Prosečne plate u Nišu – šta kaže zvanična statistika, a šta novčanici i frižideri

frizider scaled
Gde se “krije” prosečna niška plata od preko 90.000 dinara?; ilustracija; foto: JV / Tamara Radovanović

Za 1.000 dinara građani su pre pet godina mogli da kupe osnovne namirnice i da im ostane za porodični sladoled. Sada, ne samo da ne bi mogli da kupe sladoled, već bi morali da se odreknu mleka ili jogurta da ne bi prekoračili taj iznos. Nova zvanična statistika pokazuje da Nišlije prosečno zarađuju 92.534 dinara. Ono što pokazuju novčanici razlikuje se od toga.

potrošačka korpa namirnice brašno zejtin jogurt šećer
1.000 dinara u korpi; foto: JV / Tamara Radovanović
Mleko, jogurt, ulje, brašno, so, kafa, hleb i šećer – sve to moglo je da se kupi 2019. godine za oko 650 dinara. Mleko je duplo skuplje, jogurt i šećer nisu daleko od toga. 200 grama kafe je 290 dinara, a bilo je 170, kilogram brašna je 85, a bio je 50, dok je suncokretovo ulje skuplje za 50 dinara. Hleb i so takođe su poskupeli.

Za mnoge penzionere u Nišu nemoguća je misija kupiti i lekove i namirnice, a sve što ne pripada osnovnim namirnicama luksuz je i za brojne porodice.

Da ne govorim o kućnoj hemiji i proizvodima za bebu. Garderoba i ostale potrepštine, to već kad se baš pocepa, pa mora novo. Nema govora o tome da nešto uštedimo – kaže Nišlijka.

Sa druge strane, iz Republičkog zavoda za statistiku navode da je prosečna plata u Nišu u januaru ove godine iznosila 92.534 dinara.

Gde se “krije” tolika prosečna plata – misterija je za mnoge južnjake, koji često čekaju da pojedini proizvodi budu na akciji da bi napunili frižidere i od kojih mnogi propuste akcije jer je i tada skupo.

Minimalac za mart ove godine iznosi 45.528 dinara, što znači da bi neko ko zarađuje toliko mogao da kupi, primera radi, oko 280 litara mleka. Pre 5 godina je za minimalac moglo da se kupi više od 326 litara mleka.

inflacija
foto: Printscreen / Republički zavod za statistiku
Podaci Zavoda za statistiku pokazuju i da su cene proizvoda i usluga u februaru ove godine u proseku više za 0,6% u odnosu na januar, dok su u odnosu na februar 2023. povećane za 5,6%.

Najveća poskupljenja, kako navode, zabeležena su kada je reč o alkoholu i duvanu, a poskupeli su i prevoz, restorani, hrana, bezalkoholna pića, lekovi, voda, struja, gas, tekuće održavanje i oprema za stan. Neznatno jeftinije su komunikacije i odeća i obuća.

Od drugih gradova na jugu, u Pirotu je prosečna plata 81.975, u Prokuplju 79.352, u Vranju 75.508, a u Leskovcu 74.162 dinara

Slični tekstovi

Komentari

11
  1. Kako kod koga.Ko je navikao da trpi tako ce i da zivi ko je navikao na besno frižider mu je pun

  2. Ete takoj izgledav i nasi frizideri kogot na prvu sliku, nego nek je zdravlje…dobroNIJE.

  3. Ne pominje se Babusnica,ali ovamo D Company 45 000,Lisca,DMD Fiore 45 000,Tigar Tyres 50 000,prodavnice 40 000,javni sektor 45-90 000.

  4. „Статистика,наша дика
    Шта пожелиш,то наслика“…
    (ВИБ)

  5. Pratite MEDIJALNU PLATU,a ne prosek i onda će vam sve biti jasno.Molim ekonomiste da objasne narodu sta je to.

  6. Moj je ugašen već dve nedelje.

  7. Samo da OSKAR ne izadje iz frizidera,kakav prosek 92.000,90% prima oko 50.000,i nosi pelene kao roblje…selo mnoge spasava,zato i glasaju i tce na mitinge…gradjani,ako ih uopste ima u malom procentu,njima duva promaja kroz frizider,a oni na drzavnim jaslama i prebacuju prosek…najuspesnija vlada Ante Brnabica koji ce voditi skupstinu do kraja

  8. Bravo za treci grad u Srbiji, bravo za mestane najveće selendre, sto se bore za svoj standard i pokolenja, bravo za lokalnu vlast, koju ovi selci, vecina u Nisu izglasava! A, kad pogledate plate u Cacku, Kragujevcu, Sapcu, Valjevu, Kraljevo ili Uzicu, a od svih manje u Vojvodini, dobijate, da treci grad u Srbiji, po broju stanovnika i teritoriji, je 11 sa zaradama?! Samo cutite, bice jos gore!

  9. Juče sam pročitao da je prosek plate 90 soma,i nisam hteo da komentarišem jel je to bespredmentno u praksi pa i to je LAŽ! U Nišu su plate većine ljudi 60,malo ko radi za minimalac al ih ima i malo ko je isto tako profesor,med.sestra,u socijalnom,policajac i svi u tim i takvim poslovima koji dogurali u vrh glave do 80…Pekari,burekđije,po neki zanatlija(ako ne pije i drogira) zarađuje preko 100

  10. A što se potrošačke korpe tiče, da imaš jelo u kuću,po neko voće onako skromno,povrće,neki slatkiš da se nađe,grickalice po malo i po nekad za decu,po neki sokić,alkohol ja ne kupujem pa neznam,al kafa nes i kapućino iz lidla,da se ne računa doračak onda bi matematika otišla u…Bez para za doručak to izađe 80,90000

  11. Da i maš za garderobu za porodicu,po neki časovi privatni,škola i pribor,za decu da izađu sa društvom-đeparac,telefoni,računi,bez kredita i sve ono što sam naveo u komentarima da krpiš od prvi do prvi i da ti ostane u vrh glave 100-150 evra trebaju ti prihodi od 200000…

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.