat spisak potrebnih knjiga i da je samo trebalo da zaokruže koje žele da kupe. Oni koji nisu nabavili neki od “važećih” polovnih udžbenika uglavnom kupuju sve jer, kako navode, znaju da će svakako morati da se snađu i obezbede to detetu.
Knjige za prvi razred smo platili 8.000 dinara. Učiteljica je rekla da ne moramo da kupujemo knjigu iz muzičkog, sa njom bi bilo preko 9.000 – priča Nišlijka.
Iako kompleti knjiga uglavnom mogu da se plaćaju na rate, uz sve ostale troškove, to je još jedan udarac na kućne budžete Nišlija, čije su plate među najnižim u zemlji. Procenjuju da će ih, kada dobiju raspored časova i spisak svega što je deci potrebno, polazak u prvi razred koštati najmanje 200 evra.
Čekamo upoznavanje sa učiteljicom kako bismo saznali šta još treba da se kupi od radnih listova, svezaka i drugog školskog pribora. Naša procena je da će nam trebati bar 200 evra za kompletno opremanje – priča jedan otac.
Prosečna cena rančeva je između 2.000 i 3.000 dinara, a oni koji žele da kupe nešto kvalitetniju školsku torbu moraju da izdvoje između 4.000 i 5.000 dinara.
Jedna manja ukoričena sveska je 170 dinara. Ranac smo platili 3.500, futrole su oko 1.000 dinara, zavisi da li su pune ili prazne. Pribor ne košta manje od 8.000 ukupno sigurno – kaže čitateljka.
Tu su i blokovi, vežbanke, bojice, gumice za brisanje i, kako kažu roditelji, “ko zna šta još od pribora”, ali i odeća i obuća.
Podsetimo, osnivač Fondacije “Alek Kavčić”, koja nudi besplatne i znatno povoljnije udžbenike, u martu je za Južne vesti rekao da su ti udžbenici stigli tek do 25 odsto škola u Srbiji, a da se najmanje koriste u većim gradovima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ne razumem jednu stvar, ako je osnovna skola obavezna po zakonu Republike Srbije, zasto onda roditelji moraju da kupuju udzbenike??? Obavezno skolovanje znaci da drzava Srbija treba deci u osnovnoj skoli da obezbedi udzbenike… Ne kapiram stvarno, evo u Austriji deci drzava obezbedjuje kompletno sve osim (sveska, olovka, blok…)
Pa samo naj obicniji radni sto i stolica 260 eu.Zar treba na pod da pise ili uz sudoperu.Roditelji negoduju vezano za knjige.
Bitno da deca u BG dobijaju knjige besplatno – doduse samo 1 i 2 razred ali ipak, sto su pa oni bolji od ostalih.
A svi znamo gde su najveca primanja.
PS. da se samo razumemo – ja sam iz BG ali ipak nije fer prema ostatku Srbije.
Pa Tzoa Bg je ekonomski zaostao, nemaju oni Šinvon, Imi, Dođi mi i ostale svetske kompanije kao Niš. Ovde je standard
Koje jos portale da juga Srbije posecujete vi iz Beograda?
Годинама се непотребно мењају уџбеници и већина уџбеника се попуњава, па и ако није мењана књига се тешко користи. Велики део градива из књига се не прелази. Радне свеске остану полупопуњене, и осим бацања новца деца носе претешке ранце. Нема ормарића за остављање ствари у школи. Бесплатно школовање је све скупље. Деца треба да пишу по свескама, не по књигама. И да користе свеске од прошле године
Zasto sada ne daju pomoc od 10 000 za decu za skolu, kad moze za mlade za kafice moze i za knjige
За један предмет држава треба да определи само један уџбеник, који Министарство просвете одреди, као некада. Ово је сада прави јавашлук других приватних издавача. Мораш да купиш баш тај и тај уџбеник !??? Књиге се мењају сваке године, страшно !!!!!
To su isti oni prosvetari koji ce sad opet u neki strajk jer su im male plate. Kako se nikad za sve ove godine nisu pobunili zbog udzbenika? Al zato cim su se pojavili besplatni udzbenici, odma prosvetari drvlje i kamenje na njih kako to nista ne valja
Ja sam dobio pdpuno besplatne udzbenike iz Fonacije Alek.
Knjige su odlicne,cak po meni bolje od vecine koje se placaju.Sve su odobrene od ministarstva.Uciteljica i direktor mi ne preporucuju te knjige jer su oni odabrali druge koje se placaju.Verovatno su u nekim dilovima sa izdavacima,uciteljica sa direktorom i td.I sad po zakonu oni nemaju prava da nas nateraju da kupimo te njihove knjige…
Ma,uopste nisu u dilu sa izdavackim kucama ! “ Verovatno“ ti je nepotrebno u komentaru !
Ma sta ce vam knjige, a i skola, samo se uclanite u SNS i preko noci postajete doktor nauka, time ste obezbedili i vasa pokoljenja
Nemaju pravo da vas teraju na obavezne udzbenike neko njima pogodog izdavaca.
Udzbenik je pomocno sredstvo,a ne osnovno.
Udruzite se i uzmite knjige besplatno iz fondacije „Alek Kavčic“
Nemaju pravo to da vam uskrate
Srpkije rađajte!
Pa šaljite decu u skolu.
Tako vam savetuje trajni Predsednik.
Jer, sve, za NAŠU DECU.
U Savet škole se biraju podobni predstavnici iz svakog odeljenja. I šta mislite kako izgleda rasprava na temu izbora udžbenika? Kao i sve ostalo u ovoj zemlji i školstvo je veoma ispolitizovano!
….Drugim recima, plate niske a cene kao u Luksemburgu !