Iako bi platu predstavnici ustanova kulture i Gradske uprave u Nišu trebalo da primaju uvek u isto vreme, predstavnici Samostalnog sindikata zaposlenih u kulturi kažu da im plate nisu isplaćene, kao i dug još iz 2013. godine. S druge strane, tvrde da su službenici Gradske uprave svoje plate dobili unapred i sa uvećanjem.
Po zakonu i kolektivnom ugovoru, kaže predsednik Samostalnog sindikata zaposlenih u kulturi u Nišu Slobodan Miljković, oni koji rade u kulturnim ustanovama i Gradskoj upravi bi prvi deo plate za prethodni mesec trebalo da prime do 5, a drugi deo do 20. u mesecu.
Međutim, to se ne poštuje jer je Uprava grada sada primila platu za decembar, a mi za novembar. Još jedan problem je što smo mi od 16. decembra do 16. januara primili samo četvrtinu zarade, umanjeni deo novembarske plate. Pri tom, oni su u decembru primili prvi deo decembarske zarade, to znači da idu pola zarade unapred, što opet nije po kolektivnom ugovoru. I ne samo to, nego su taj deo primili uvećan, a mi novembar umanjen – ističe Miljković.
Poslednje obećanje koje su dobili od čelnika Grada 5. decembra, pojašnjava Miljković, bilo je da će svi dugovi prema ustanovama kulture, što su zaostale zarade, ali i deo plate koji im duguju iz 2013.godine i jubilarne nagrade, biti isplaćeni do kraja godine.
Posle 5 dana taj dogovor je promenjen, i obavešteni smo da neće moći da se to isplati do kraja decembra, nego da će da isplate samo jubilarne nagrade, a da će januara drugi deo dogovora ispuniti, to znači dva decembarska dela i zaostatak iz 2013. godine. Ništa se od toga nije dogodilo – kaže Miljković.
Tužbe za jubilarne nagrade su već pokrenuli, a za ostala dugovanja će, najavljuju, pokrenuti u februaru, ukoliko ne budu isplaćeni.
Inače, u 9 ustanova kulture koliko ih ima u Nišu je 408 zaposlenih. Grad im za jedan deo plate iz 2013. godine, kažu, duguje ukupno između 15 i 18 miliona dinara.
Sindikat je zbog neisplaćenih jubilarnih nagrada pokrenuo tužbe protiv nadležnih. U međuvremenu je, kaže Miljković, dobio poziv od većnice za kulturu Jelene Mitrovski da su nalozi za isplatu pušteni, što nam je većnica i potvrdila.
Mi smo sa predstavnicima Sindikata imali početkom decembra sastanak gde je dogovoreno da se isplate zaostale jubilarne nagrade. Taj dug je u tom momentu iznosio oko 3 miliona dinara. Ostalo je neisplaćeno još 5 jubilarnih nagrada koje će danas biti uplaćene, sredstva će u toku dana biti prebačena na račun ustanova kulture do kraja radnog dana. To je iznos od oko 980.000 dinara – objašnjava Mitrovska.
Kako bi se zakon ispoštovao i uskladila dinamika isplate zarada, dodaje Mitrovski, njima bi trebalo za nekoliko dana da bude isplaćen prvi deo decembarske plate, a početkom februara i drugi deo.
Tako da u toku februara očekujemo usklađivanje dinamike isplate zaposlenih u ustanovama kulture sa dinamikom isplate zaposlenih u Gradskoj upravi i ja se nadam da ćemo konačno rešiti taj problem koji je evo ušao u četvrtu godinu – kaže Mitrovksa.
Ona nije precizirala kada će tačno biti isplaćen dug iz 2013. godine, zbog koga su i nastali problemi sa dinamikom isplate.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Podržavam zahteve sindikata u vezi isplata po kolektivnom ugovoru i izjednačavanja statusa sa ostalim radnicima organa uprave Grada, ali ovih 400 i nešto radnika koštaju sve gradjane oko 500 miliona dinara godišnje. Kako stimulisati te ljude ne samo da čekaju plate, nego i da sami zaradjuju od lutkarskih i pozorišnih predstava, izložbenih postavki, koncerata… Ipak je neophodna racionalizacija.
Poštovani Hamurabi, kako Vam sam nick govori, takav komentar i priliči Mesopotamiji, 12. vek p.n.e.
Nisu radnici u kulturi zvezde Granda ili zabavljači širokih narodnih masa, pa da zarađuju od nastupa, izložbi, predstava, iznajmljivanja knjiga i sl. Kultura ne podrazumeva zaradu – ona nije ni politika i ne bi trebala da zavisi od volje bilo koje političke opcije. Ovde država sama ne ceni kulturu!
S obzirom da ste pomenuli zaposljene u Gradskoj Upravi zar ne mislite da je kod njih prekopotrebna racionalizacija?Onaj ko iole prati Zakon o racionalizaciji i njegovu primenu u Nisu,zna da su radnici G.U. bili postedjeni iste!Slazem se da nam je kultura na niskim granama,ali odgovorni su umetnicki rukovodioci i direktori ustanova kulture,koji su postavljeni po politickom kljucu!
У Нишу постоје установе културе…? Био сам убеђен у супротно обзиром на НЕпостојећи културни живот и дешавања у овом граду……
Апропо непостојећег културног живота у граду недавно је гостовао Владимир Пиштало, познат по роману Тесла портрет међу маскама за који је добио НИН-ову награду, а који живи у Америци где предаје светску и америчку историју на универзитету у Вустеру. НКЦ је био организатор а медији су то уредно најавили да би се на крају скупило нас 20 са све гостом, возачем, чуварем, модератором и уредником
kako kultura da preživi i opstane u raju trećerazrednih politikanata i nemača pojma svih vrsta? za njih je doček nove godine i preskup kičeraj vrhunac svih kulturnih dešavanja.
Niski kulturni radnici!!!??? Ha ha! Kulturo eve me! Da ne gresim dusu mozda ima 5 njih koji se razumeju u tu kulturu ostali samo tu platu primaju. U NKC ko sve radi to je strasno!