Poreska uprava počela je da frilenserima šalje rešenja o plaćanju poreza za prihode iz 2018. godine, a prema najnovijim merenjima Gigmetra, digitalni radnici u Nišu čine 8,3 % ukupne populacije u Srbiji.
Kako je za N1 izjavila Suzana Hrabrić iz Udruženja radnika na internetu, rešenja za plaćanje zaostalih poreza uvek stižu kao čestitka pred Novu godinu, navodeći da su ove godine počela da im stižu dan posle izbora.
Poreska uprava Republike Srbije utvrdila je obavezu za poreske obveznike tzv. „frilensere“ koji su u periodu 01.01-31.12.2018. godine ostvarili prihode po osnovu ugovorene naknade od autorskih i srodnih prava i ugovorene naknade za izvršeni rad, na koje se porez plaća samooporezivanjem. Poreske obaveze utvrđene su na osnovu podataka poslovnih banaka o ostvarenim prihodima fizičkih lica – saopštili su iz Poreske uprave.
Navode da frilenseri mogu to da plate u 120 mesečnih rata, a da prvu moraju uplatiti najkasnije 19. februara 2024.
Hrabrić iz Udruženja radnika na internetu nije mogla da kaže da li će se frilenseri ponovo odlučiti na proteste, kao pre godinu dana.
Podsetila je i da je danas na portalu frilensera prijavljeno tek oko 4.000 ljudi, za razliku od ranijeg perioda kad ih je bilo više od 40.000.
Da postoji pad radnika, pokazalo je i najnovije merenje Gigmetra, instrumenta koji opisuje digitalnu geografiju Srbije i zemalja u regionu u odnosu na rod, zarade i profesije kojima se najčešće bave digitalni radnici.
Nakon značajnog dvocifrenog rasta u postpandemijskom periodu, najnovija merenja otkrivaju značajan pad broja gig radnika u Srbiji na vodećoj platformi, od čak 17,8%. Ovaj trend označava preokret u odnosu na prethodna merenja, koja su pokazivala konstantan porast novih radnika – stoji u istraživanju Gigmetra.
U najnovijem merenju u 10 gradova je populacija digitalnih radnika prevazilazila udeo od 1%. To su Subotica, Pančevo, Kraljevo, Zrenjanin, Čačak i Kruševac.
Leskovac je ispao sa liste i time je Niš ostao jedini grad sa značajnijom populacijom frilensera u regionu Južne i Istočne Srbije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
ja 28 god, od prvog dana plaćam porez i nema buke. po čemu su oni posebni?
Sa 40.000 na 4.000 freelancera, nije to pad vec smo se samo snasli kako da nas drzava ne pljacka, a opet sve legalno
Da li je Poreska uprava poslala resenja i botovima kao i drugim radnicima na internetu?
Posebni su po tome sto : 1) posao im nije nasao biro za zaposljavanje niti drzava a svi su visoko skolovani
2) niko im nije obezbedio alate za posao sami su se finansirali da kupe sve 3) generisu i upumpavaju STRANI novac u DOMACU ekonomiju za razliku od ostalih koji ga ispumpavaju. Dovoljno ?
Ne razumeš se dovoljno u problematiku, a mene mrzi da ti objašnjavam…