Ekonomske posledice krize, koja će uslediti zbog pandemije virusa korona, biće po radnike teže i komplikovanije, nego što su bile posledice krize 2008.godine, naveo je u intervjuu FoNetu saradnik Instituta za uporedno pravo Mario Reljanović i predvideo da će „iovako siromašno društvo, biti još siromašnije“. Dodaje da je država servilna prema krupnom kapitalu.
U serijalu Kvaka 23, on je u razgovoru sa novinarkom Danicom Vučenić ocenio da vlast gaji „servilan odnos prema krupnom kapitalu“.
Finansijski paket države usmeren je, pre svega, ka poslodavcima, a mnogo manje prema radnicima ili malim preduzećima – navodi.
Reljanović ističe da su heroji krize, „ne samo medicinski radnici, već i oni u proizvodnji i logistici, zbog kojih imamo snabdevenost u samoposlagama“.
Oni se često izlažu riziku, jer „rade u uslovima koji nisu u skladu za propisanim bezbednosnim merama – kaže Reljanović.
Osvrćući se na paket ekonomskih mera koje je donela država, Reljanović je predočio da „ne gađa one kojima je pomoć najpotrebnija“.
Kako je ukazao, te mere su neselektivne, jer „podjednako targetiraju velike kompanije i mala preduzeća, kao i radnike koji imaju velika primanja i one sa niskim platama“.
Nije logično da preduzeća koja odlično posluju, možda sada čak i bolje nego pre vanrednog stanja, na isti način mogu da budu korisnici pomoći kao i preduzeća koja su u potpunosti obustavila rad i čiji je opstanak u ovim okolnostima ozbiljno ugrožen – rekao je Reljanović.
„Servilnost države prema krupnom kapitalu, što je politika koja traje svih ovih godina“, on objašnjava „fokusom vlasti da održi najopštiju dogmu kako mi moramo da izgledamo dobro iz ugla potencijalnih investitora“.
Kao deo te dogme, Reljanović je označio i uverenje države da će „iskustva investitora u Srbiji danas biti podsticaj da se izvučemo iz ove situacije, uz nove investicije“.
Prema njegovom tumačenju, to je paradigma takozvane trke do dna.
Gde vi konstantno morate da udovoljavate potrebama kapitala, da biste privlačili novi kapital – tumači Reljanović.
On je, pri tome, pomenuo slučajeve stranih investitora, poput Jure, koji čak ni u ovim uslovima nisu poštovali propisane mere, što je, kaže, utvrdila i inspekcija.
Zahtevali su od radnika prisustvo na poslu, što govori o pasivnoj ulozi države i poslodavcu koji može da se ponaša kako želi – konstatovao je Reljanović.
O ostalim ekonomskim i političkim temama, više u emisiji Danice Vučenić.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Страни капитал
У гомили лажи
та је врло честа,
обмањуј и мажи
за нова радна места!
Домаћем раданцу
на жуљеве стај,
а “угледном” странцу
брдо новца дај!
Да би било боље,
у држави реда,
поред чврсте воље
и мудо нам треба!
Но, пристаје домаћи
да ринта и жуља,
живот му се траћи
ал’, боли га буља!
Због мозгова так’и’
-заћути и
… скапи,
тек устаће сваки
кад стомак завапи!
Zašto ovakvi komentatori nekad ne izađu sa konkretnim predlozima, pošto očigledno šta god da se uradi nije dobro? Neka jednom ponude ideju šta treba uraditi pa da vidimo kakve bi to rezultate dalo. Pogođeni su ovom krizom svi i velike i male firme i preduzetnici i krupni kapitalisti. Kako je on mislio da država izvrši selekciju kome pouditi pomoć, a kome ne baš me zanima.
O čemu ovaj govori čovek? Može neko da pojasni?
E Vala ne moze biti gore no za Vreme zutih! Nemojte molim vas izjavljivati ovakve gluposti!
Biće kriza kako nama tako i svima u svetu, samo nemojte da poredite ovu vlast i onu vlast iz 2008 godine koje je prodala i ugasila preko 4000 firmi, fabrika, i preduzeća širom Srbije.
Da,kad bi se zezali! Dal oni pogasise :EI, MIN, Jastrebac, Vulkan, Omladinku, Nitex, Djuro Salaj , Modnu konfekciju …
ili ucitelji tvog miljenika ?
Srbija je do sada bila dosta uspešna u privlačenju stranog kapitala,verujmo da će tako biti i sada.
Uskoro će svi ugostiteljski objekti biti otvoreni, još malo narode strpite se, država će svima pomoći.
Blizu smo pobede jos malo da izdrzimo
Nikako ne valja vlast koja se bori da građanima bude bolje i da ih je što manje u bolnicama, dobra je samo ona koja se bori da taj narod što više pati, onda su najzadovoljniji.
Srbija ima jaku ekonomiju i verujem da njeni gradjani nece osetiti nikakvu krizu vec ce nakon virusa da nastave normalne zivite.
Pojedinim ljudima kao da je krivo što se kriza privodi kraju i što je Srbija dala najvise u toj borbi.
Mala plava:Samo onima koji ne žele dobro ni Srbiji ni njenim građanima ne ide u prilog što se ovom virusu bliži kraj.
Malo koja vlast u svetu nije servilna prema krupnom kapitalu, samo sto aktuelna vlast u Srbiji je manje servilna od prethodnih vlasti, koje su davale i vise nego sto im se trazilo.
Ima li nešto za šta aktuelna vlast još nije optužena? Možda nestanak dinosaurusa?