Krijumčari koji pokušavaju da ilegalno prevezu robu preko granice sa Bugarskom i Makedonijom, neretko je skrivaju na neobičnim mestima, u prostoru za bateriju mobilnog telefona, u donjem vešu, ispod pazuha, a dešava se i da čitavo vozilo „preprave“ za šverc.
“Dovitljivost” krijumčara kada je reč o skrivanju robe “nema granica”, kako kažu u Upravi carina Niš, tako da su carinici na jugoistoku Srbije robu nalazili na najrazličitijim mestima.
Drogu smo na primer pronalazili oblepljenu oko pojasa, u unutrašnjim džepovima jakni, pa čak i u prostoru za bateriju mobilnog telefona gde smo otkrili 1 gram kokaina – kažu u Upravi carina.
Carinici često nalaze skrivenu robu u prtljažnicima automobila i autobusa, u torbama i kutijama, i na zadnjem sedištu ispod ostalog prtljaga i ličnih stvari putnika.
Međutim, ima onih koji se više “potrude”, pa tako robu kriju u tapacirungu vrata, u prostoru za ventilaciju, ispod sedišta ili u rezervnom točku.
Početkom februara je, recimo, na Gradini otkriveno oko 50 kilograma raznih vrsta mesa skrivenih u rezervoaru za benzin u vozilu koje ide na plin.
Takođe, dve putnice su pokušale da preko granice iz Srbije u Bugarsku prenesu 32 polovna mobilna telefona koje su sakrile ispod pazuha, a juna je takođe na Gradini jedan turski državljanin pokušao iz Srbije da iznese 56 grama hašiša u sopstvenom donjem vešu.
Neretko se dešava da krijumčari ceo automobil “preprave” kako bi sakrili krijumčarenu robu, tako što ugrađuju duplo dno, duple zidove na kombijima, prave specijalne “bunkere” ispod sedišta i menjača.
Međutim, kako kažu u Upravi carina, oni raspolažu sa 10 najsavremenijih skenera na koje “šalju” sumnjiva vozila i na kojima se može videti gde se u vozilu krije nešto čega tu ne bi trebalo da bude.
Tako se jedna od najvećih zaplena narkotika u 2014. godini desila sredinom decembra na Gradini kada je skenerom utvrđeno da se u krovu hladnjače u metalnim kutijama nalazi skoro 40 kilograma heroina, u vrednosti od oko 2 miliona evra.
Prostor koji je u svakoj hladnjači predviđen za izolaciju u ovom slučaju je bio “nafilovan” heroinom. Krijumčari su u taj prostor ubacili prvo cevi, a zatim u njih metalne kutije koje podsećaju na boksove cigareta. Ovaj način pakovanja heroina je bio bezuspešan pokušaj da se “prevari” skener jer su krijumčari verovali da će metalne kutije “odbiti” zrake – kažu u Upravi carina.
Iako su na ovim “neuobičajenim” mestima carinici uglavnom otkrivali narkotike i cigarete, u 2014. godini su zabeleženi i pokušaji šverca nesvakidašnje robe, poput usoljenih creva, elektromotora, testosterona…
Južne vesti će se u narednom periodu baviti problemima sive ekonomije i ilegalne trgovine.
Kolika šteta se nanosi građanima Srbije i državi? Koliku štetu trpe proizvođači? Kako je suzbiti? Kakva je praksa država EU u ovim oblastima?
Sagovornici Južnih vesti, o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, predstavnici institucija, kompanija…
Pokušaćemo da kroz seriju različitih priča prikažemo stavove građana sa juga o ovim temama, kao i to šta oni misle da će nam ulazak u EU doneti.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0