Radna grupa Ministarstva privrede, kaže većnik Mihajlo Zdravković, počela je da prebrojava radnike nekadašnjih industrijskih giganata iz Niša koji potražuju zaostale zarade, a prvi rezultati puni su nedoumica.
Zdravković kaže da je primetno da su mnogi radnici svoja potraživanja prijavljivali više puta i na više mesta.
Pojavio se veći broj duplih prijava, a negde se razlikuje broj presude, negde iznos kamate. Sa druge strane, postoje i arbitražna rešenja za mirno rešavanje sporova, ali i to je ostalo otvoreno pitanje – kaže Zdravković.
Većnik kaže da bi trebalo, kada se utvrdi ukupan iznos potraživanja i ukupan iznos kamate, da država sedne sa radnicima i ponudi modele za isplatu.
Država će tada najverovatnije reći ovo su vam modeli isplate – da li ste zainteresovani za ovakav, ovakav ili ovakav model – rekao je Zdravković.
Agencija za privatizaciju pregledala je tri reprezentatitvna preduzeća koja se nalaze u različitim fazama stečaja ili su izuzeta iz privatizacije. Kako je pojasnio Zdravković, ta preduzeća bi trebalo da budu model za reševanje problema radnika svih ostalih firmi.
Nekadašnji lider radnika Radiša Spasić izneo je sumnje da polovina radnika nekadašnjih firmi mogu ostati bez traženih para, jer je Radna grupa odlučila da sagleda samo one radnike koji su tužili svoja nekadašnja preduzeća.
Mihajlo Zdravković ipak tvrdi da prvi pregledi spiskova zaposlenih pokazuju da je većina radnika tužila i da je mali broj onih koji se nisu odlučili da svoja potraživanja naplate preko suda.
U konkretnom slučaju za EI Televiziju, preduzeće koje je pregledano, 331 radnik je podneo izveštaj u roku sa sudskom presudom, dok je samo njih 9 podnelo u roku, a bez presuda. To govori da nije toliko veliki broj ljudi bez tužbi i presuda – kaže Zdravković.
Međutim, Spasić i nije tvrdio da većina nema presude. Naprotiv, njegovi spiskovi pokazuju da je dve trećine radnika tužilo. Još jednom ponavlja da će možda polovina ostati bez para, ne samo zato što nije tužilo, već i zbog drugih problema koje, po njegovom mišljenju, Radna grupa nije predvidela.
I u konkretnom slučaju sa EI Televizijom je tačno da samo 9 nije uopšte tužilo, ali i ovi što su tužili nisu tužili za sve godine radnog staža i većnik to može da proveri. Odgovorno tvrdim da od 110.000 zarada koje bi trebalo da budu isplaćene, za oko 55.000 nisu podnete tužbe, a to je polovina – kaže Spasić.
Podsetimo, radnici propalih niških preduzeća su svoju borbu za isplatu zaostalih zarada započeli 2009. godine, a sada se svakog petka okupljaju ispred Gradske kuće u Nišu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0