Poskupela putarina, Srbija među skupljima u regionu

autor: A. Stankov
nalatna rampa foto milan zirojevic
Uklanja se naplatna rampa Doljevac; foto: M. Z.

Dok za 3 evra, koliko košta vinjeta koja važi 7 dana, možete da prođete celu Rumuniju uzduž i popreko, da biste putničkim autom stigli od Subotice do Preševa morate da izdvojite 15 evra. Najskuplja relacija između dve naplatne rampe je Beograd-Niš i za taj put treba izdvojiti 900 dinara ili 7,62 evra. Putarina jeftinija u BiH, Severnoj Makedoniji, ali i Mađarskoj.

Nikola Lazić, novinar iz Bujanovca, kaže da često ide do Niša i Beograda zbog posla i da je novo poskupljenje putarina primetan “udarac po džepu” vozača.

Mnogo je. U Niš idem često i sad mi treba skoro 1.000 dinara da odem i da se vratim. Ako idem do Beograda to je još 900 dinara samo u jednom pravcu. Ozbiljne cifre. Kod nekih prevoznika je 1.400 dinara povratna karta do Beograda – priča Lazić.

Kaže da sa krajnjeg juga Pčinjskog okruga ima ljudi koji putuju svakodnevno u Niš i njih taj put svakodnevno košta desetak evra, što nije mali izdatak.

Anketa

Da li je putarina u Srbiji skupa?

  • Da
    531 / 95%
  • Ne
    22 / 4%
  • Nije mi bitno
    5 / 1%

Ukupan broj glasova: 558

Loading ... Loading ...

Za tačno 10 evra, prema podacima sa zvaničnih putarskih sajtova, može da se kupi vinjeta u Mađarskoj, za sva vozila lakša od 3,5 tona, kojom je dozvoljeno kretanje svim putevima u ovoj državi i to celih 10 dana.

Rumuni su još jeftiniji, pa je ova mogućnost vlasnicima putničkih automobila omogućena za svega 3 evra, za 7 dana.

Najskuplje vinjete u regionu ima Slovenija – 15 evra, dok je najskuplja relacija na auto-putevima sa naplatnim rampama u Hrvatskoj i to na relaiciji Split – Zagreb za šta treba izdvojiti 24 evra van sezone, dok je u sezoni još skuplje.

Putarina koja se plaća na naplatnim rampama je najjeftinija u Severnoj Makedoniji, gde najviše novca treba izdvojiti na relaciji Petrovec – Veles, 80 denara ili 1,32 evra. Sve ostale relacije su jeftinije.

putarine infografik


Poskupljenja i za celih 100 dinara

U cenovniku koji je, kako piše na sajtu “Puteva Srbije”, stupio na snagu 15. juna bile su predviđene niže cene putarina. Međutim, nakon mesec i po dana, cenovnik je izmenjen.

Tako je relacija Beograd – Niš, skočila sa 800 na 900 dinara u jednom pravcu, a Doljevac – Preševo sa 540 na 600 dinara.

Cenovnik BG
Nove i stare cene; Izvor: Putevi Srbije

Kompletan cenovnik možete pogledati – ovde.

Autor:
A. Stankov
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

9
  1. Kako brzo napredujemo i otplacujemo sve te kamione , avione, helikoptere, koridore i fabrike.

  2. Nikada u istoriji Srbije putarine nisu bile vece .Bravo za triangl VUCIC-mali-Zoka.

  3. Ni to nebi bio problem da putevima moze da se vozi normalno. Madjarska granica Backa Topola ogranicenje 130 ko vozi brze od 60 ostavlja delove po putu. Inace putarina u Austriju 9.5e 7 dana a u Slovacku 50e za godinu dana

  4. Niska je ovo putarina,za kvalitet koji se dobija!
    A put Merošina- Prokuplje?
    Hoće li neko da sredi lokalne i magistralne puteve?
    I na njima bi mogli da naplaćuju putarinu,što lošiji put,skuplja putarina!!!!

  5. Direktor „Koridora“ kaže/ čitaj VLADA/ – Ko ima para za auto, imaće i za putarinu. Pa sad vidi, gde si, brine li neko o tebi, pitali te neko šta …

  6. Ministarka je nedavno izjavila da se vinjete ne isplate jer drzava ne moze da zaradjuje navodno za odrzavanje puteva!!?? Kako li ove drzave sa vinjetama imaju para za odrzavanje puteva i to odlicnih puteva? Mesec dana kroz Bugasku mozete se voziti svim putevima za manje para nego da idete do Beograda i vratite se

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još 450 karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.