Od 92.277 stanovnika, koliko prema poslednjem popisu iz 2011. godine živi na teritoriji Pirotskog okruga, skoro 15 % njih je bez posla.
Prema podacima Filijale Nacionalne službe za zapošljavanje u Pirotu, ove godine zaposleno je 2.300 ljudi, međutim statistika pokazuje da je stopa nezaposlenosti velika, a potreba za angažovanjem nezaposlenih sve manja.
Od ukupnog broja nezaposlenih na teritoriji Pirotskog okruga, 11.780 njih aktivno traže posao.
Upoređujući podatke sa poslednjim popisom stanovništva iz 2011. godine, u Pirotu koji ima 57.911 stanovnika, nezaposleno je njih 7.200, dok u Dimitrovgradu, od ukupno 10.056 stanovnika, posao traži oko 1.300 ljudi.
Bez posla u Beloj Palanci je 1.900 ljudi od ukupno 12.501 stanovnika ove opštine, a u Babušnici, gde živi 12.259 ljudi, nezaposleno njih 1.350.
Direktorka Filijale Nacionalne službe za zapošljavanje u Pirotu Jelena Kostić kaže da je među nezaposlenima veliki procenat nekvalifikovanih ljudi.
Pomenula bih samo da je u Beloj Palanci i Babušnici više od 40 posto lica nekvalifikovano, sa ili bez osnovne škole – kaže Kostićeva.
Sajmovi zapošljavanja jedna su od retkih prilika da se nezaposlenima ponudi šansa da počnu da rade. Na poslednjem, jesenjem Sajmu zapošljavanja održanom u Pirotu, 28 poslodavaca sa teritorije Pirotskog okruga ponudilo je posao za 191 nezaposlenog sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje.
Najveća potražnja za radnicima bila je u tekstilnoj industriji gde su 2 firme iz Pirota i Dimitrovgrada tražile 53 radnika. Ipak, posetioci Sajma najviše interesovanja pokazali su za zaposlenjem u komaniji „Tigar Tajers“ koja je iskazala potrebu za 20-tak radnika za proizvodnju gumene obuće koji će, nakon obuke, biti primljeni na posao, kako je najavljeno, do aprila naredne godine.
I direktorka pirotske Filijale NZS Jelena Kostić kaže da je organizacija ovih sajmova dobra mogućnost da nezaposleni ostvare potrebne kontakte koji će im značiti u budućnosti.
Ipak, dodatno obrazovanje, prekvalifikacije i obuke nezaposlenih, ali i pomoć države očigledno su neophodni kako bi se ovaj deo Srbije ekonomski oporavio, čime bi se značajno smanjio i odliv stanovništva iz Pirotskog okruga gde je za samo jednu deceniju, što zbog povećane stope mortaliteta, što zbog migracije, broj stanovnika smanjen za čak 13.337 ljudi.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Postavlja se pitanje koliko je povećan dolazak bugarskih turista stvorio osnove za zapošljavanje u turističkoj, ugostiteljskoj i drugim delatnostima koje su ostvarile prihode iz povećanja vanpansionske potrošnje tih gostiju na teritoriji ovog okruga. Pozivam novinare ovih online novina da istraže gde su otišla ta sredstva koja su ostavili bugarski gosti u ovom okrugu, u poslednjih dve godine.
Postavlja se pitanje koliko su brendovi iz ovog kraja Srbije, kao što su peglana kobasica, kačkavalj, jagnjeće meso i dr. dostupni potrošačima u velikim centrima kao što je Beograd. Pozivam novinare ovih online novina da prošetaju beogradskim prodajnim lancima i privatnim mesarama pa da se vidi gde se ovi brendovi mogu naći i po kojoj ceni. Pitanje je čiji je to problem, a čija dobit. Videće …..