Da su prednosti koje donosi dualno obrazovanje unapređivanje prakse i veća šansa za posao, ali i da je neophodna saradnja između stručnih škola i kompanija koje se uključuju u taj proces, slažu se direktori niških škola, predstavnici kompanija i učenici, koji su se okupili na promociji Nacionalnog modela dualnog i preduzetničkog obrazovanja u Nišu.
Zakon o dualnom obrazovanju koji je počeo da se primenjuje od ove školske godine, omogućava učenje pored škole i u kompaniji kroz praktičan rad. Ovaj model obrazovanja u Srbiji uključuje 800 kompanija, a u niškom okrugu oko pedeset onih koje podržavaju dualno obrazovanje.
Učenik Elektrotehničke škole Željko Smiljković kaže da nakon završenog dualnog obrazovanja ima siguran posao.
Pohađam dualno obrazovanje u Johnson Electric-u, jako mi se sviđa jer kada budem završio školovanje imam zagarantovan posao. Moj posao sada izgleda ovako – dolazim u osam sati u firmu, odlazim u učionicu. To znanje kasnije prenesem u pogon sa svojim odličnim mentorima i profesorima. Posao je bio težak kada sam počeo, ali sada sam sve naučio – objašnjava Smiljković.
Pored kompanija Johnson Electric i Resor, na promociji se pridružila i JKP Mediana. Potpisali su ugovor sa Mašinskom školom koja je, prema rečima direktorke Vesna Ristić, od početka usvojila dualni model.
Ove godine smo upisali bravara zavarivača i operatera mašinske obrade. To su trogodišnji obrazovni profili i njih ćemo školovati po dualnom modelu. Mi ćemo i u narednom periodu insistirati na dualnom obrazovanju jer smatramo da je učenje kroz rad benefit za svakog učenika i da svako od njih može da nađe svoje mesto u kompanijama – navodi Ristićeva.
Dodaje da se učenici koji su prošli kroz dualni model svakodnevno zapošljavaju u kompanijama, a da su se već njih četvoro zaposlili u Johnson Electric-u.
Da je unapređivanje prakse i odnosa sa privredom benefit dualnog obrazovanja govori i direktor Elektrotehničke škole “Nikola Tesla” Nebojša Sokolović.
Poboljšali smo odnos sa kompanijama, tako su učenici stekli znatno veće mogućnosti da steknu kompetencije, a i mogućnosti za zapošljavanje – kaže Sokolović.
U nekim kompanijama učenici za praksu dobijaju i stipendije od 50 evra mesečno.
Iz kompanije Resor kažu da se dualni model pozitivno odražava na produktivnost rada učenika i na njihovu motivisanost, jer učenici stiču kompetencije u datoj oblasti, koje im pružaju veću mogućnost za posao.
Što se tiče zapošljavanja, kompanija ima cilj da u skladu sa svojim potrebama osposobi sve potencijalne i buduće radnike za datu oblast, a u skladu sa odabirom učenika stipendiraju se oni najbolji. Učenici sa dualnim profilima imaju mnogo veće prednosti u odnosu na one sa klasičnim profilima jer su oni osposobljeni za rad i mogu da direktno uđu u proces rada- kažu iz kompanije Resor.
Tako i iz kompanije Johnson Electric navode kada učenici dođu kod njih na paktičan rad žele da ih zadrže kako bi dalje razvijali njihov rad.
Da su neke kompanije zatvorene za rad sa školama zbog papirologije koja pethodi procesu kaže iz Privredne komore Srbije Mirjana Kovačević, ali se nada da će se naredne godine njihov broj povećati.
U narednoj godini očekuje se veći broj kompanija, za sada je oko hiljadu tih izjava prikupljeno o njihovoj zainteresovanosti, vrši se provera ispunjenosti uslova i nadamo se da će oko 900 kopanija ukupno u Srbiji ostati u ovom modelu. Što se niškog okruga tiče očekujemo negde petnaest kompanija samo za prvu generaciju koja upisuje u septembru, ali u sistemu imamo kompanije iz prethonog perioda tako da će se ostati pedesetak – navodi Kovačevićeva.
Dodaje kako svaka kompanija treba da ima instruktore među zaposlenima, koji su prošli obuku kako bi preneli znanje učenicima i da se uči u skladu sa nastavnim planom i programom.
Model dualnog obrazovanja primenjuje se za obrazovne profile u trajanju od tri, odnosno četiri godine. U Srbiji ovaj model pohađa oko šest hiljada učenika za jedan od 35 obrazovnih profila.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ako to ne teši obrazovanje ništa drugo neće 🙂
Suoer
Telekom Srbija i Telenor se od naredne školske godine uključuju u sistem dualnog obrazovanja