Niška Direkcija za izgradnju grada nije evidentirala potraživanja od Grada, nije radila popis u iznosu od oko 485 miliona dinara, niti rezervisala novac za potencijalne gubitke – neki su od nalaza Državne revizorske institucije za 2021. godinu.
U Izveštaju DRI istaknuta su mišljenja sa rezervom o finansijskim izveštajima Direkcije. Između ostalog, navedeno je da to niško preduzeće nije obavilo popis nekretnina, postrojenja i opreme u iznosu od 427 miliona dinara, nematerijalne imovine vrednosti od oko 55 miliona i sitnog inventara u iznosu od 2,2 miliona dinara.
Preduzeće nije vršilo usaglašavanje potraživanja prema Gradu Nišu u iznosu od 119.829 hiljada dinara i obaveza prema dobavljačima u zemlji u iznosu 88.188 hiljada dinara i u Napomenama uz finansijske izveštaje nije obelodanilo neusaglašena potraživanja i obaveze – kažu iz DRI.
Dodaju da Direkcija nije vodila evidenciju potraživanja od Grada najmanje u iznosu od 53,5 miliona dinara, kao i da nije obavila procenu naplativosti.
Preduzeće je više iskazalo potraživanja od kupaca najmanje u iznosu od 4.392 hiljade dinara i potraživanja iz specifičnih poslova najmanje u iznosu od 6.017 hiljada dinara, a manje iskazalo rashode po osnovu obezvređenja potraživanja u istom iznosu. Preduzeće ne vrši procenjivanje objektivnih dokaza o potencijalnom obezvređenju obaveza po osnovu primljenih avansa – piše u Izveštaju.
Iz Državne revizorske institucije skrenuli su pažnju i na to da osnovni kapital Direkcije za izgradnju naveden u poslovnim knjigama na kraju 2021. nije usaglašen sa osnovnim kapitalom utvrđenim u osnivačkom aktu preduzeća, niti sa kapitalom upisanim kod Agencije za privredne registre.
Preduzeće nije sačinilo strategiju upravljanja rizicima, kao ni mape procesa u skladu sa Pravilnikom o zajedničkim kriterijumima i standardima za uspostavljanje, funkcionisanje i izveštavanje o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole u javnom sektoru – navode iz DRI.
Kažu i da niška Direkcija nije rezervisala novac za moguće gubitke na sudskim sporovima jer je stručna služba procenila da je njihov ishod neizvestan i da neće biti materijalne štete za preduzeće, dok je procenjena vrednost sudskih sporova nešto veća od 386 miliona dinara.
Ističu i da nije odrađena interna revizija, a Direkciji su dali ukupno 18 preporuka za otklanjanje nepravilnosti.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A sto ne obidjete Medijanu, Vodovod, Eroziju, Goricu, Toplanu, Upravu. Mislim da bi svasta bi se naslo. Eto ideje pa ako imate m.
…preporuka za otklanjanje nepravilnosti, sto bi rekli u pesmi „Korni grupa“ Trla baba lan da je prodje dan.
Kada ce neko da napipa otkaz, zatvor zbog neke nepravilnosti,citaj pljacke narodnih para,imovine ,ne samo u ovoj firmi nego u svim javnim preduzecima !
Poslednjih 10 godina u Srbiji niko nije osuđen niti odgovarao za bilo kakvo krivično delo vezano finansije u lokalnim ili republičkim korisnicima javnih sredstava. To jedina istina !!!
I,da dodamo, oni koji su ,bahato, radili van zakona, ne samo da nece boti kaznjeni, naprotiv, bice nagradjeni i postovani !
Dzabe strucan i savestan rad DRI, partijska knjizica sve potire !
Možda da provere da li ti koji rade na poslovima računovodstva i rukovode sektorom računovodstva i finansija, uopšte znaju „svoj“ posao? Meni se čini da je to ovde glavni problem. Ali zato je partijska knjižica i debela veza tu.
Eh, Miki, Miki…
И- шта ћемо сад?