Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje je trenutno 27.900 ljudi, dok se, ukoliko se u ovu statistiku uključe i okolne opštine – Ražanj, Aleksinac, Doljevac, Svrljig i Merošina, brojka diže na čak 42.000. Ljudi koji čekaju ili traže posao, a nisu završili fakultet, kako kažu Nacionalnoj službi za zapošljavanje, mogu da se nadaju poslu u nekoj od tekstilnih fabrika koje rade u Nišu.
Kroz program “Obuka za poznatog poslodavca” koji sprovodi Opština Pantelej, u fabrici Olimpias, koji je deo italijanskog Benetona, uskoro bi mogla da počne da radi neka od 11 žena sa teritorije te opštine.
Program podrazumeva da Opština plati radnika 10.000 dinara za mesec dana obuke u fabrici, objašnjavaju, a da poslodavac kasnije ima obavezu da one koji se dobro pokažu zaposli na minimum 6 meseci. Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Boban Matić kaže da je praksa pokazala da radnici koji prođu obuku obično ostanu da rade i duže.
Praksa je pokazala da posle 7 meseci ako je radnik dobar, niko ga se ne odriče. Zahtevi tekstilne industrije u Nišu su veliki – tu su Beneton, Aster i niške firme i niko neće da se odrekne obučenog radnika – objašnjava Matić.
U Olimpiasu će se Nišlijke obučavati za šivenje, a kako kažu, posle obuke očekuju da će raditi za minimalac, uz plaćenu mesečnu karticu i rad subotom. Žene koje prolaze obuku kažu da im odgovara i to što će raditi samo prvu smenu u fabrici, te poslepodne mogu da se posvete deci.
Lidija Stevanić i Ana Spasenovski, koje su među budućim radnicama Olimpiasa, kažu da su zadovoljne time što više neće biti na Birou.
Za 18-godišnju Milenu Milenković ovo je prvi posao, a kako kaže, bila je spremna da radi bilo gde, jer joj je važno da se što pre zaposli.
Svaka druga ili treća subota se radi i to se dodatno plaća, kao i kartica za prevoz. Nije loše, do sada nismo imale bolju platu, a i radi se samo prva smena što je dobro i zbog dece i popodne možemo da se sankamo – kažu ove Nišlijke.
Iz Opštine Pantelej koja plaća zaposlenima kažu da se nadaju da će na ovaj način do kraja godine da uposle stotinak ljudi.
Inače, Olimpias, ali i turski Aster, kao i fabrike auto-industrije Jura, Džonsons elektrik, Leoni, investitori u koje je država uložila kako bi otvorili pogone i zaposlili ljude, „uhlebili“ su nekoliko hiljada ljudi. Iako je kod mnogih plata koju zaposleni u pogonu primaju poslovna tajna, prema svedočenjima radnika ona se kreće oko minimalca ili je nešto veća.
Podsetimo, ove godine bi trebalo da počne da radi i autrijska kompanija za proizvodnju led rasvete Cumtobel, koji bi, kako je najavljeno, za razliku od ostalih fabrika u Nišu i okolini, trebalo da zaposli mnogo više inženjera, a kako je najavio predsednik Srbije, trebalo bi da budu plaćeni oko 1.000 evra.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A, sto samo za Nislijke?? Zar muskarci ne mogu da kroje i siju?!? Ovo je otvorena diskriminacija i to, ocigledno, sa podrskom i grada i drzave! Svi muski koji su kvalifikovani za ovaj posao i koji traze posao, trebalo bi da prijave ovu glupost nadleznim organizacijama za zastitu ljudskih prava i obaveste i Strazbur/EU o tome. Kada bi Beneton to uradio u Italiji, placali bi DEBELE kazne!
Zavrsio sam fakultet Univerziteta u Nisu. Prosle godine su me sa Biroa zvali da se javim u Olimpias. Ponudili su mi platu od oko 24.000 dinara. Nasmejao sam se i zahvalio im. I danas se osecam ponizeno i uvredjeno zbog njih i njima i slicnih.
Konkurs za Olimpus (Beneton) je već više meseci trajno otvoren.
Moja ćerka, sa višom školskom spremom, je pre pre Nove godine bila tamo na „probnom“ radu i upoznavanju posla dva radna dana po dva sata. Traženi su šivači, NKV radnici sa osnovnom školom bez radnog iskustva i minimalnim primanjima. Uslovi rada robovlasnički, zaključani WC i lične stvari, dve pauze po 15 minuta, neplaćeni prekovrem
Gde nestade onoliki Beneton? Olimpias?
Auuu, ladno ali standard rodjaci,
radimo i subotom za minimalac i karticu i na konju smo.
A popodne (nedeljom) ćemo se posvetiti svojoj deci.
A tek penzija što će nam biti visokaaa!
A, tek Budžet. Al’ će da se puni/sa minimalcem!?/. I još nešto. Ne znam, da li finansijska može/sme/ da „uđe“ u takve kompanije. Ima indicija, da se završni štima-beleže gubitci i time izbegava poreza na dobit.
Da, razgovarao sam sa majkom jedne mlade žene, koja je imala dilemu, da li da prihvati posao „nadzora“ – da štopericim prati rad radnika i tako „eliminiše sporaće“.. I da nisam verovao, ali pre neki dan beše na televiziji,,, I, nije u pitanju puka efikasnost, nego robovlasnički i neljudski odnos.. Baš „ove naše“ briga ko im „zapošljava“ građane.. Želim im, da „njihovi“ dobiju takav posao..
ovo su takve prevarnatske firme iza kojih stoji drzava da je to neverovatno znam njih najmanje 10 tak koje su radile po dva tri meseca nisu dobile ni dinara i dobile otkaze !!!
oni dovode ljude na neki probni rad i posle ih otpustaju i dovode druge !!!
П-О-С-А-О?! Мало чудно написасте РОБОВАЊЕ!
Ko je tamo radio ni pakao mu nece tesko pasti! Osetila na svojoj kozi!
A što ovi “ funkcioneri“ ne zaposle svoju decu tamo u tim logorima? Dokle će više da ponizavaju ovaj sirot narod?